علیشیری:از شیوه های مدیریت موفق سرمایه گذاران خارجی در کشور ، باید الگو برداری کرد

علیشیری:از شیوه های مدیریت موفق سرمایه گذاران خارجی در کشور ، باید الگو برداری کرد
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد به همراه مدیر کل سرمایه گذاری خارجی وروسای سازمانهای امور اقتصادی و دارایی استان تهران و مرکزی و برخی از نمایندگان دستگاههای اجرایی مستقر در مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی از تعداد چهار طرح سرمایه گذاری خارجی در استان تهران و مرکزی بازدید به عمل آورد.به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران، برنامه بازدید از شرکت سرمایه گذاری خارجی فعال در چاپ و بسته بندی جعبه های مقوایی آغاز شد.


علیشیری ضمن ابراز خرسندی و تحسین مدیریت شرکت به دلیل استفاده از نیروی متخصص بومی و جوان  کشورمان ، اظهار داشت: مزیت های بومی بودن پرسنل از نظر استفاده از دانش و تجربه مدیران شرکت های خارجی صرفا" جهت آموزش پرسنل  شرکت و انتقال سریع دانش و تخصص به نیروهای بومی در دوره ای آموزشی خوب است و باید  از شیوه های مدیریت شرکت های موفق کشورهای خارجی الگو برداری کرد.


مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری خارجی گفت:  نقش سازمان سرمایه گذاری در حمایت از سرمایه گذاران خارجی  بسیار مهم و کلیدی  است ولی استفاده از تجارب مدیران موفق دنیا در ایران نیز می تواند در کمبود ها و مشکلات ناشی از مدیریت ، تاثیر گذار باشد. 


شرکت میر ملنهوف اینترنشنال اتریش یکی از بزرگترین تولید کنندگان مقوا در سطح اروپا با قدمتی 100 ساله می باشد. این طرح دارای ظرفیت تولیدی حدود 12000 تن در سال می باشد که در مجموع 50 نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد نموده و درحال حاضر سرمایه ای معادل 5/13 میلیون دلار وارد کشور نموده است.

سرمایه گذاری خارجی  25 میلیارد دلار در تولید محصولات آرایشی بهداشتی


دومین طرح سرمایه گذاری خارجی که توسط  معاون وزیر اقتصاد بازدید شد، شرکت هنکل پاک وش بود. این شرکت که با مشارکت شرکت هنکل آلمان با سرمایه گذاری 60 درصدی سرمایه گذار خارجی در شرکت پاک وش (در سال 1381) تاسیس شده است.


مدیرعامل شرکت هنکل پاک وش کاتالین اسفریجا، ضمن خوشامد گوئی شرحی از تاریخچه شرکت و مشکلات پیش روی آن به معاون وزیر اقتصاد ارائه کرد.


مدیر عامل شرکت سرمایه گذار خارجی گفت :  فعالیت اصلی شرکت شامل تهیه و تولید محصولات شیمیایی و آرایشی و بهداشتی است و عمده محصولات تولیدی شرکت از جمله پودر دستی،پودر ماشین لباسشویی، قالب فشرده، پودر کف شویی مایع ظرف شویی، مایع سفید کننده، مایع جرم گیر و غیره می باشد.


بنا به گفته وی ،ظرفیت تولید اسمی محصولات پودری 75000 تن و مایعات شوینده 65000 تن در سال بوده  و  بالغ بر 680  نفر اشتغالزایی دارد و این طرح سرمایه ای بالغ بر 25 میلیون دلار به کشور وارد کرده است.   

                                                   
وی در عین حال خاطر نشان کرد :  شرکت امروز مفتخر به افتتاح فاز جدید تولید یک نوع از مواد شوینده مایع جدید به نام پرسیل است که این مایع دارای کیفیت بالا بوده و خالی از اسید فسفوریکی می باشد که در شوینده های مشابه موجود، می باشد.


سومین طرح بازدید شده توسط معاون وزیر اقتصاد ،شرکت رزین ساوه بود که با هدف تولید انواع مواد اولیه نساجی، چرم، رنگ سازی، چسب سازی  ، فرش ماشینی و سایر صنایع شیمیایی تاسیس شد.
این طرح که فرایند تولید انواع رزین های امولسیونی پایه آب در گرید های مختلف را انجام می دهد ظرفیت تولیدی در حدود58000 تن در سال داشته و تعداد پرسنل مشغول در این کارخانه حدوداً 95 نفر است. این طرح نیز سرمایه ای نزدیک 7 میلیون دلار وارد کشور نموده است.


چهارمین و آخرین طرح  بازدید شده توسط بهروز علیشیری شرکت ولئو- آرمکو  بود که در زمینه طراحی، تولید وفروش قطعات خودرو فعالیت می کند.
  شرکت آرمکو یکی از بزرگترین و معروفترین تولید کننده های رادیاتور در ایران و خاورمیانه است که در حال حاضر تحت لیسانس شرکت اروپایی تولید می کند و موفق به تامین رادیاتور انواع مختلف خودرو 405، 206و سمند  در داخل کشور شده  است.
ظرفیت تولید این طرح بالغ بر یک میلیون و پاتصد هزار رادیاتور در سال است و در حدود 150 نفر اشتغالزایی ایجاد نموده و سرمایه ای معادل 10 میلیون دلار وارد کشور نموده است.


علیشیری در انتهای مراسم در جمع خبرنگاران حضور یافت و به سئوالات آنها پاسخ گفت.
معاون وزیر اقتصاد در خصوص سئوال یکی از خبرنگاران برای ارزیابی از میزان سرمایه گذاریهای خارجی صورت گرفته ،گفت: دولت در کنار سرمایه گذاران است و با دستگا هها و مراجعی که ممانعت در اجرای پروژه ها به وجود می آورند براساس آیین‌نامه اجرایی ماده 7 قانون اجرای سیاست های اصل 44 ،برخورد قاطع خواهد کرد.


بر اساس این گزارش ، براساس آیین‌نامه اجرایی ماده 7 قانون اجرای سیاست های اصل 44 ، به منظور تسهیل و تسریع در سرمایه‌گذاری و صدور مجوز فعالیت های اقتصادی برای بخش خصوصی ، وزارتخانه‌ها ، مؤسسات دولتی و شرکت‌های دولتی موظفند فرآیندهای صدور مجوز را به گونه‌ای تنظیم کنند که ظرف10 روز پس از دریافت تقاضا ، پاسخ متقاضی داده شود.


علیشیری در خصوص ارزیابی ایشان از سرمایه گذاریهای خارجی انجام شده و چگونگی موضع دولت در حمایت از سرمایه گذاران ،پاسخ داد: در بازدیدهای اخیر ،تفاوت اصلی  شیوه مدیریت  بسیار مشهود بود.
وی در ادامه با اشاره به افزایش اشتغال مستقیم بیش از 1000 نفر در شرکتهای فوق ،تصریح کرد: شرکتهای سرمایه گذاری خارجی از جمله متصدیان خوش حساب سازمان امور مالیاتی محسوب می شوند و این نشانگر وجود ظرفیت هماهنگی و ارتقاء بنگاه های تولیدی کشور است.

 


 

۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۱۴:۰۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP