در بازدید علیشیری از سه پروژه سرمایه گذاری خارجی اعلام شد: 67 میلیون دلار سرمایه ورودی ،530 اشتغال مستقیم

در بازدید علیشیری از سه پروژه سرمایه گذاری خارجی  اعلام شد: 67 میلیون دلار سرمایه ورودی ،530 اشتغال مستقیم
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد به مناسبت دهه فجر در جمع صاحبان پروژه های سرمایه گذاری خارجی حضور یافت تا از نزدیک در روند پیشرفت و ارزیابی صاحبان پروژه های سرمایه گذاری خارجی قرار گیرد. البته این بازدید تعابیر زیادی در پی داشت. سرمایه گذاران خارجی از اینکه می دیدند مسئول سرمایه گذاری خارجی کشور نسبت به پروژه های سرمایه گذاری آنها توجه نشان می دهد ،احساس پشتیبانی و دلگرمی داشتند.مشاهدات خبرنگار ما حاکی از آن بود که کارگران با انگیزه کار می کردند و سرمایه گذاران خارجی از برنامه های خود برای افزایش اشتغالزایی ،توسعه صادرات و تولید با اشتیاق صحبت می کردند که انرژی مضاعفی به هیات همراه انتقال می یافت.


بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و اشتغالزایی 200 نفر


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، اولین شرکتی که مورد بازدید علیشیری قرار گرفت ،شرکت تولیدی اتوشاسی اینترنشنال پارس بود که این شرکت  با سرمایه گذاری مشترک شرکت سرمایه گذاری خارجی اروپایی و ایران، اقدام به تولید محورهای جلو و عقب  ماشین L90
می نماید که با اشتغالزایی 200نفر و بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و ربات های جوشکاری محصولات مناسب و مطابق با استاندارد برای تولید خودروی L90 را فراهم کرده است.
علیشیری در حاشیه این بازدید به خبرنگار ما گفت :ازجمله نکات قابل توجه دراین سرمایه گذاری ،انتقال دانش مدیریت و بهبود کیفیت کالای ایرانی است که بعنوان مواد اولیه ویا واسطه ای تولید توسط این شرکت از تولید کنندگان ایرانی خریداری می شود .


آموزش کارکنان  ایرانی در خارج از کشور


بنا به گفته مدیر عامل این شرکت، آموزش کارکنان شاغل در این شرکت برای بهره گیری از آخرین دانش فنی در اروپا  و کاهش آلاینده محیط زیست از اقدامات مهم دیگر این شرکت است  و شرکت با توجه به کیفیت خود توانسته است  بخشی از محصولات خود را به کشورهای مختلف  صادر نماید.
مدیر عامل شرکت تولیدی اتوشاسی اینترنشنال پارس معتقد است نیروی انسانی در ایران دارای مهارتهای ویژه ای است که برای سرمایه گذاران خارجی حایز اهمیت است .
وی همچنین اضافه می کند:در ساختار شرکت ما هر کارشناسی باید بتواند وظایف همکار خود را یاد بگیرد تا زمانی که همکارش دچار مشکلی شد،وضعیت تولید با مشکلی مواجه نشود.


تغییر نگرش از تجارت به سرمایه گذاری


شرکت دیگری که  معاون وزیر اقتصاد از آن بازدید به عمل آورد شرکت تولیدی اشنایدر الکتریک  بود که با سرمایه گذاری کشور اروپایی  اقدام به تولید کلیدهای الکترونیکی مینیاتوری (خانگی و صنعتی) در43نوع مختلف وکلید هوایی و اتوماتیک با تیراژ 6/1 میلیون پول(عدد) در سال می نماید .


بر اساس این گزارش ،محصولات تولیدی این شرکت در حدود 22 درصد سهم بازار داخل کشور را دراختیاردارد و اخیرا نیز اقدام به احداث خط جدید تولید کلیدهای برق خانگی نموده است که با ظرفیت 200هزار عدد در سال تولید آن در روز22بهمن امسال کلید خواهد خورد .
به گفته  مدیر عامل شرکت اشنایدر الکتریک ، این ش
رکت با دارا بودن حدود 140 نفر کارگر و متخصص برای اولین بار در سال 1353 اقدام به تاسیس دفتر فروش شرکت در ایران نموده که به واردات قطعات تولیدی و فروش مستقیم در بازارهای ایران اقدام  می کرد.


به گزارش خبرنگار ما ، علیشیری در عین حال خاطر نشان می کند:  با تغییر نگرش این شرکت از واردات کالا به  ایران به سمت تولید محصول در کشور در سال 1378 تصمیم گرفته شد  تا شرکت تولیدی اشنایدر الکتریک اقدام به تولید محصول وسرمایه گذاری در ایران نماید. هم اینک نیز محصولات تولیدی این شرکت درایران با نام اصلی اشنایدر الکتریک به بازار عرضه میگردد که موجب گردیده است نوسانات بازار موجب اختلال در سود آوری شرکت مذکور نشود.


نکته قابل توجه این بود شرکتهای  سرمایه گذاری خارجی دیگری به عنوان رقیب این شرکت محسوب می شود که رقابت آنها موجب شده است کالاهای باکیفیت و قیمت رقابتی در اختیار مصرف کنندگان داخلی قرار گیرد.


بهره گیری از الگوهای مدیریتی نوین

بنا به گفته مدیر منابع انسانی این شرکت مشکل ارتباطات در ساختار شرکتهای تولیدی و سازمانها از جمله مشکلات بین کارکنان و مدیران در سطح جهان  می باشد که در شرکت اشنایدر مدیر تولید این شرکت با طراحی سیستم پیشنهادات در سه مرحله این مشکل را با اختصاص تشویق های ویژه به کارکنانی که بتوانند با ارایه پیشنهاد به بهره وری و ارتقای واحد تولیدی اقدام نمایند  ،حل کرده است.
همچنین در این شرکت مدیر موظف است با هر یک از کارکنان در خصوص مشکلات شخصی به صورت رو دررو گفتگو  نماید و اهداف شغلی قبلی و آتی تعیین شده را با همکاری یکدیگر ارزیابی و نسبت به بهبود آن اقدام نمایند.


سرمایه گذار موفق خارجی در صنایع غذایی


شرکت تولیدی نوشاب از دیگر طرح های موفق بوده که با سرمایه گذاری خارجی بعنوان تولید کننده انواع نوشابه های گاز دار  (در  طعم) آب معدنی وماء الشعیر  فعالیت می نماید .این شرکت با اشتغالزایی حدود 190نفر اقدام به تولید بیش از 20میلیون لیتر نوشابه نموده و کلیه مراحل تولید بطری PET رانیز درمحل کارخانه مذکور انجام می دهد .


علیشیری و هیات بازدیدکننده از کلیه مراحل تولیدی نوشابه ، کارگاه تولید مواد اولیه ، کنترل کیفیت محصول ، کارگاه تولید بطری های شیشه ای  وپلاستیکی  بازدید بعمل آوردند و اخذ مجوزهای بین المللی استاندارد نوشابه های تولیدی را از اقدامات مهم جهت انجام صادرات محصول شرکت نوشاب دانستند .شرکت مذکور در فضایی به وسعت 55هزار متر ودر حدود 21هزار متر بنای مسقف فعالیت می نماید .


بر اساس این گزارش در این بازدید سرمایه گذاران خارجی مشکلات خود را مطرح کردند و از معاون وزیر اقتصاد خواستار مساعدت در حل مشکلات شدند.
 لازم به ذکر است که سرمایه گذاری خارجی دراین شرکت در سال 1382 صورت پذیرفته است . 
علیشیری درپایان این بازدید ضمن تشکر از سرمایه گذاران خارجی برای انتخاب ایران به عنوان مقصد سرمایه گذاری خارجی ،اظهار داشت: حضور بنده به عنوان مسئول مستقیم سرمایه گذاری خارجی این پیغام را به همه سرمایه گذاران خارجی می دهد که دولت به طور اعم و  سازمان سرمایه گذاری به صورت اخص از همه سرمایه گذاران خارجی در کشور حمایت می کند .


این گزارش می افزاید: در جریان بازدید از سه پروژه فوق مشخص شد :حجم سرمایه های ورودی سه شرکت بالغ بر 67 میلیون دلار می باشد .
نکته قابل توجه این است سه شرکت فوق تعداد 530 شغل مستقیم برای کشور ایجاد کرده اند که بخشی از کالاهای تولیدی آنها به خارج از کشور صادر می گردد و در عین حال ضمن جلوگیری  از واردات کالا ،تولید با کیفیت کالای جایگزین و رضایت مصرف کنند گان را موجب شده است .


این گزارش در پایان خاطر نشان می کند: ارتقای وضعیت مدیریت بنگاههای سرمایه پذیر و بهره وری بالای آنها از دیگر مشخصات پروژه های سرمایه گذاری فوق می باشد.
لازم به ذکر است ،در این بازدید سامان قاسمی مدیر کل دفتر سرمایه گذاری خارجی ، تجلی پور ریاست سازمان امور اقتصادی و دارایی استان تهران ،نمایندگان مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی و تعدادی از کارشناسان بخش های مختلف سازمان سرمایه گذاری حضور داشتند.

 

۱۹ بهمن ۱۳۸۹ ۲۱:۰۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP