در آیین افتتاح مرکز خدمات سرمایه گذاری استان آذربایجان غربی،علیشیری اعلام کرد : مراکز خدمات سرمایه گذاری استانها، پنجره واحد مراجعه سرمایه گذاران خارجی است

در آیین افتتاح مرکز خدمات سرمایه گذاری استان آذربایجان غربی،علیشیری اعلام کرد : مراکز خدمات سرمایه گذاری استانها، پنجره واحد مراجعه سرمایه گذاران خارجی است
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد در آیین افتتاح مرکز خدمات سرمایه گذاری استان آذربایجان غربی گفت: مراکز خدمات سرمایه گذاری استانها، پنجره واحد مراجعه سرمایه گذاران خارجی است.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،علیشیری در ادامه افزود : با استقرار مرکز خدمات سرمایه گذاری در استانها ، نمایندگان  دستگاه های اجرایی از جمله سازمانهای جهاد کشاورزی، بازرگانی، نیروی انتظامی  ،وزارت امور خارجه،وزارت کار و امور اجتماعی،وزارت صنایع و معادن،بانک مرکزی،سازمان امور مالیاتی ،گمرک،سازمان محیط زیست و اداره کل ثبت شرکتها  در مرکز خدمات سرمایه گذاری و کمک های فنی اقتصادی مستقر شده تا امور اداری سرمایه گذارانی که به مرکز مراجعه می کنند به راحتی و سرعت انجام پذیرد.


قوانین کار و تجارت کشور باید اصلاح شوند


رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی کشور ضمن تاکید بر ضرورت ایجاد تغییرات و دگرگونی در نگرش ها و رفتارهای مدیران دولتی، اظهار داشت:باید فضای کسب وکار به سرعت متناسب با نیازهای اصلاح قانون اصل 44 به سمت نوآوری بهبود یابد،لذا بخشی از قوانین مثل قانون کار و تجارت باید برای زمینه سازی توسعه و پیشرفت کشور تغییر و اصلاح شود.


علیشیری ضرورت مشارکت بخش خصوصی در اقتصاد کشور را مورد تاکید قرارداد و افزود: باید بخش عمده ای  از کارها به بخش خصوصی واگذار و دولت نیز بر کارها نظارت کند.
وی در ادامه با بیان اینکه وحدت و همدلی مدیران استان آذربایجان غربی مثال زدنی است ،تصریح کرد: بخش خصوصی بازیگران اصلی صحنه اقتصاد و موتور محرک توسعه اقتصادی است و اگر بخش خصوصی در این میدان حضور جدی نداشته باشد،دولت نمی تواند موفق باشد.


علیشیری افزود: اقتصاد ما در حال تحول بزرگ است و بازنگری در سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی که بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری صورت گرفته ،بایداقتصاد کشور باطراوت،شاد و بانشاط باشد.
به گفته معاون وزیر اقتصاد،وظیفه حاکمیتی دولت این است که باید زمینه ای را فراهم کرد که بهره وری بخش خصوصی ارتقا یابد و دولت باید فضای گلخانه ای برای رشد و شکوفایی این بخش را با قدرت تعریف و اعمال نماید.


وی افزود :مدیران دستگاههای اجرایی نباید اجازه دهند ،مشکلات مردم و بخش خصوصی بدون راه حل باقی بماند همانطوریکه رییس جمهور کشورمان ،ساعتها مشکلات مردم را شخصا بررسی و مورد به مورد حل می کنند.


علیشیری یادآور شد : علی رغم فشارهای بین المللی که بر علیه کشورمان تحمیل شده است ،ایران در سال گذشته  با نرخ رشد 86 درصدی ،رتبه ششم جذب سرمایه گذاری را در جهان کسب کرد.
این مقام مسئول با اشاره به دلایل رشد جذب سرمایه‌گذاری خارجی، افزود: راه‌اندازی مراکز و ستادهای خدمات سرمایه‌گذاری در استان‌ها، ارتقای رتبه بین‌المللی فضای کسب و کار ایران، ایجاد بانک اطلاعات سرمایه‌گذاری خارجی از دلایل اصلی افزایش جذب سرمایه‌گذار خارجی است.


رییس کل سازمان سرمایه گذاری، یادآور شد: یکی از اقدامات شجاعانه دولت،هدفمندسازی یارانه ها است که باید با دقت و قدرت تکمیل شود و بسیاری از کشورها زودتر از ایران این طرح را شروع کرده اند و به توسعه اقتصادی دست یافته اند.


منابع مالی داخلی ، جوابگوی رشد هشت درصدی برنامه پنجم توسعه  نیست


علیشیری در ادامه با بیان اینکه مدل سازی عملیاتی مالی برای پروژه توسعه ای کشور باید دگرگون شود، تاکید کرد که مدیران ما بایدبه گونه ای برنامه ریزی کنند تا از حداکثر منابع در اختیار به عنوان بودجه عمرانی دولت تا سقف 200میلیارد دلار در طی 5 سال بتوانیم دست کم 200میلیارد دلار دیگر از منابع بخش خصوصی داخلی و خارجی تجهیز کنیم تا سرعت در اجرا و دقت در عملکرد ارتقا یابد.


معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: باید برنامه ریزی بودجه ای و اجرایی برای طرح های زیر بنایی و توسعه ای کشور به گونه ای باشد تا با هم افزایی منابع صندوق توسعه ملی، منابع بانکهای تجاری و توسعه ای منابع دولتی و منابع بخش خصوصی داخلی و خارجی حداقل پنج برابر ارتقا یابد،در این صورت نیل به نرخ رشد هشت درصدی به راحتی قابل حصول است.

قطعی شدن احداث شهرک صنعتی مشترک ایران و ترکیه


وحید جلال‌زاده استاندار آذربایجان غربی در این مراسم گفت : ایجاد شهرک صنعتی مشترک بین ایران و ترکیه در کمیسیون مشترک بین ایران و ترکیه قطعی شده و با حضور روسای جمهور دو کشور احداث این شهرک صنعتی مراحل آخر خود را طی می‌کند.
به گزارش خبرنگار ما ،جلال‌زاده با اشاره به عملکرد مثبت کمیسیون مشترک ایران و ترکیه افزود: در این کمیسیون تصمیمات مطلوبی اخذ شده که از آن جمله می‌توان به احداث شهرک صنعتی مشترک در آذربایجان غربی اشاره کرد.


استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه با افزایش تبادلات تجاری و جذب سرمایه‌گذار ترکیه‌ ای در آذربایجان غربی شهرک صنعتی مشترک بین این دو کشور احداث می‌شود، خاطر نشان کرد: ایجاد منطقه آزاد تجاری ماکو، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سلماس، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در یکی از شهرهای جنوبی، ایجاد پایانه مرزی تمرچین و احداث پایانه مرزی پلدشت از جمله مزیت های اقتصادی آذربایجان غربی است.


جلال زاده با اشاره به ایجاد منطقه آزاد تجاری در آذربایجان غربی، تصریح کرد: با ایجاد منطقه آزاد تجاری در ماکو منطقه آزاد تجاری این استان به عنوان هشتمین منطقه آزاد تجاری کشور محسوب می‌شود.
وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان آذربایجان غربی در زمینه جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی، اعلام کرد: آذربایجان غربی پنج پایانه مرزی دارد که شامل پایانه مرزی بازرگان، ‌کاپی‌کوی، تمرچین، سرو اسن‌دره، پلدشت و حاج‌عمران است که با تکمیل و راه اندازی همه آنها ظرفیت کسب و کار استان چندین برابر خواهد شد.


خاطر نشان می شود  مرکز خدمات سرمایه گذاری استان آذربایجان غربی با حضور معاون وزیر اقتصاد ،نماینده مقام معظم رهبری در استان  ، استاندار ،رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان ،مدیران دستگاههای اجرایی ،سرمایه گذاری داخلی و خارجی افتتاح شد.

 

۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۹:۱۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP