دیدار جناب آقای دکتر حسینی وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی با وزیر دارایی اریتره و هیات همراه در تهران

دیدار جناب آقای دکتر حسینی وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی با وزیر دارایی اریتره و هیات همراه در تهران

جناب آقای دکتر حسینی وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی عصر دیروز مورخ 24/6/1387 ساعت 17در طبقه پنجم وزارت امور اقتصادی و دارایی با آقای براهان ابرهه وزیر دارایی اریتره و هیات همراه دیدار کرد. در این ملاقات دو طرف راههای گسترش و تعمیق روابط اقتصادی دو کشور را بررسی نمودند. امضای موافقتنامه "تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری" که زمینه‌ساز حضور سرمایه گذاری ایرانی در آن کشور می باشد و حمایت‌های لازم حقوقی را برای سرمایه‌گذاران دو کشور فراهم می‌نماید مهمترین سندی بود که در این دیدار به امضای وزرای اقتصاد دو کشور رسید. گسترش مبادلات تجاری، اعطای خط اعتباری خرید کالاهای ایرانی توسط تجار اریتره به آن کشور و اجرایی نمودن یادداشت تفاهم‌های "همکاریهای اقتصادی، سرمایه‌گذاری و تجاری" و "تامین اعتبار برای توسعه همکاریهای اقتصادی" فیمابین دو کشور از جمله تفاهمات ملاقات مزبور بود. 

گزارش ملاقات جناب آقای دکتر حسینی وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی
با آقای براهان ابرهه وزیر دارایی اریتره و هیات همراه


این ملاقات در ساعت 17 روز یکشنبه مورخ 24/6/1387 در طبقه پنجم وزارتخانه متبوع طبق هماهنگی بعمل آمده انجام شد. در این دیدار جناب آقای دکتر حسینی وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی ضمن خوشامدگویی به هیات اریتره‌ای با اشاره به دستاوردهای سفر اردیبهشت‌ماه رئیس جمهور اریتره به ایران، آنرا گامی مهم برای گسترش روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور برشمرد و کشورهای آفریقایی را بعنوان کشورهای هدف جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد. وی در ادامه از وزیر اریتره‌ای خواست تا به ارزیابی سفرشان به ایران بپردازند.

براهان ابرهه وزیر دارایی اریتره ضمن تشکر از پذیرش هیات اریتره‌ای، هدف از سفر خود را اجرایی نمودن توافقات بعمل آمده در جریان دیدار اردیبهشت ماه رئیس جمهور آن کشور به ایران برشمرد و تاکید نمود که اقدامات فراوانی برای توسعه همکاریهای دو کشور انجام گرفته است. وی اظهار داشت با وزیر نفت، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران ملاقات داشته و علیرغم زمان کوتاه این ملاقاتها و گفتگوها ، دستاوردهای فراوانی داشته است. براهان ابرهه موضوع ملاقات‌های خود را تفاهم درخصوص ساخت پالایشگاه در اریتره، خط مونتــاژ ماشین، خرید کود شیمیایی، فسفات، سیمان، فولاد، مواد اولیه، گندم و داروهای پزشکی عنوان کرد.

سپس جناب آقای دکتر حسینی وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی کشورمان از ارزیابی مثبت وزیر دارایی اریتره درخصوص تحولات اقتصادی دو کشور اظهار خرسندی نمود و تاکید کرد که مسیر توسعه روابط دو کشور باید هموار گردد و هیچ محدودیتی برای توسعه همکاریهای اقتصادی دو کشور وجود ندارد. طبق اطلاع بازار اریتره کشش‌پذیری کالاهای ایرانی را دارد. بسیاری از کالاهایی که در ایران نیز تولید می‌شود مورد نیاز اریتره است و ایران می‌تواند تجربیات خود را در این زمینه به آن کشور صادر نماید.

وی ضمن گلایه از پایین بودن حجم مبادلات تجاری دو کشور اضافه نمود که ایران حمایت‌های مالی مناسب برای صدور خدمات فنی و مهندسی و صادرات کالاهای تجاری به اریتره فراهم می کند. آقای وزیر همچنین از امضای "موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری" فیمابین دو کشور در پایان این ملاقات اظهار خرسندی نمود و تاکید داشت که اگر بخواهیم همکاریها گسترش یابد باید مجموعه اسناد حقوقی اقتصادی در کنار یکدیگر قرار گیرند لذا آمادگی وزارت امور اقتصادی دارایی را به منظور امضای موافقتنامه "اجتناب از اخذ مالیات مضاعف" و "همکاریهای گمرکی" نیز اعلام نمود.

 جناب آقای دکتر حسینی در پایان ضمن حمایت از تصمیمات دو کشور برای گسترش همکاریها، جناب آقای دکتر علیشیری معاون محترم وزیر و رئیس سازمان سرمایه گذاری را به عنوان نماینده تام‌الاختیار خود جهت مدیریت توافقات بین دو وزارتخانه و رفع مشکلات روابط دو کشور معرفی کرد.
جلسه مزبور در ساعت 16 با پرسش و پاسخ خبرنگاران از وزرای اقتصاد دو کشور پایان یافت.

اهم همکاریهای فیمابین در سال 1387:

1- امضای یادداشت تفاهم "تامین اعتبار برای توسعه همکاریهای اقتصادی" فیمابین جمهوری اسلامی ایران و اریتره.
2- امضای یادداشت تفاهم "همکاریهای اقتصادی، سرمایه گذاری و فنی" فیمابین جمهوری اسلامی ایران و اریتره.
3- مبادله متون موافقتنامه‌های پایه‌ای اقتصادی "همکاریهای گمرکی"، "همکاریهای اقتصادی و بازرگانی" به طرف اریتره‌ای.
4- امضای موافقتنامه "تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری" فیمابین جمهوری اسلامی ایران و اریتره.
5- برگزاری دور اول مذاکرات کارشناسی پیرامون موافقتنامه "اجتناب از اخذ مالیات مضاعف" فیمابین جمهوری اسلامی ایران و اریتره.
6- تدارک و هماهنگی اعزام تیم کارشناسی و فنی جمهوری اسلامی ایران به اریتره به منظور شناسایی فرصت‌های سرمایه گذاری دو کشور.   

 

 

۲۵ شهریور ۱۳۸۷ ۱۳:۴۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP