قیمت خوراک پتروشیمی ها اعلام شد

قیمت خوراک پتروشیمی ها اعلام  شد
همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، نمایندگان ویژه رئیس جمهور فرمول قیمت گذاری فروش گاز طبیعی به صنایع پتروشیمی را تعیین و ابلاغ کردند.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ، همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و اصلاح قیمت حاملهای مختلف انرژی، فرمول جدید قیمت گذاری فروش خوراک به صنایع پتروشیمی توسط معاون اول رئیس جمهور به دستگاههای مختلف ابلاغ شد.


بر این اساس با موافقت نمایندگان ویژه رئیس جمهور در امور نفت فرمول جدید قیمت فروش خوراک نفت خام، میعانات گازی، گاز طبیعی، اتان، متان و گاز غنی مورد نیاز صنایع پتروشیمی مطابق با قانون هدفمندی یارانه ها تعیین و اجرایی شده است.
 
از این رو با نظر نمایندگان رئیس جمهور توافق شده است تا برای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، قیمت فروش گاز طبیعی به صنایع پتروشیمی در سال اول اجرای این طرح ،معادل 29 درصد سبد گاز صادراتی تعیین شود.
 
با این تصمیم باید قیمت فروش خوراک گازی به مجتمع های پتروشیمی سالانه حدود چهار درصد افزایش یابد به طوری که در مدت 10 سال قیمت فروش گاز به حدود 65 درصد سبد گاز صادراتی ایران افزایش یابد.
 
در تعیین فرمول فروش خوراک گاز طبیعی به صنایع پتروشیمی علاوه بر در نظر گرفتن سبد گاز صادراتی ایران، متوسط قیمت سبد نفت خام وارداتی ژاپن هم به عنوان یکی از معیارهای قیمت گذاری در نظر گرفته شده است.
 
بر اساس این گزارش ،وزارت نفت مکلف است قیمت گاز اتان را به ازای هر تن در سال اول یکصد و چهل و پنج دلار و یازده سنت تعیین نماید. همچنین با توجه به ضرورت توسعه و تولید LNG در کشور فرمولهایی خاص برای تعیین قیمت گاز شیرین و ترش در نظر گرفته شده است.

 

۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۶:۲۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP