اختصاصی/ رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران:سال 89 بالاترین رقم جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران/ رقابت کشورهای اروپایی و آسیایی برای حضور در بازار سود آور اقتصادی ایران

اختصاصی/ رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران:سال 89 بالاترین رقم جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران/ رقابت کشورهای اروپایی و آسیایی برای حضور در بازار سود آور اقتصادی ایران
علیشیری:براساس آخرین وضعیت و داده های ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2010 (1389 ) ، رکورد جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشور شکسته شده است و آمارها نشان می دهد که بالاترین نرخ جذب را در مقایسه با همه سنوات قبلی داشته ایم

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،بهروز علیشیری رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران در گفت وگوی اختصاصی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت تأکید کرد :براساس آخرین وضعیت و داده های ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2010 (1389 ) ، رکورد جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشور شکسته شده است و آمارها نشان می دهد که بالاترین نرخ جذب را در مقایسه با همه سنوات قبلی داشته ایم.


علیشیری درخصوص رقم دقیق ورودی سرمایه گذاری خارجی کشور در سال گذشته گفت: برای نهایی کردن این ارقام و اطلاع رسانی عمومی و ارسال آن به آنکتاد یک ماه زمان لازم داریم.
استراتژی جهش و تثبیت وضعیت در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی کشور
معاون وزیر اقتصاد در عین حال خاطر نشان کرد :بر پایه قواعد بین المللی، زمانی که کسی صاحب رکوردی می شود باید تلاش کند تا آن را تثبیت و حفظ کند،بنابراین  حفظ و تثبیت موقعیت بدست آمده و تکرار آن بسیار مهم و تعیین کننده است.


وی تأکید کرد :تاکنون توانسته ایم این راهبرد را در محیط رقابتی بین المللی برای جذب سرمایه گذاری خارجی کشور اجرایی نماییم و  باید این راهبرد را مستمراً تعقیب کنیم.
علیشیری در پاسخ به این سئوال در خصوص وضعیت آمار ورودی سرمایه گذاری خارجی در پنج سال گذشته ، تصریح کرد:  در سال 2005 (1384) رقم ورودی سرمایه گذاری خارجی کشور 918میلیون دلاربودو این رقم در طی سالهای 2006 تا سال  2009 (1385 تا 1388) از رقم 6/1 میلیارد دلار به رقم 3 میلیارد دلار ارتقاء یافت.


وی یادآور شد: در سال 2009 (1388) بالاترین نرخ رشد جذب سرمایه گذاری خارجی کشور رقم خورد و با یک نرخ رشد 86 درصدی به 3 میلیارد دلار رسید. لذا این نرخ رشد اقتصادی علاوه بر اینکه ایران را در بین شش کشور برتر جهان در نرخ رشد جذب سرمایه گذاری قرار داد، بلکه این نرخ رشد بالاترین نرخ رشد در بین همه متغیرهای اقتصادی کشور بود.


رشد چشمگیر سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور


وی در مورد سرمایه گذاری  ایرانیان خارج از کشور اظهار داشت: با اقدامات و برنامه ریزیهای صورت گرفته برای ایجاد ارتباط با ایرانیان مقیم خارج از کشور، برگزاری همایشهای تخصصی و نشست های چند جانبه و معرفی فرصتها و امتیازات و تحولات جدید کسب و کار کشور به آنها، علاقمندی وافری در میان ایرانیان خارج از کشور برای ارتقای فعالیت  اقتصادی خود در سطح کشور ایجاد شده است.


علیشیری افزود :رقم سرمایه گذاری مصوب ایرانیان خارج از کشور در سال 2009 (1388) حدود 10 میلیون دلار بود که این رقم در سال 2010 (1389) به رقم 7/1 میلیارد دلار رسید.
معاون وزیر اقتصاد در عین حال خاطر نشان کرد: رقم ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی  ایرانیان مقیم خارج از کشور در سال 2009 (1388) قریب 61 میلیون دلار بود که این رقم در سال 2010 (1389) به نود  میلیون دلار رسید.


این مقام مسئول تأکید کرد: ما به همه ظرفیتهای ایرانیان خارج از کشور توجه داریم و این ظرفیتها به منابع مالی و سرمایه های مادی  محدود نمی شود، بلکه زمینه های بهره گیری از تخصص و دانش آنها نیز مورد توجه است.


تحریم های بین المللی تأثیری در عملکرد سرمایه گذاری مستقیم خارجی نداشته است


علیشیری در ادامه مهمترین عامل تعیین کننده نرخ رشد سرمایه گذاری در کشوررا  ایجاد محیط امن برای سرمایه گذاران، تلاش در جهت بهبود کسب و کار و رفع موانع سرمایه گذاری دانست و ضمن قدردانی از زحمات همه مسئولان ، اهتمام آنها برای رفع موانع اداری و بالا بردن نرخ بازدهی سرمایه گذاری برای حضور باطراوت بخش خصوصی کشور را خواستار شد.


وی با اشاره به آمارهای صعودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی کشور در سالهای اخیر اظهار داشت: این روند رو به رشد نشان می دهد که اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی به متغیرهای تعیین کننده اقتصادی بیش از تبلیغات سیاسی توجه می کنند و نرخ بازگشت سرمایه و تسهیل شرایط محیط اقتصادی بر آنها مهمترین علامت برای ورود به اقتصاد کشور است.


رقابت کشورهای اروپایی و آسیایی برای حضور در بازار سود آور اقتصادی ایران


علیشیری در پاسخ به منابع ورودی سرمایه گذاری خارجی کشور گفت :به طور کلی تا کنون حضور شرکتهای اروپایی نسبت به سایر قاره ها در بازار سرمایه گذاری ایران قوی تر و در رتبه نخست قرار دارد ،اما این داده ها نشان می دهند که حضور شرکتهای آسیایی در سال 2010(1389)نسبت به سایر قاره ها بیشتر و پررنگ تر بوده است اگر چه هنوز شرکتهای اروپایی حایز رتبه نخست در این زمینه هستند.


پیش بینی جهش 50درصدی در جذب سرمایه گذاری خارجی در سال 90


علیشیری در ادامه با اشاره به مدل جهشی و تثبیت در راهبرد جذب سرمایه گذاری خارجی، سال 2011 (1390) را سال جهش در جذب سرمایه گذاری خارجی اعلام کرد و افزود :برای سال 1390 رشد جذب بالای 50 درصدی برنامه ریزی شده است.


پیش نیازهای رشد جهشی در سال 90


علیشیری ضمن اشاره به نرخ رشد برنامه ریزی شده سال 2011 (1390) گفت :باید بتوانیم با طراحی مدلهای مناسب مالی و فنی برای طرح های زیربنایی و توسعه ایی کشور به صورت مشارکت عمومی- خصوصی به هدف پیش بینی شده دست یابیم.


وی تأکید کرد: این مدل مشارکتی باید کلیه طرحهای حوزه زیربنایی به ویژه راهها، فرودگاه ها، ریل و راه آهن، متروها، نیروگاه ها، سد سازی و شبکه های آبیاری را  در بر گیرد.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به ورود صندوق توسعه ملی به فضای تأمین مالی در کسب و کار بخش خصوصی داخلی و خارجی اعلام کرد :منابع صندوق توسعه ملی باید بتواند الگوی راهبردی مناسبی را برای تجهیز و هم افزایی منابع بخش خصوصی داخلی کشور فراهم نماید و نقطه اطمینان بخش برای تکمیل زنجیره تأمین مالی کشور و جهش در رشد جذب سرمایه گذاری کشور باشد.


وی در پایان با اشاره به نامگذاری سال جهاد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری ، خاطرنشان کرد :باید استراتژی حل و فصل مشکلات سرمایه گذاران و ایجاد محیط رقابتی و امن و بهبود فضای کسب و کار در دستور کار همه مدیران اجرایی و سیاست گذار کشور قرار گیرد تا بتوانیم نرخ های رشد پیش بینی شده در طی برنامه پنجم توسعه را با مشارکت قوی و با طراوت بخش خصوصی داخلی و خارجی  محقق نماییم.

 
 

۲۲ خرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۵۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP