یکصدوپنجمین جلسه هیأت سرمایه‌گذاری خارجی برگزارشد

یکصدوپنجمین جلسه هیأت سرمایه‌گذاری خارجی برگزارشد
نخستین حضور رسمی بخش خصوصی در هیأت سرمایه‌گذاری خارجی


یکصدوپنجمین جلسه هیأت سرمایه‌گذاری خارجی روز سه‌شنبه مورخ 19/6/1387 در محل سالن خلیج‌فارس سازمان سرمایه‌گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران برگزارشد. در این جلسه، پس از بحث و بررسی 3 ساعته، 4 طرح سرمایه‌گذاری خارجی به شرح زیر به تصویب رسیدند:

سرمایه‌گذاری 3 سرمایه‌گذار آسیایی درطرح فرآوری روغن پایه و ضایعات هیدروکربنی به میزان 572 هزار دلار. این طرح در منطقه آزاد اروند در استان خوزستان به اجرا درخواهد آمد و 30 فرصت شغلی ایجاد خواهد نمود. 50 درصد تولیدات این طرح به خارج از کشور صادر خواهد شد.

سرمایه‌گذاری یک ایرانی مقیم اروپا در طرح تولید قطعات خودرو و تراکتور به میزان 875 هزاریورو. محل اجرای این طرح، شهرک صنعتی سرمایه‌گذاری خارجی در استان آذربایجان شرقی و میزان اشتغالزایی آن 25 نفر است.

سرمایه‌گذاری یک شرکت آسیایی در طرح استخراج و بهره‌برداری از معدن کرومیت. میزان سرمایه‌گذاری خارجی این طرح حدود 1/1 میلیون یورو و میزان اشتغالزایی آن 100  نفر می‌باشد.

همچنین، در این جلسه برخی از مشکلات سرمایه‌گذاران خارجی در قالب 3 دستورجلسه فرعی مورد بررسی و حل و فصل قرار گرفت.

 

حضور رسمی بخش خصوصی

در راستای اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی، رؤسای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون مرکزی ایران بعنوان نمایندگان رسمی بخش خصوصی، با حضور در این جلسه ضمن تعامل مستقیم با اعضای هیأت سرمایه‌گذاری خارجی، تبیین راههای اثربخشی تداوم این تعامل را در دستورکار قرار دادند. در این خصوص تشکیل کمیته‌های راهبری سرمایه‌گذاری خارجی در این دو اتاق پیشنهاد و مقرر گردید اعضای هیأت در این زمینه بررسیهای لازم را به انجام رسانده و در جلسه آتی هیأت تصمیمات لازم اخذ گردد.

در پایان جلسه، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، به تشریح دیدگاههای بخش خصوصی در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی پرداخت و با ارزیابی راههای افزایش تبادلات اقتصادی با جامعه بین‌الملل، ترکیب جدید هیأت را در هر دو حوزه افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی و توسعه فعالیت بخش خصوصی مثمرثمر ارزیابی کرد.

گفتنی است با ابلاغ قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی در اواخر مرداد ماه سال جاری و براساس بند ب ماده 91 این قانون، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون ایران به ترکیب اعضای رسمی هیأت سرمایه‌گذاری خارجی اضافه شده‌اند.

۲۳ شهریور ۱۳۸۷ ۱۲:۳۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP