وزیر اقتصاد: رسانه‌ها تصویرگر ظرفیت‌های مثبت اقتصاد کشور باشند

وزیر اقتصاد: رسانه‌ها تصویرگر ظرفیت‌های مثبت اقتصاد کشور باشند
وزیر امور اقتصادی و دارایی با انتقاد از برخی گزارش‌های بین‌المللی که فضای اقتصادی یا سیاسی ایران را نامناسب جلوه می‌دهند، گفت:‌ در حالی که چند سال پیش در گزارش‌های اقتصادی جهانی برخی کشورها بانک‌های خود را دارای رتبه‌های بسیار خوب اعلام می‌کردند همه دیدند که با یک بحران مواجه شده و به شدت به زمین خوردند. 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از ایسنا، شمس‌الدین حسینی امروز در رونمایی از اولین گزارش بین المللی اقتصاد ایران با بیان اینکه امروز جهان، جهان رقابت‌های نرم افزاری است گفت: امروز نرم افزار است که بر ظرفیت‌ها سوار شده است و متاسفانه در عرصه‌ بین‌الملل که فرصت برای رقابت سالم فراهم است برخی به جای استفاده‌ مثبت از توانمندی‌ها از آن برای تعرض به دیگران بهره می‌برند.


او ادامه داد: سال‌هاست که گزارش ریسک در جهان منتشر می‌شود و من به عنوان کسی که مدت‌ها بر روی این گزارش کار کرده‌ام می‌دیده‌ام که در حالی که ذخایر ارزی ایران چندین برابر بیشتر از بدهی‌های آن است اما شاخص ریسک سیاسی در ایران بالا گزارش می‌شد.


وزیر اقتصاد با بیان این که کشورهای تعیین‌کننده این گزارش‌ها نه تنها به اقتصاد ایران توجه نمی‌کردند بلکه شاخص ریسک سیاسی را نشانه می رفتند گفت: بر خلاف این درباره کشورهای خودشان شاخص‌های اقتصادی را نشان نمی‌دادند و ریسک سیاسی را هم می پوشاندند ولی همه دیدند که در جریان بحران اقتصادی با تمام این تبلیغات خودشان زمین خوردند.


وزیر اقتصاد با بیان این‌که تدبیر آن‌ها این بود که در سال‌های 86 و 87 بگویند بانک‌های ایران در حالی ورشکستگی هستند گفت:‌ همه دیدید که تدبیر آن‌ها نتیجه ندادند واین بانک‌های خودشان بودند که ورشکسته شدند این درحالی بود که آن‌ها بهترین صفحات نشریات بین‌المللی به تبلیغ بانک‌های خود اختصاص داده بودند.


وی با بیان این که امروز کشور بدهی معوق خارجی ندارد گفت:‌ این در حالی است که کشورهایی هنوز به ما بدهکارند و از پرداخت بدهی طفره می‌روند.
وزیر اقتصاد با بیان این‌که امروز همه بدهی‌های ایران پرداخت شده است گفت:‌ در آخرین گزارش‌های بین المللی تاکید شده که ایران از بهترین کشورها در زمینه اقتصاد است.


او با تاکید بر این که این فعالان اقتصادی هستند که باید فضای مناسب اقتصادی کشور را در جهان تبلیغ کنند از رسانه‌ها به طور جدی درخواست کرد که تصویرگر ظرفیت‌های مثبت اقتصاد کشور باشند.
وی همچنین به ظرفیت‌های خوب موجود برای اقتصاد ایران در برنامه‌ پنجم توسعه اشاره کرد و گفت: ایجاد شورای گفت‌وگو میان بخش دولتی و خصوصی،‌ تسهیل مجوزها و در نظر گرفتن تشویق‌هایی برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور از جمله امکانات جدیدی است که در کشور فراهم شده است.
او همچنین با بسیار مثبت ارزیابی کردن انتشار اولین گزارش بین المللی اقتصاد ایران خواست که این روند به شدت ادامه پیدا کند.

 

۹ اسفند ۱۳۸۹ ۱۷:۵۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP