وزیر اقتصاد: جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های صندوق توسعه ملی است

وزیر اقتصاد: جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های صندوق توسعه ملی است
وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر بسترسازی مناسب برای توسعه در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب سال جهاد اقتصادی نام گرفته، اظهار کرد: دولتمردان و خدمتگزاران نظام در این سال باید تلاش مضاعف خود را در مسیر ایجاد بسترهای مناسب برای سرمایه‌گذاری آسان در کشور به کار بندند.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، سید شمس‌الدین حسینی  در نخستین همایش ملی توسعه و ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری مراغه، تحقق این خواست را مستلزم جهاد از سوی مردم و مسئولان دانست و تصریح کرد: در سال جدید نیز همچون سال‌های گذشته سخنان رهبر معظم انقلاب پشتوانه قاطعی برای همه مسئولان است که باید در این سال، برنامه‌ها و جایگاه خودشان را تبیین و مشخص کنند.


او در ادامه بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری را مورد اشاره قرار داد و گفت: همه به خوبی به این مسئله واقف هستید که سرمایه در جایی به بار می‌نشیند و ثمره شیرین آن ملموس می‌شود که بستر امنی برای محیط کسب و کار فراهم باشد که نباید شرایط را نادیده گرفت.


او با بیان اینکه امروز دشمن در دو عرصه فرهنگی و اقتصادی تلاش گسترده‌ای برای تضعیف نظام انجام می‌دهد، تاکید کرد: در خصوص جهاد اقتصادی باید برای استقلال کشور، رفع فشارها و از میان برداشتن عوامل فشارها سعی کرد تا در سال‌جاری، بهترین دستاوردها را در عرصه اقتصادی کسب کنیم.
حسینی گفت: عرصه سرمایه‌گذاری یک جبهه اصلی در سال جهاد اقتصادی و دهه‌ای که آن را پیشرفت و توسعه کشور می‌دانیم، خواهد توانست با همت مسئولان و همراهی مردم با رشد اشتغال پایدار همراه بوده و در سایه آن بسیاری از محرومیت‌ها را در کشور از بین برد.


او افزود: جهاد اقتصادی باید همسو با کار مضاعف و همت مضاعف باشد، همچنان که جهاد به معنای تلاش و کوشش مضاعف است، تلاش و همت مضاعف نیز پشتوانه جهاد اقتصادی است.
وزیر اقتصاد در ادامه تلاش دولت و خدمتگزاران نظام را در مسیر رشد اشتغال پایدار و کاهش بسیاری از محرومیت‌ها ارزیابی کرد و گفت: لازمه رشد اشتغال پایدار و کاهش بسیاری از محرومیت‌ها، افزایش سرمایه‌گذاری در کشور است تا بتوان در مسیر توسعه حرکت کرد.


او افزود: نظام جمهوری اسلامی امروز به یک سطحی از اقتدار و عزت در عرصه‌های مختلف رسیده است و مشکلاتی که بیشتر حول مسائل اقتصادی است همچون اشتغال جوانان، مسکن و سایر موارد مشابه اگر امسال طبق رهنمود رهبر انقلاب حرکت کنیم و موارد مورد نظر ایشان را در کشور محقق کنیم نظام در پیشانی دنیا خواهد درخشید و الگویی موفق برای سایر کشورهای جهان می‌شویم.


حسینی، شاخصه‌های وارد شدن به مسیر افزایش سرمایه‌گذاری را در ابتدا پاسخگویی به سه سئوال چه کسی سرمایه‌گذاری کند، کجا سرمایه‌گذاری شود و چگونه سرمایه‌گذاری انجام گیرد، دانست.
او با اشاره به اینکه ایران از بسترهای مناسب و ظرفیت‌های بالایی در زمینه سرمایه‌گذاری برخوردار است، اظهار کرد: از آنجا که ایران اسلامی نسبت به سایر کشورهای حوزه خلیج فارس شرایط بهتری از نظر سرمایه‌گذاری دارد از این رو مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری بوده و باید بتوان با لحاظ شرایط مناسب و تمهیدات لازم سرمایه‌گذاران خارجی را به عرصه سرمایه‌گذاری کشور وارد کرد.


وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه به بحث رقابت در امر سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: در شرایط کنونی نه تنها در سایر کشورها بلکه در داخل کشور نیز برای یک دلار سرمایه‌گذاری رقابت وجود دارد که می‌توان اذعان داشت این رقابت در مسیر صحیحی و مناسب در جریان است.


او افزود: تلاش دولت نهم و دهم در حوزه‌های مختلف به ویژه اقتصاد، سبب شده در روندی جدید و بدیع کشورمان در مدار توسعه قرار گیرد ولی باید توجه کرد که برای رقابت با کشورهای توسعه‌یافته، هم‌اکنون به‌ جهاد در بخش‌های مختلف کشور از جمله اقتصاد بیش از هر زمانی نیازمندیم و این یک عزم ملی و اراده ملی را می‌طلبد.


حسینی با اشاره به اینکه سهم اصلی در اجرایی شدن اصل 44 قانون اساسی به عهده بخش خصوصی است، گفت: هم اکنون با تحقق اصل 44 قانون اساسی می‌توان ادعا کرد که بازیگر اصلی سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی بوده و نگاه اصلی نیز به قطع و یقین معطوف به این بخش است.
او در ادامه با تاکید بر نقش بخش خصوصی در توسعه کشور افزود: البته باید تاکید کنم که دولت دارای توانایی‌هایی است که برای اقتدار همه‌جانبه کشور از جمله اقتصادی می‌توان این توانایی‌ها و سرمایه‌ها را به بخش خصوصی سپرد.


حسینی، از حمایت بخش خصوصی نیز سخن گفت و ادامه داد: برای حمایت از بخش خصوصی می‌توان بودجه‌های عمرانی را در اختیار بخش غیردولتی گذاشت که از این طریق می‌توان از ظرفیت‌های این بخش در تحول تاریخی مدیریت اقتصادی کشور استفاده کرد.
وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه در بودجه امسال به دستگاه‌های اجرایی اجازه داده شده بخش‌های خصوصی دستشان باز باشد که حتی در زمینه احداث نیروگاه نیز اقدام کنند، افزود: با انجام این کار این رقابت به وجود خواهد آمد که این بخش‌ها بتوانند محصولات خود را به دولت بفروشند.

 

او به تقدم بخش خصوصی در امر سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: در سیاسیت‌های اصل 44 قانون اساسی،بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری مقدم است که برای عمران و آبادانی کشور و دسترسی به نرخ اقتصادی هشت درصد و کاهش نرخ بیکاری به هفت درصد، حرکت صعودی در این بخش وجود دارد.
حسینی تأکید کرد: امروز سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، قانون برنامه پنجم، قانون بودجه و سیاست‌های دولت میگوید، بخش خصوصی غیردولتی و تعاونی مقدم است و این مسیر و نیاز ماست برای ساختن کشور و برای کاهش نرخ بیکاری به 7 درصد و دسترسی به رشد اقتصادی 8 درصد، باید این تحول را انجام دهیم.


حسینی گفت: تمام تلاش دستگاه‌های اداری و ملی و حتی شهرستانی کشور باید به سمت جذب سرمایه‌گذاری باشد.
او با طرح سئوال محل تهیه منابع اظهار داشت: نه فقط منابع بانکی و اعتباری بلکه منابع عمرانی کشور و هر ثروتی در کشور که قابلیت تبدیل شدن به نقدینگی را دارا باشد در اختیار سرمایه‌گذاری است.
وی با اشاره به تصویب احکامی در قانون بودجه سال جاری در خصوص مجاز بودن دستگاه‌ها برای فروش اموال منقول و غیرمنقول و طرحهای نیمه تمام و تمام شده اظهار داشت: این منابع در اختیار بانکها قرار می گیرد و بصورت تسهیلات در اختیار سرمایه‌گذار خواهد بود.


وزیر اقتصاد تأکید کرد: منابع داخلی باید با منابع خارجی پیوند خورد که شاهد تلاش همکارانم در این رابطه هستیم.
او تأکید کرد: جذب سرمایه خارجی یعنی اینکه تقاضا برای سرمایه‌گذاری ملی را با پس‌اندازها در عرصه بین‌المللی پیوند بزنیم.
او بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری را کشور ایران دانست و گفت: ایران با فرصت‌های بکر سرمایه‌گذاری و بازارهای خوب و پر ظرفیت و دسترسی به کشورهای CIS و کشورهای حاشیه خلیج فارس و روسیه بهترین کشور برای سرمایه‌گذاری است.


حسینی افزود: جذب سرمایه نیازمند بستری امن و نرم می باشد و ما تلاش میکنیم این بستر در ایران فراهم شود.
او گفت: سرمایه‌گذاری در کشور باید تبدیل به جهاد و یک جبهه اصلی در سال جهاد اقتصادی و دهه پیشرفت و عدالت شود.
گفتنی است در همایش سرمایه‌گذاری مراغه که مدیران کل دستگاه‌های اقتصادی استان و مسئولین شهرستان مراغه نیز حضور داشتند، از تمبر یادبود این همایش توسط وزیر امور اقتصاد و دارایی و استاندار آذربایجان شرقی رونمایی شد.


سیدشمس‌الدین حسینی و احمد علیرضابیگی همچنین در پایان همایش از نمایشگاهی که به منظور معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرستان مراغه در محل همایش ترتیب یافته بود بازدید کردند.
در این بازدید فرماندار مراغه و نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی توضیحاتی را در خصوص ظرفیت‌های این شهرستان ارائه کردند.


معرفی ظرفیت ها و فرصت های سرمایه گذاری و فراهم آوردن بسترهای لازم برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی از جمله مهمترین اهداف برگزاری همایش سرمایه گذاری مراغه بود.
در این همایش یک روزه فرصت های سرمایه گذاری در پنج فصل در قالب بسته های سرمایه گذاری در بخش های صنعت ، عمران شهری ، کشاورزی و گردشگری به سرمایه گذاران ارایه شد.

 

۲۵ خرداد ۱۳۹۰ ۱۲:۵۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP