علیشیری در همایش بین المللی تجارت غلات پیشنهاد داد: گسترش زیر بناهای تجاری و تشکیل صندوق مشترک سرمایه داری

علیشیری در همایش بین المللی تجارت غلات پیشنهاد داد: گسترش زیر بناهای تجاری و تشکیل صندوق مشترک سرمایه داری
همایش بین المللی تجارت غلات با حضور بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد حال و هوای سرمایه گذاری خارجی گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، علیشیری گفت : موضوع امنیت غذایی به طور عام و تجارت غلات به طور خاص یکی از مهم‌ترین موضوعات در دستور کاری مجامع بین المللی، نهادهای توسعه ایی و سیاستگذاران ملی است.

وی در ادامه افزود: اگرچه این موضوع یکی از اهداف توسعه هزاره است، لیکن نیل به این اهداف با توجه حرکات چرخه‌ایی بحران در نظام اقتصادی بین‌المللی و همچنین تغییرات آب و هوایی بشدت به مخاطره افتاده است. لذا برای ایجاد چتر حمایت غذایی ناگزیر از همکاریهای تنگاتنگ منطقه ایی هستیم.


به گزارش خبرنگار ما ،علیشیری تصریح کرد:برای گسترش همکاریهای منطقه ایی دو پیش نیاز جدی مورد نیاز است که  نخست گسترش زیربناها، افزایش ظرفیت بنادر کشورها در تخلیه و بارگیری کالاها، افزایش سرعت حمل و نقل جاده‌ایی و ریلی است. برای نیل به این مهم، ضروری است کشورها پروژه های مشترکی را تعریف کنند تا امکان استفاده تجار و بازرگانان از خدمات زیربنایی را بهبود بخشند.


پیشنهاد "صندوق مشترک سرمایه‌گذاری"


علیشیری پیشنهاد کرد "صندوق مشترک سرمایه‌گذاری" با هدف تأمین مالی طرح‌های زیربنایی مشترک برای توسعه بنادر، گسترش حمل و نقل ریلی و جاده‌ایی، ایجاد پنجره واحد گمرکی و استانداردسازی ارزیابی‌های گمرکی کشورهای منطقه تشکیل شود.


به گفته علیشیری ،منابع این صندوق می‌تواند تا سقف 30 تا 40 درصد توسط کشورهای عضو تدارک شود و 30 تا 40 درصد توسط بانک‌های توسعه‌ایی و مؤسسات مالی آنها و بقیه منابع توسط شرکت‌های بخش خصوصی تولیدی، تجاری و خدماتی تدارک شود.


معاون وزیر اقتصاد در ادامه با بیان اینکه پروژه‌های مشترک نیز توسط بخش خصوصی صلاحیت‌دار اجرا شود، تأکید کرد:
پیش نیاز دوم مهمتر و تعیین کننده‌تر است. زیرا اگر زیربناها هم فراهم شود اما محیط کسب و کار بهبود نیابد، نمی‌توان به گسترش تجارت غلات و مواد غذایی امیدوار بود.


وی یادآور شد : سه شاخص سرعت، گردش کار، کاهش اسناد مورد نیاز برای هر محموله صادراتی یا وارداتی، و یا کاهش هزینه‌های آنها بسیار مهم و تعیین کننده است.
معاون وزیر اقتصاد در پایان خاطر نشان کرد: کشورهای عضو باید با حداقل تشریفات، گردش کار روشن و از طریق ایجاد پنجره واحد گمرکی به بخشهای خصوصی دو کشور خدمات سریع و ارزان قیمت ارائه دهند. 


۶ بهمن ۱۳۸۹ ۲۳:۵۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP