علیشیری در سمینار نقش اتاقهای بازرگانی در جهاد اقتصادی گفت:تغییر بینش بخش خصوصی از تجارت سنتی به سرمایه گذاری مدرن

علیشیری در سمینار نقش اتاقهای بازرگانی در جهاد اقتصادی گفت:تغییر بینش بخش خصوصی از تجارت سنتی به سرمایه گذاری مدرن
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد در سمینار نقش اتاقهای بازرگانی در جهاد اقتصادی با اشاره به نامگذاری سال جهاد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری ، گفت : مفهوم جهاد اقتصادی سیاستگذاری کلان در حیطه راهبردی کشور را مشخص می کند و این نامگذاری مفهوم ارزشی و مقدسی همراه با حرکت پرشتاب اقتصادی در بین مسئولان کشور به وجود آورده است.


 

    به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،علیشیری در ادامه تصریح کرد: امروز یک حرکت تمام عیار در اقتصاد بین الملل علیه کشورمان وجود دارد که با ائتلاف بخش دولتی و خصوصی می توان رشد اقتصادی کشور را ارتقا داد و با تهدیدهای موجود مقابله کرد.


معاون وزیر اقتصاد در ادامه افزود: ما از نهادهای تخصصی از جمله اتاقهای بازرگانی و انجمن های تخصصی  می خواهیم که از حاشیه به متن بیایند و در مرحله گذار بزرگ ، حضور فعال و با طراوتی در عرصه های اقتصادی داشته باشند.   


وی سپس انتظارات دولت از بخش خصوصی را  مطرح کرد و یادآور شد :انتظار از بخش خصوصی این است که ساختار نهادی از  تجارت سنتی را به سمت سرمایه گذاری مدرن سوق یابد.
علیشیری در ادامه به رویه سنتی بخش خصوصی کشور برای  تامین مالی طرحهای خود به شیوه استقراض از بانکهای دولتی و خصوصی داخلی و خارجی گفت: گرایش به اخذ وام یا فاینانسهای محض دیگر شیوه مرسوم در تجهیز منابع مالی در سطح بین المللی نیست و باید تلاش نماییم با طراحی نوین و مدل سازی مشارکتی طرحهای اقتصادی سهم مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی را بالا ببریم و منابع قرضی را در داخل این مدل مشارکتی قرار دهیم.


وی در عین حال حاضر نشان کرد: در شیوه جدید تأمین منابع مالی، با پیوند سرمایه گذاری داخلی  و خارجی ضمن حل مشکل نقدینگی شرکتهای سرمایه پذیر، انتقال دانش مدیریت، و ورود تکنولوژی و رشدصادرات را شاهد خواهیم بود.
علیشیری با اشاره به برخی از مواد قانون برنامه پنجم خاطر نشان کرد:رویکرد عام برنامه تلاش برای بهبود محیط کسب و کار کشور و مشارکت بخش خصوصی در فرایند تصمیم سازیها و حضور پررنگ در عرصه مقررات زدایی عمومی است.

این مقام مسئول یادآور شد: تاسیس صندوق توسعه ملی بهینه ترین ابزار مالی دولت برای حمایت قوی برای طرحهای بخش خصوصی است.

سامان قاسمی مدیر کل دفتر سرمایه گذاری خارجی  در ادامه این جلسه اقدامات سازمان سرمایه گذاری را تشکیل ستادهای سرمایه گذاری ماده 7 اصل 44  عنوان کرد و افزود: همچنین در 31 استان کشور مرکز خدمات سرمایه گذاری برای ارائه اطلاعات و مجوزهای لازم و راهنمایی مراجعین سرمایه گذاری  تشکیل شده است.
وی اقدامات نرم افزاری  سازمان سرمایه گذاری، را طراحی آموزش مجازی برای معرفی قوانین سرمایه گذاری خارجی عنوان کرد و افزود: این سازمان آماده است به صورت رایگان دوره ای آموزشی مجازی تأمین مالی را برای متقاضیان بخش خصوصی در استانهای کشور برگزار نماید.


اسد الله عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین نیز اظهار داشت : انتظار ما از دولت این است که بستر لازم را برای رشد بخش خصوصی در سراسر کشور فراهم نماید.
وی در عین حال انتظار از بخش خصوصی و کار آفرینان را حضور فعال آنها در مباحث اقتصادی دانست و یادآور شد:تشکلهای تولیدی سربازان واقعی در جهاد اقتصادی محسوب می شوند و سرمایه گذاری در استانها با مشارکت کارآفرینان توسعه یابد . 


لازم به ذکر است در این سمینار روسای اتاقهای بازرگانی استانها ،روسای سازمانهای امور اقتصادی و دارایی استانها ،نمایندگان بخش خصوصی و کار آفرینان حضور داشتند.

 

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۹:۵۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP