پیش بینی رییس کل سازمان سرمایه گذاری برای سال 1389: ورودی سرمایه گذاری خارجی کشور از رقم 3 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت

پیش بینی رییس کل سازمان سرمایه گذاری برای سال 1389: ورودی سرمایه گذاری خارجی کشور از رقم 3 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد امروز در نشست خبری که در محل سالن خلیج فارس برگزار شد در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه ها ی داخلی کشور دستاوردهای سازمان سرمایه گذاری را طی یک سال گذشته اعلام کرد.به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای  اقتصادی وفنی ایران ، علیشیری  در  خصوص وضعیت جذب سرمایه گذاری خارجی در سال جاری ،گفت: در نه ماهه نخست سالجاری حجم ورودی سرمایه گذاری خارجی  رقم 7/2 میلیارد دلار  بوده است که پیش بینی می شود این رقم از 5/3 میلیارد دلار در سال جاری فراتر رود.


به گزارش خبرنگار ما ،سال گذشته ایران  با رشد 86 درصدی جذب سرمایه گذاری خارجی کشور ، در رتبه شش کشور های برتر دنیا در نرخ رشد جذب سرمایه گذاری خارجی  با رقم جذب 3 میلیارد دلار قرار گرفت.

علیشیری  ضمن برشمردن دلایل رشد جذب سرمایه گذاری خارجی از جمله راه اندازی مراکز و ستادهای  خدمات سرمایه گذاری در استانها ،ارتقای رتبه بین المللی فضای کسب و کار ایران ،ایجاد بانک اطلاعات سرمایه گذاری خارجی ،خاطر نشان کرد: تا کنون 800 طرح سرمایه گذاری خارجی بر اساس شاخصهای بین المللی در سایت فرصتهای سرمایه گذاری ایران  به نشانی www.iio.ir   جهت ارایه به سرمایه گذاران خارجی معرفی شده و 230 طرح مصوب سرمایه‌گذاری خارجی نظارت و پیگیری  شده است.

 
معاون وزیر اقتصاد افزود: در راستای بازاریابی پروژه های سرمایه گذاری خارجی 8  همایش خارجی  در کشورهای قطر- چین (شیامن)- کره - مالزی- سنگاپور- چین (پکن)- هند – تایلند و  4 همایش داخلی  در استانهای خوزستان- شیراز- یاسوج- کیش  برگزار شده است  که تاثیرات بسیار مثبتی در معرفی فضای سرمایه گذاری کشور و شناسایی بازارهای نوظهور داشته است.


علیشیری در خصوص جذب منابع مالی کشور به صورت فاینانس از بانک توسعه اسلامی و نهادهای وابسته به آن ،بانک توسعه و تجارت اکو و تامین مالی از بانک های تجاری اعلام کرد که تا کنون بیش از 4 میلیارد دلار  برای دهها پروژه بخش عمومی و خصوصی کشور مصوب و اجرایی شده است.
معاون وزیر اقتصاد  در ادامه به اعطای تسهیلات  به بخش های خصوصی اشاره کرد و گفت: بخشهای خصوصی می توانند برای خرید مواد اولیه ،تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز خود خارج از کشورو اخذ تسهیلات خارجی به این سازمان مراجعه  نمایند.


برگزاری بیش از 200 نشست بین المللی


علیشیری ضمن اشاره به اقدامات حوزه روابط اقتصادی خارجی سازمان سرمایه گذاری ،یادآور شد:  تلاش ما بر این است که در نشست های دو و یا چند جانبه بین المللی، حداکثر مشارکت و اثربخشی را داشته باشیم و برگزاری بیش از 200 نشست بین المللی در سطح وزیر اقتصاد و دارایی و سازمان سرمایه گذاری گواه این مدعا است.


 وی در ادامه یادآور شد: برگزاری  نشست های کارگروه اقتصادی و بازرگانی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور و تنظیم تعداد  97 پروتکل و یادداشت تفاهم بین المللی اقتصادی کشورمان با سایر کشورها  از جمله اقدامات در این حوزه بوده است .


انتشار گزارش بین المللی اقتصادی ایران برای اولین بار در جهان


رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،در ادامه از اقدامات آتی و در دست اجرای سازمان را انتشار اولین گزارش بین المللی اقتصاد ایران با عنوان  Iran Business year 2011 خبر دا د و افزود: این گزارش با تیراژ 87 هزار نسخه در بیش از 120 کشور جهان توزیع خواهد شد و ظرفیتهای اقتصادی ایران به سرمایه گذاران خارجی معرفی خواهد شد. 

 وی در عین حال خاطر نشان کرد: اولین راهنمای سرمایه گذاری خارجی ایران نیز  به زبان انگلیسی با تیراژ  10 هزار نسخه قرار است در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار گیرد.
معاون وزیر اقتصاد در ادامه از برگزاری بزرگترین همایش سرمایه گذاری خارجی کشور با حضور  1000 سرمایه‌گذار داخلی و خارجی  در سال آینده خبر دا د و افزود: همچنین قرار است 10 همایش های تخصصی داخلی و بین المللی  سرمایه گذاری برگزار گردد.


علیشیری در پاسخ به این سئوال که برنامه ها و چشم اندازهای عملکردی سازمان سرمایه گذاری  طی برنامه پنجم به چه صورتی خواهد بود،پاسخ داد: همه تلاش ما بر این است تا از طریق متنوع سازی جذب منابع مالی بین المللی، گسترش حضور طرح زیربنایی و توسعه ای کشور در طرحهای سرمایه گذاری مستقیم،  بتوانیم در طی پنج سال حداقل معادل کلیه بودجه عمرانی، منابع مالی بین المللی برای رشد و توسعه پایدار تدارک کنیم.


هدفمندسازی یارانه ها


وی همچنین  در پاسخ به سوال خبرنگار ما  در خصوص تاثیر هدفمندسازی یارانه بر نرخ رشد جذب سرمایه گذاری خارجی کشور گفت: هدفمندسازی یارانه ها نشان دادن علامت مثبت به کارآفرینان و سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی است و باید بتوانیم با ابزارهای جدید ، طراحی فرصتها بر پایه مدل مشارکت عمومی و خصوصی، حداقل معادل دویست میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی برای طرح های توسعه ای کشور نظیر راهها و اتوبان ها، فرودگاهها، بنادر، ریل و راه آهن، نیروگاهها، انرژی های نو، سد سازی و شبکه آبیاری و غیره جذب نماییم.


تاثیر تحریم ها بر سرمایه گذاری خارجی


رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران در خصوص وضعیت سرمایه گذاری خارجی کشور با توجه به تحریم های بین المللی اعلام کرد: روند رو به رشد جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور حداقل گواهی است که نشان می دهد بخش های خصوصی خارجی بدنبال مزیت های اقتصادی، نرخ بازگشت سرمایه مناسب و امنیت خاطر هستند و ایران از جمله معدود کشورهایی است که هم ظرفیت های لازم را برای این کار و حضور پررنگ سرمایه گذاران خارجی فراهم  کرده است.
علیشیری در پایان خاطر نشان کرد: ما موظفیم فضای کسب و کار کشور را بسرعت بهبود بخشیم و تکالیف خود را برای طراحی مناسب و قابل عرضه طرح های اقتصادی  کشور انجام دهیم. لذا نقش متغییرهای بیرونی در شاخص جذب سرمایه گذاری  خارجی نمی تواند قابل توجه باشد. 

 

۱۱ بهمن ۱۳۸۹ ۱۹:۱۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP