معاون وزیر اقتصاد: مدل سازی مالی در بخش نفت و گاز تغییر می‌کند

معاون وزیر اقتصاد: مدل سازی مالی در بخش نفت و گاز تغییر می‌کند
رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران از تغییر مدل سازی مالی در بخش نفت و گاز خبر داد و گفت: رایزنی‌هایی با شرکت های کوچک و متوسط برای سرمایه گذاری در این بخش انجام شده است.


  
  
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران 'بهروز علیشیری' روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،‌ با بیان آنکه شرکت هایی نظیر شل و بی پی و غیره زیر چتر گلخانه ای کشورهای تولیدکننده نفت رشد کردند، ‌افزود: با توجه به اینکه بخش نفت و گاز کشور در تحریم قرار دارد بسیاری از شرکت های بزرگ ناخواسته امکان همکاری با ایران را ندارند.


معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: ایران نیز برای جبران این امر از مدل های مختلف در حوزه های نفت و گاز استفاده کرده و رفتار های مدل سازی در این بخش را تغییر داده است.
علیشیری تصریح کرد: ایران در دو یا سه هفته گذشته به جای گفت و گو با شرکت های بزرگ با شرکت های کوچک و متوسط مذاکراتی را انجام داده است.


وی در خصوص وضعیت خروج سرمایه از کشور اظهارداشت: مسئول تنظیم ترازهای مالی کشور، بانک مرکزی است هر چند سرمایه ها به دو گونه رسمی و غیررسمی از کشور خارج می شوند.
وی تصریح کرد: خروج سرمایه امری نامناسب برای اقتصاد کشور نیست زیرا سرمایه پس از هم افزایی با سرمایه خارجی به داخل کشور بازگشت خواهد کرد به عنوان مثال کشور چین با سقف 100 میلیارد دلار بزرگترین کشور جذب سرمایه گذاری خارجی است که البته این امر به دلیل سرمایه گذاری آنها در یک تا دو دهه قبل در تایوان و یا سایر کشور ها بوده است.


معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: ایرانیان خارج از کشور در سال 88 حدود 360 تا 400 میلیون دلار طرح مصوب سرمایه گذاری خارجی در ایران داشته‌اند که این رقم در سال 89 به 2 میلیارددلار رسیده است.
وی ادامه داد: همچنین ورودی سرمایه گذاری خارجی توسط ایرانیان خارج از کشور با 30 درصد رشد به 100 میلیون دلار رسید.


به گفته علیشیری، طول عمر
ساخت طرح سه تا پنج سال است و پس از تصویب طرح به عنوان مثال 10 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در این مدت انجام می شود.
معاون وزیر اقتصاد در خصوص موانع سرمایه گذاری خارجی، گفت: ثبات قوانین،‌امنیت اقتصادی و روانی و همچنین ‌عدم تبعیض از موارد موثر در جذب سرمایه گذاری خارجی است . براساس قوانین سرمایه گذاری خارجی، امتیازات ارایه شده از سوی دولت برای شرکت های خارجی و داخلی یکسان است اما تا حدود زیادی این امر رعایت نمی شود.


وی ادامه داد: هر چند قانون سرمایه گذاری خارجی از مترقی ترین قوانین است اما باید دستگاه های مرتبط نیز اقدامات مناسبی را در این خصوص انجام دهد با این وجود دستگاهی در کشور وجود دارد که تنها در یک بخش از آن 40 شکایت سرمایه گذاران خارجی بود.
رییس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران تصریح کرد: با وجودی که بستر های قانونی برای سرمایه گذاری خارجی وجود دارد، به سمت یکپارچه سازی در حال حرکت هستیم به نحوی که مراکز خدمات سرمایه گذاری استان ها ستاد های سرمایه گذاری وغیره تشکیل شده تا به شکایات سرمایه گذاران ظرف 15 روز رسیدگی می شود.


وی افزود:‌ در دو یا سه هفته گذشته دو هیات ستاد سرمایه گذاری ملی برگزار و برای دو یا سه دستگاه حکم صادر شده است. 
 

۲۲ خرداد ۱۳۹۰ ۱۲:۴۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP