وزیر اقتصاد : بازار سرمایه فضا و فرصتی مناسب برای تامین مالی بنگاههای اقتصادی است

وزیر اقتصاد : بازار سرمایه فضا  و فرصتی مناسب برای تامین مالی بنگاههای اقتصادی است
سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش ملی" پذیرش بنگاههای اقتصادی در بورس اوراق بهادار، فرصتها و مزیتها" اظهار داشت: بازار سرمایه فضا و فرصتی مناسب برای تامین مالی بنگاههای اقتصادی می باشد.بنابراین در این بازار صرف خرید و فروش سهام مورد توقع نیست البته که این موضوع هم مورد حمایت است.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، حسینی در این همایش که از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد گفت:پس از ابلاغ سیاستهای اصل 44قانون اساسی دو رویکرد مهم در مدیریت اقتصاد کشور به وجود آمد .رویکرد اول کم کردن حضور دولت در فعالیتهای اقتصادی کشور و رویکرد دوم توانمند سازی بخش دولتی از طریق ارتقا مالی بخش غیر دولتی است.
وزیر اقتصاد  همچنین یاد آور شد :رسیدن به رشد اقتصادی 8درصد و کاهش بیکاری به نرخ 7درصد مستلزم طراحی شیوه های جدید تامین مالی خواهد بود و بازار سرمایه در این بین نقش بسیار مهمی را ایفا خواهد کرد .
وی در ادامه افزود :متاسفانه نگاه ما در تامین مالی معطوف به سرمایه گذاری عمرانی دولت و بانکها ست و علیرغم اینکه بانکهای کشور تسهیلات زیادی را در اختیار بنگاهها قرار داده اند ولی کماکان تقاضا برای تسهیلات از بانکها وجود دارد.
حسینی تصریح کرد: بانکها برای اعطای  تسهیلات بیشتر  نیاز به مجوز بانک مرکزی دارند که در این صورت نقدینگی در بازار بیشتر شده و اثرات تورمی به دنبال خواهد داشت.بنابر این بنگاههای اقتصادی نباید فقط رویکرد تامین منابع از بانکها را داشته باشند و باید رویکرد ها تغییر کند.
این مقام مسئول در پایان خاطر نشان کرد: در برنامه پنجم توسعه اختیاراتی برای بنگاههای دولتی ایجاد شده است .به این ترتیب که بنگاههای دولتی از منابع خودشان وجوه را بصورت وام در اختیار بخش خصوصی قرار دهند و متعاقبا پروژه های سرمایه گذاری از مدل "ساخت  بهره برداری و انتقال "به مدل "ساخت  بهره برداری و مالکیت "عوض شود .در این صورت دغدغه دولت در تامین زیر ساختها برطرف شده و ازدحام حضور دولت در بخش اقتصادی کمتر می شود.
لازم به ذکر است در این همایش دو پنل تخصصی فرصتهای تامین مالی در بورس و پذیرش ،الزامات قانونی فرصتها و مزایا به همراه کارگاه آموزشی نحوه پذیرش در بورس اوراق بهادار و فرابورس نیز  برگزار گردید.
 

۲۲ خرداد ۱۳۹۰ ۱۱:۴۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP