وزیر اقتصاد عراق با وزیر اقتصاد ایران دیدار کرد

وزیر اقتصاد عراق با وزیر اقتصاد ایران   دیدار کرد
در دیدار وزیر دارایی عراق با وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران دو کشور در خصوص پروژه های سرمایه گذاری در کشور عراق تفاهم نامه امضاء می کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از شادا، رافع العیساوی و هیات همراه عراقی در دیدار با دکتر سیدشمس الدین حسینی در خصوص پروژه های سرمایه گذاری در بخش مسکن، مسائل زیرساختی با اولویت برق بحث و تبادل نظر کردند و مقرر شد یادداشت تفاهم هایی امضاء شود.

وزیر اقتصاد کشورمان در این دیدار گفت: 3 موافقت نامه توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تنظیم و در این سفر مورد بررسی قرار می گیرد که در سفر آتی معاون اول رئیس جمهور به کشور عراق به امضاء خواهد رسید.

وی گفت: موافقت نامه مربوط به سرمایه گذاری در حال حاضر نهایی شده و موافقت نامه گمرکی نیز در طی این سفر توسط مسئولین گمرک دو کشور نهایی خواهد شد.

دکتر حسینی با اشاره به موافقت نامه مربوط به مالیات تصریح کرد: در خصوص دو مبحث زمان و ضریب مالیات سود سهام انشاء اله در این سفر روسای امور مالیاتی دو کشور آنرا بررسی و به نتیجه خواهند رسید.

وی تأکید کرد: این 3 موافقتنامه باید در سطح وزرا امضاء شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با اشاره به وجود مشکلاتی در خصوص تردد اتوبوس ها و کامیون های ایرانی اظهار داشت: انتظار می رود در این سفر مسائل مربوط به این حوزه حل و فصل شود تا تردد برای تاجر و زائر ایرانی تسهیل شود.

وی با اشاره به تأسیس پایانه و تجهیز گمرک مهران از سوی کشور ایران خاطر نشان کرد: در حال حاضر یک میلیون 800 هزار نفر از این گمرک تردد می کنند و نصب و راه اندازی تجهیزات مناسب از سوی کشور عراق در این منطقه مرزی ضروری می باشد.

دکتر حسینی ضمن قدردانی از تلاشهای دولت عراق برای سرمایه گذاری و تسریع در عمران و آبادانی آن کشور اظهار امیدواری کرد دستاوردهای این سفر مقدمه حضور معاون اول رئیس جمهور ایران در عراق باشد.

وی با اشاره به آشنایی شرکتهای ایرانی با شرکتهای و طرف عراقی ابراز امیدواری کرد: در صورت موافقت طرح عراقی، پیمانکاران ما آمادگی برگزاری یک همایش در هر نقطه از کشور عراق را دارند، در عین حال آمادگی میزبانی برگزاری این همایش را داشته و از آن استقبال می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در کشور های مختلف این همایش ها را برگزار کردیم و دستاوردهای بسیار خوبی برای کشور ما و طرف مقابل داشت.

وی خطاب به وزیر دارایی عراق گفت: شرکت سرمایه گذاری خارجی پیشنهاد تأسیس یک شرکت مشترک را به دولت عراق داده که در صورت موافقت دولت شما آمادگی لازم را در این خصوص داریم.

وزیر اقتصاد با اشاره به تجارت یک میلیارد دلاری ایران در سه ماهه نخست سال جاری و رقم 5 میلیارد در سال گفت: امیدواریم این رقم به 20 میلیارد دلار برسد.

وی تأکید کرد: ایران هم اکنون با ترکیه و برخی کشورهای دیگر دروازه مشترک گمرکی دارد.

رافع العیساوی که سفیر کشور عراق، مشاور و عضو سازمان سرمایه گذاری، مدیرکل بخش مالیاتها، مدیرکل مناطق آزاد، مدیرکل گمرکات و مدیرکل دفتر وزارتی وی را در این سفر همراهی کردند ضمن ابراز خوشحالی از این دیدار گفت: در این سفر برنامه ریزی و تبادل نظر درخصوص یادداشت تفاهم های سرمایه گذاری صورت می گیرد.

وی با اشاره به نیاز عراق به 3 میلیون واحد مسکن تأکید کرد: این فعالیتها زمینه خوبی برای سرمایه گذاری ایران در این کشور می باشد.

در پایان وزیر دارایی عراق از دکتر حسینی برای سفر به کشورش به طور رسمی دعوت کرد.
 

۱۵ تیر ۱۳۹۰ ۱۷:۲۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP