افتتاح بیست و نهمین اجلاس وزرای صندوق اوپک در اصفهان با حضور ریاست محترم جمهوری

افتتاح بیست و نهمین اجلاس وزرای صندوق اوپک در اصفهان با حضور ریاست محترم جمهوری

به گزارش سازمان سرمایه گذاری ایران بیست و نهمین اجلاس شورای وزیران صندوق اوپک28 خرداد 1387در اصفهان توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی (سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران) برگزار می گردد.
بر اساس مصوبه شورای وزیران صندوق اوپک در نشست سال گذشته در وین، میزبانی این اجلاس به جمهوری اسلامی ایران واگذار گردید.
این اجلاس روز سه شنبه در محل هتل عباسی اصفهان با حضور دکتر محمود احمدی نژاد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران افتتاح می گردد و کشورمان میزبان وزراء و مقامات ارشد 12 کشور عضو صندوق اوپک خواهد بود. علاوه بر 120 مهمان خارجی از نمایندگان کشورهای عضو، در این نشست بیش از 100 نفر از مدیران ارشد و مقامات سازمان های دولتی ،بانکهای خصوصی و دولتی و مقامات استانی نیز حضور خواهند داشت.

بــــرای اولین بار در اجلاس سران سازمان کشــــورهای صادرکننده نفت( اوپک) که در سال 1975 میلادی در کشـــور الجزایر برگزار گردید، پیشنهـــاد تاسیس صندوق اوپک بـــرای تـــوسعه بین‌المللی[(OFID) fund for international development opec The] به عنوان مجرایی برای اعطای کمکهای توسعه ای سازمان اوپک به کشورهای در حال توسعه و کشورهای عقب مانده ، توسط وزرای اقتصاد کشورهای عضو مطرح و پیشنهاد تاسیس صندوقی بدین منظور به تصویب رسید.
این صندوق رسما فعالیت خود را در سال 1976 میلادی با مشارکت 13 کشور عضو و با سرمایه ای بالغ بر 800 میلیون دلار آغاز نمود. در حال حاضر 11 کشور اعم از الجزایر، اندونزی، جمهوری اسلامی ایران، عراق، کویت، لیبی، ‌نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ونزوئلا به عنوان عضو فعال صندوق می باشند.
هدف از تاسیس صندوق طبق اساسنامه آن ،کمک به رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای در حال توسعه (به جز کشورهای عضو صندوق) از طریق اعطای کمکهای بلاعوض و وامهای ترجیحی به صورت بلند مدت و ارزان قیمت می باشد.
به طور کلی عملیات توسعه ای صندوق اوپک از طریق اعطای وام‌های ترجیهی برای تامین مالی طرحها و برنامه‌ها و حمایت از توازن پرداختها که مستقیماً به دولتها و توسعه بخش خصوصی کشورهای متقاضی جهت عملیات توسعه ای در حیطه های گسترده ای از جمله اقتصادی و اجتماعی اعطا پرداخت می گردد.
همچنین صندوق به طرحهای اجتماعی با مقیاس کوچک، پژوهش و مطالعات کاربردی و با انگیزه‌های بشر دوستانه کمک های بلاعوض می نماید.
تا کنون 121 کشور در حال توسعه از قاره های آفریقا، اروپا، آمریکای لاتین، کشورهای کارائیب و خاورمیانه از تسهیلات صندوق اوپک برای توسعه بین‌المللی بهره‌مند شده اند.
تا پایان دسامبر سال 2007 مبلغی نزدیک به 5/9 میلیارد دلار وام توسعه‌ای در قالب طرحهای مصوب، توسط صندوق تعهد گردیده است که متناسب با جذب اعتبار، رقمی نزدیک به 9/5 میلیارد دلار، به شرح ذیل،  در اختیار کشورهای متقاضی قرار گرفته است:
علاوه بر تامین مالی طرحهای توسعه‌ای، صندوق اوپک همانند صندوق بین‌المللی پول (IMF) برای کمک به تراز پرداختهای جاری کشورهای در حال توسعه مبالغی را اختصاص می‌دهد که در طول دوره مورد نظر 185 مورد وام حمایتی تراز پرداختها بالغ بر 724 میلیون دلار اعطا شده است. در کنار اعطای این تسهیلات ، برای تقویت بنیه مالی کشورهای بسیار فقیر (HIPC) تا کنون تعداد 35 مورد وام بالغ بر 251 میلیون دلار و یک مورد وام در چارچوب ساز و کار صندوق بین‌المللی پول و در قالب تسهیلات رشد و کاهش فقر این کشورها، اعطا نموده است.  
مضافاً یکصد و بیست و سومین نشست هیات مدیره صندوق اوپک قرار است بلافاصله پس از نشست شورای مدیران و در تاریخ چهارشنبه 29 خرداد ماه در شهر اصفهان برگزار شود.
در نشست شورای وزیران قرار است اعضا ضمن بررسی عملکرد سالیانه صندوق، صورتهای مالی آن را برای سال 2007 مورد بررسی و تصویب قرار دهند.
در عین حال قرار است حسابرسان خارجی صندوق بوسیله شورای وزیران مورد بررسی قرار گرفته و انتخاب شوند. در این نشست همچنین علاوه بر انتخاب دبیرکل صندوق برای یک مدت سه ساله دیگر، گزارش پیشرفت کار عملیات تامین مالی صندوق تاکنون و همچنین راهبردهای آتی تامین مالی برای کشورهای فقیر و در حال توسعه بررسی و به تصویب برسد.
همچنین در نشست هیات مدیره اجرایی قرار است وامهای جدیدی برای طرح های توسعه ای برای بخش عمومی و خصوصی کشورهای در حال توسعه بررسی و تصویب شود. در عین حال گزارش سبد سرمایه‌گذاریهای صندوق و اعطای کمکهای بلاعوض و استماع گزارش حسابرس داخلی و پیشرفت های آتی صندوق مورد بررسی و تایید قرار گیرد.

۲۶ خرداد ۱۳۸۷ ۱۱:۰۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP