وزیر اقتصاد در مصاحبه با خبرنگاران در واشنگتن: دستاوردهای اقتصادی ایران را تشریح کرد

وزیر اقتصاد در مصاحبه با خبرنگاران در واشنگتن: دستاوردهای اقتصادی ایران را تشریح کرد
نشست مطبوعاتی سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصاد ی و دارائی با حضور خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌های خارجی در واشنگتن برگزار گردید که طی آن وزیر اقتصاد به پرسشهای متعدد خبرنگاران پاسخ گفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،در این مصاحبه مطبوعاتی، که به ابتکار دفترحفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن  به منظور معرفی و تشریح  تحولات و پیشرفتهای چشمگیر اقتصادی جمهوری اسلامی ایران برای نمایندگان رسانه‌های خارجی برپا شده بود، وزیر امور اقتصادی ودارایی کشورمان  با تشریح مفهوم جهاد اقتصادی که رهبر معظم انقلاب مورد تأکید فرمودند،خاطرنشان  کرد: جهاد اقتصادی یک اقدام معنوی و به واقع مبارزه با فقر ، بیکاری و مبارزه با تحریم های اقتصادی است.


حسینی پیشرفتهای کشور طی یکسال گذشته در زمینه‌هایی چون شاخص بورس ، حجم تجارت خارجی ، ذخیره ارزی، بویژه اصلاح ساختاری اقتصاد ، هدفمند کردن یارانه‌ها و سرمایه گذاری خارجی را برشمرد .
وزیر امور اقتصادی ودارایی کشورمان  با اشاره به قطعنامه 1929 سال گذشته سازمان ملل متحد و تحریم ایران به موضوع تحول ساختاری اقتصاد ایران و هدفمند کردن یارانه‌ها  پرداخت و آن را نشانه عزم دولت برای پیشرفت و توسعه مبتنی بر عدالت برشمرد.


وی در عین حال خاطر نشان کرد : قبل از هدفمند کردن یارانه‌ها، جمهوری اسلامی ایران بیشترین یارانه ها  را در بخش انرژی می‌پرداخت ،ولی ایران تحت همان شرایط تحریم ،برنامه هدفمند کردن یارانه‌ها را به اجرا درآورد که این موفقیت حاکی از ظرفیتهای بالای اقتصاد ایران است.
وزیر اقتصاد در ادامه با بیان پیشرفتهای اقتصادی ایران در سال گذشته تصریح کرد: شاخص کل بورس تهران در سال 1389 میزان 86 درصد و ارزش بورس تهران 70 درصد رشد داشته است.


وی در ادامه با بیان اینکه صادرات غیرنفتی ایران بیش از 24 درصد افزایش یافت،یادآور شد:  حجم ترانزیت چهل درصد رشدکرد و جالب اینکه در سال گذشته بیش از 80 کشور از ایران بعنوان راه ترانزیت استفاده کردند و در سال گذشته ایران با 190 کشور مبادلات نفتی و غیر نفتی داشته‌است.


به گفته وی ، ذخیره ارزی کشور در این مدت 100 میلیارد دلار بوده  ،حال آنکه بدهی خارجی ایران 20 میلیارد دلار بوده است.
حسینی در ادامه  افزود:اقتصاد ایران به قدری جذاب است که به لحاظ شرکای تجاری بی نظیر است و مطلوبترین مکان برای جذب سرمایه گذاری خارجی است.


وی در پایان  تصریح کرد: ایران اسلامی علیرغم تحریمها و فشارها و جریانات بحرانی منطقه در یکسال گذشته از رشد و پیشرفت چشمگیری در زمینه‌های مختلف اقتصادی بویژه در زمینه افزایش تجارت، و تحول درکاهش مصرف بنزین بخاطر هدفمند کردن یارانه‌ها و کاهش مصرف انرژی ،برخوردار بوده است.

۲۸ فروردین ۱۳۹۰ ۰۹:۱۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP