با حضور کارشناسان اقتصادی :تجربه سیاستگذاری پولی در کشورهای اسلامی تشریح شد

با حضور کارشناسان اقتصادی :تجربه سیاستگذاری پولی در کشورهای اسلامی  تشریح شد
پژوهشکده پولی و بانکی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با همکاری موسسه آموزشی و پژوهشهای اسلامی (IRTI) بانک توسعه اسلامی همایشی با عنوان "تجربه سیاستگذاری پولی در کشورهای اسلامی" در محل هتل اسپیناس برگزار شد و تجربه سیاست پولی در این کشورها به ویژه چالشها و مزایای استفاده از ابزارهای سیاست پولی مبتنی بر مشارکت مورد بحث وبررسی قرار گرفت.

 


  به گزارش  روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،درابتدای این همایش دکتر نیلی، رئیس پژوهشکده پولی وبانکی بانک مرکزی کشورمان اظهار داشت: تجربه سایر کشورهای اسلامی در سیاستگذاریهای پولی و بانکی با بهره گیری از الگوی اسلامی  قابل استفاده می‌باشد.


نیلی در ادامه ضمن تاکید بر بهره‌گیری از سیاستهای متمایز اقتصادی در جهات مختلف، استفاده از ابزارهای کمی و کیفی در سیاستهای پولی به منظور تحقق اهداف اقتصادی را با  اهمیت دانست
رئیس پژوهشکده پولی وبانکی بر ضرورت معرفی اسناد خزانه اسلامی به منظور تحقق بدهیها اشاره کرد و ضمن تاکید بر استفاده حداکثری از پتانسیل قانون بانکداری بدون ربا، افزود: نباید خود را اسیر واژه‌ها کنیم و ماهیت کار و استفاده بیشتر از بانکداری بدون ربا را در کشور امری نو بدانیم. بانکداری ایران همواره در تلفیق با بانکداری اسلامی جهان اسلام بوده و خواهد بود. در این ارتباط بهتر است، واژه‌ها در کشورهای اسلامی یکسان‌سازی شوند.


بر پایه این گزارش ، ابزارهای سیاست پولی مبتنی بر نرخ بهره در مقابل ابزارهای سیاست پولی اسلامی و نقش بانک توسعه اسلامی در  تقویت ابزارهای سیاست پولی اسلامی از عمده محورهای اصلی همایش  مذکور بود. 


 این گزارش اضافه می کند: دکتر جلالی نائینی گفت : اهداف سیاست‌گذاری پولی در سیستمهای مبتنی بر بهره در بازار شامل ثبات مالی، استفاده بهینه از منابع و پیشگیری از ایجاد تورم می‌باشد .


وی در ادامه به بیان معیارهای انتخاب بین نرخ رشد پول، نرخ بهره و نرخ ارز اشاره و افزود: معیارهای انتخاب این نرخها به ابزارهای مورد استفاده بستگی دارد. به عقیده برخی اقتصاددانان، در اقتصادهایی با بازار مالی توسعه یافته، نرخ بهره بهترین ابزار سیاست پولی و سپس نرخ ارز مناسب‌ترین سیاست جهت اتخاذ می‌باشد.


نائینی انتخاب نرخ بهره به عنوان ابزاری پولی در بازارهای ناکامل مالی در اقتصادهای درحال توسعه و دارای بازارهای مالی نسبتاً ناکارآمد، را به عنوان ابزار غیرموثر دانست و افزود:درچنین بازارهایی انتخاب ابزار می‌تواند بین رشد نقدینگی و نرخ ارز صورت پذیرد. استفاده از نرخ ارز به عنوان ابزار پولی مشکلاتی را نیز در برخواهد داشت. بدون سیاستهای پولی و مالی مدون هدف‌گذاری نرخ ارز مناسب نخواهد بود، بویژه چنانچه نرخ ارز ثابت و نرخ تورم داخلی پایین نباشد.
در چنین شرایطی رشد بازدهی در مبادلات و تجارت ناکافی خواهد بود.


وی در عین حال خاطر نشان کرد:اهداف سیاستهای پولی اسلامی و اهداف سیاستهای پولی متعارف شباهتهای زیادی دارند اما در اهداف سیاستهای پولی اقتصاد اسلامی این ابزارها گسترده‌تر هستند ونرخ بهره نمی‌تواند به عنوان ابزار سیاستی در سیاستگذاری مورد استفاده قرار گیرد و اساس اقتصاد اسلامی نباید بر پایه مشارکت در سود و زیان باشد.

 

۱۰ بهمن ۱۳۸۹ ۱۵:۰۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP