ارسال پرسش

دریافت پاسخ

نوع کاربر :
نوع :
گروه :

 نرخ تسهیلات ICD و امکان تامین مالی جهت بخش خصوصی (آب شیرین کن) 
با سلام و احترام شرکت سازه سازان با مشارکت شرکت آرین ماه تاب گستر برنده مناقصه آب شیرین کن بزرگ بندر عباس به ظرفیت 200 هزار متر مکعب در شبانه روز شده اند. درآمد حاصل از فروش آب تولیدی بصورت ارزی (یورو) بوده که از طرف خردیدار (نماینده صنایع گلگهر، چادرملو، صنایع مس ایران) تضمین شده است. مبلغ وام ارزی در نظر گرفته شده برای این پروژه 112 میلیون یورو است. اولا: بخش ICD بانک توسعه اسلامی که ظاهرا بعضا تا 40 میلیون دلار تامین مالی کرده است، آیا می تواند بخشی یا کل این مبلغ را تامین کند؟ با چه شرایطی؟ ثانیا: نرخ تسهیلات ICD چند درصد است؟ ثالثا: آیا امکان استفاده از خدمات آن مرکز محترم برای تامین مالی خارجی این طرح وجود دارد؟ راهنمایی بفرمایید. با تشکر حسین مشتری
پاسخ :
در خصوص استفاده از تسهیلات"شرکت اسلامی توسعه بخش خصوصی" (ICD) وابسته به بانک توسعه اسلامی مراتب ذیل شایان ذکر است: 
 الف: شرکت های متقاضی استفاده از تسهیلات ICD بایستی دارای اکثریت سهام (51%) متعلق به بخش خصوصی باشند و فعالیت های آنها مطابق با اصول شریعت، به لحاظ مالی سود آور، از نظر اقتصادی بادوام و در راستای کمک به توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای عضو باشند.
ب: انواع پروژه ها واجد شرایط تأمین مالی از سوی ICD  عبارتند از :
1) پروژه های جدید (Projects  Greenfield): ICD حداکثر تا 40 %  در هزینه سرمایه گذاری  چنین پروژه هایی مشارکت مالی می نماید. این پروژه ها می بایست دارای تأثیر کلی بر اقتصاد کشورهای عضو باشند.
2) پروژه های توسعه ای (Projects  Expansion ): ICD می تواند به میزان حدود 50% در هزینه سرمایه گذاری  چنین پروژهایی مشارکت نماید. این پروژه ها مربوط به تأمین مالی سرمایه گذاری در توسعه یک کارخانه یا افزایش ظرفیت آن می باشد. 
 ج:ضوابط و شرایط استفاده از تسهیلات مالی موسسه فوق عبارتند از: 
-دوره استفاده :  شامل زمان ساخت ،مهلت تنفس و دوره  بازپرداخت  : حدود 7 سال، 
-حداقل میزان تأمین مالی : 2 میلیون دلار 
-ضمانت های مورد نیاز عمدتا شامل: ضمانتنامه های شرکتی از شرکت های مادر و تضامین بانکی 
-شرکت مذکور جهت تامین مالی طرحهای معرفی شده، معمولاً تا مبلغ 10 میلیون دلار از منابع خود استفاده
می نماید و چنانچه درخواست تامین مالی طرح بالاتر از این مبلغ باشد، اقدام به تجهیز منابع مالی از بازارهای بین المللی می نماید.  
- متقاضیان دریافت تسهیلات  از شرکت مزبور می توانند مستقیماً درخواست  استفاده از اعتبار را طی یک مکاتبه رسمی به همراه گزارش امکان سنجی طرح (به زبان انگلیسی) به موسسه مزبور با مشخصات ذیل ارسال نمایند تا متعاقباً شرایط و ضوابط استفاده از تسهیلات شامل نرخ سود، کارمزد، تضامین درخواستی، سقف مبلغ قابل تخصیص و... مشخص گردد.  
-لازم به توضیح است که نرخ سود مترتب بر تسهیلات شرکت مزبور با عنایت  مواردی چون، سود آوری پروژه، ریسک پروژه، ریسک کشوری و ... در هر پروژه  تعیین و طی شرایط و ضوابط اعتبار به ذینفع و ضامن اعتبار اعلام می گردد.  در صورت تعیین ضمانتنامه بانکی به عنوان تضمین اعتبار، شرایط و ضوابط تامین مالی می بایست قبلاً  از سوی اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و  همچنین بانک ضامن مورد تائید قرار گیرد.
Mr. Cheikh Omar Sylla 
 Director of Direct Investment & Financing  
Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD)
Email Address: csylla@isdb.org
Tel:+96612 6468104 
Fax:+96612 644 4427 
Address: P.O Box 54069,Jeddah 21514, Kingdom of Saudi Arabia
Site Address: www.ICD-IDB.org
[ ۳۰ آبان ۱۳۹۴ ]
 اعطای تسهیلات 
شرکت شرکت خارجی در ایران اقدام به تاسیس شعبه نموده که این شعبه توسط اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده است . شرکت خارجی در پروژ های نیروگاهی ایران خدماتی را ارائه نموده است. در حال حاضر جهت تامین سرمایه در گردش یکی از پروژه ها آن شعبه ایرانی ثبت شده جهت اخذ وام به بانکی در ایران مراجعه نموده است .حال با توجه به اینکه اصل شرکت خارجی است و در ایران تنها دارای شعبه است و صورتهای مالی اصلی مربوط به شرکت خارجی است بانکهای ایرانی میتوانند به صرف درخواست شعبه ایرانی آن شرکت خارجی وام پرداخت نمایند یا خیر.
پاسخ :
موضوع مزبور در حیطه وظایف و اختیارات سازمان سرمایه گذاری نمی باشد.
[ ۴ مرداد ۱۳۹۴ ]
 لیست و مشخصات شرکتهای خارجی با تمایل سرمایه گذاری 
با سلام احتراما به استحضار می رسانم در صورتیکه بخواهم لیستی از اسامی و مشخصات شرکتهایی که تمایل به سرمایه گذاری در ایران دارند را بدانم, امکان راهنمایی و کمک از جانب آن سازمان محترم می باشد ؟ به این منظور که یا لیستی در اختیار من قرار دهید یا راهنمایی بفرمایید چطور پیدا کردن این شرکتها امکان پذیر می باشد.
پاسخ :
امکان ارائه فهرست شرکتهای خارجی وجود نداشته بلکه سازمان سرمایه گذاری طرحهای سرمایه گذاری علاقه مند به مشارکت با سرمایه گذاران خارجی را تدوین و به سرمایه گذاران خارجی علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران معرفی می نماید. چنانچه جنابعالی طرحی برای معرفی به سرمایه گذاران خارجی مدنظر دارید می توانید اطلاعات طرح خود را در فرمهای سازمان سرمایه گذاری که بر روی سایت www.investiniran.ir  موجود  می باشد درج و به منظور امکان انجام بازاریابی بین المللی برای این سازمان ارسال گردد.
[ ۴ مرداد ۱۳۹۴ ]
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران می‌باشد.