وزیر اقتصاد در نشست شورای وزیران صندوق اوپک اعلام کرد:کاهش 40 درصدی درآمد کشورهای عضو اوپک در سال 2009

وزیر اقتصاد در نشست شورای وزیران صندوق اوپک اعلام کرد:کاهش 40 درصدی درآمد کشورهای عضو اوپک در سال 2009
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: براساس آخرین گزارش سالانه اوپک، درآمد کشورهای عضو این سازمان از صادرات نفت، گاز و مشتقات نفتی در سال 2009، در مقایسه با سال قبل از آن 40 درصد کاهش یافت.


 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از شادا ، سیدشمس الدین حسینی که در سی و دومین جلسه شورای وزیران صندوق اوپک در اتریش سخن می گفت با اشاره به این مطلب اظهار داشت: ارزش صادرات کشورهای اوپک در سال 2009 برابر با 771 میلیارد و 221 میلیون دلار بود در حالیکه در سال 2008 این رقم بیش از یک تریلیون و 274 میلیارد دلار بود که کاهش 575 میلیارد دلاری را نشان می دهد.

وی افزود: کشورهای عضو اوپک در سرمایه گذاری های خود در نقاط مختلف دنیا از اثرات مخرب بحران تائیر پذیرفتند و در برنامه های توسعه ای خود با مشکل و چالش مواجه شده و خساراتی را متحمل شدند.

وی با اشاره به تأثیرات بحران مالی جهانی بر عملکرد بازارها، موسسات مالی و صندوق اوپک به عنوان یک نهاد توسعه ای برای کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط تأکید کرد: بی تردید پس از وقوع بحران تقاضا و انتظار از چنین صندوقی برای تجهیز منابع جهت برطرف کردن اثرات مخرب بحران بیش از گذشته شد.

وی ادامه داد: در این شرایط، انجام برخی تعدیل ها در برنامه صندوق اوپک منطقی و پذیرفتنی است و در سطح دنیا لطمه ای به اعتبار و جایگاه این نهاد وارد نمی کند.

دکتر حسینی افزود: صندوق اوپک می تواند اولویت خود را بر کشورهای کم درآمد متمرکز و کشورهای با درآمد متوسط را از اولویت پرداخت وام خارج نماید.

وی گفت: صندوق اوپک موسسه ای است که براساس حسن نیت اعضای خود و برای کمک به توسعه در کشورهای کم درآمد و کشور های درحال توسعه تشکیل شده و بنای کار این صندوق نیز بر این اساس است که به عنوان یک نهاد مالی خود گردان فعالیت نماید.

وزیر اقتصاد با توجه به محدویت منابع پیشنهاد کرد این صندوق برنامه های پرداخت وام خود را متناسب با منابع موجودش محدود و در ارائه وامهای متنوع دقت نماید.

وی با اشاره به پیچیدگی چهره اقتصادی و سیاسی جهان در مقطع حاضر اظهار داشت: بحران مالی غرب از 3 سال قبل آغاز و هنوز مهار نشده ضمن اینکه روند بهبود نامطئمن و پتانسیل تورمی اغلب کشورهای جهان را با دشواری مواجه ساخته است، ناپایداری های اساسی منطقه یورو و نوسانات نامطلوب برای سرمایه گذاری های بین المللی و از جمله ثروت کشورهای تولید کنند نفت، نیازمند هوشیاری بالا در برخورد با آن می باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان تاکید کرد: در عین وجود تهدیدهای ناشی از بحران مالی جهانی می توانیم از فرصت های پدید آمده نیز استفاده نماییم.

وی افزود: این وضعیت فرصت مناسبی است که صندوق اوپک شاهد تحول و به نوعی بلوغ در رویکرد خود باشد و از اتکای صرف به تامین منابع نقدی از سوی کشورهای عضو اوپک به سمت روشهای نوین و کارآی تأمین مالی حرکت کند.

دکتر حسینی که در سی و دومین جلسه شورای وزیران صندوق اوپک با موضوع رویکرد جدید صندوق اوپک به تامین منابع مورد نیاز سخن می گفت اظهار داشت: اتکاء به تزریق منابع جدید از سوی سهامداران صندوق، مانع از انجام نوآوریهای مالی و بلوغ و شکوفایی این صندوق می شود و بدین ترتیب صندوق همیشه و با بروز هر تلاطمی در بازار و ناپایداری- که ویژگی ذاتی اقتصاد آزاد است- باید دست به دامان سهامداران گردد.

وی با اشاره به تاکید صندوق اوپک بر  لزوم اتخاذ رویکرد های بازار محور اظهار داشت: از این موضوع استقبال می کنیم و در این راستا ارائه تسهیلات به پروژه هایی که از بخت بالاتری برای بازپرداخت وامها برخوردار هستند و نیز جذب منابع از بازارهای مالی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به برنامه های صندوق برای جذب منابع از بازار تأکید کرد: باید به رتبه بندی صندوق نیز توجه شود در عین حال اتکاء به پشتیبانی بی قید و شرط سهامداران برای کسب رتبه اعتباری بالا از موسسات رتبه بندی، هر چند دست یافتنی است اما چندان مطلوب نیست.

وی افزود: این منطق که صندوق هرگاه با محدودیت مالی مواجه شود از حمایت سهامداران برخوردار خواهد شد هر چند ممکن است باعث ارتقای رتبه اعتباری صندوق شود ولی هیچگاه آن را به یک صندوق بازار محور و پویا تبدیل نمی کند و همواره شکل و شمایلی همچون نهادهای دولتی خواهد داشت.

دکتر حسینی تاکید کرد: صندوق اوپک باید از منابع خود حداکثر بهره وری را به عمل آورد و به طور پایدار از ابزارهای مالی مختلف جهت توسعه و اشتغال زایی استفاده نماید.

وی در پایان خواستار تلاش بیشتر این صندوق برای ارائه تصویری مطلوب و شناخته شده از خود در سطح جهانی شد.

 

 

۲۸ خرداد ۱۳۹۰ ۱۸:۱۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP