به منظور ارتقا جایگاه ایران در بانک جهانی؛ سهم پرداختى ایران در موسسه توسعه بین المللى تعیین شد

به منظور ارتقا جایگاه ایران در بانک جهانی؛ سهم پرداختى ایران در موسسه توسعه بین المللى تعیین شد
هیئت وزیران به وزارت امور اقتصاد ودارایی اجازه داد به نمایندگی از ایران مبلغ هیجده میلیون و چهار صد هزار دلار آمریکا را به منظور تامین سهام ایران در موسسه توسعه بین المللی تعهد کند دولت در راستای ارتقا جایگاه ایران در بانک جهانی، با تعیین سهم ایران در موسسه توسعه بین المللی وابسته به گروه بانک جهانی موافقت کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصاد ودارایی، به این وزارتخانه اجازه داد به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران مبلغ هیجده میلیون و چهار صد هزار (000/400/18 )دلار آمریکا یا معادل حق برداشت ویژه آن به میزان دوازده میلیون ودویست وچهل و هشت هزار (000/248/12 ) اس.دی. آر (SDR )را به منظور تامین سهام ایران در موسسه توسعه بین المللی وابسته به گروه بانک جهانی بر اساس برنامه زمانی تعیین شده از سال 1391 الی 1399 تعهد کند. وزارت امور اقتصاد ودارایی معادل ریالی مبالغ یاد شده، تضمین کتبی در اختیار بانک مرکزی قرار می دهد.


بر این اساس، دولت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را موظف کرده است؛ مبلغ یاد شده را بر اساس برنامه زمانی تعیین شده در سال های مختلف از محل منابع خود پرداخت و در دفتر قانونی خود به حساب سهمیه و سهام دولت جمهوری اسلامی ایران نزد موسسات بین المللی منظور کند.
این مصوبه از سوی محمد رضا رحیمی؛ معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.


یادآور می شود، ایران عضو موسس بانک بین المللی بازسازی و توسعه (IBRD) است که بعدها با افزوده شدن چهار زیر مجموعه دیگر با عنوان کلی گروه بانک جهانی خوانده می شود. این بانک در سال 1944 پس از برگزاری یک نشست با حضور نمایندگان 44 کشور پایه گذاری شد. در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران در ترکیب ساختار سهامداری دارای جایگاه ممتازی است و به اتکا همین موضوع در مذاکره با دیگر اعضای گروه کشوری خود(دارای هفت عضو شامل؛ ایران، پاکستان، الجزایر، افغانستان، تونس، مراکش و غنا) در صندوق بین المللی پول و بانک جهانی توانسته است یک کرسی دایم مدیر اجرایی، یک مشاور ارشد و دو مشاور در صندوق بین المللی پول و یک مشاور در بانک جهانی را در اختیار داشته باشد.

۲۳ خرداد ۱۳۹۰ ۱۲:۱۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP