کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه یورو

کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه یورو
شرکت‌های خارج از اتحادیه اروپا سرمایه‌گذاریشان در 27 عضو این بلوک را در واکنش به بحران مالی در قلب این منطقه، به طور چشمگیری کاهش داده‌اند.

 

به گزارش  روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از وال استریت ژورنال، سازمان آمار رسمی اتحادیه اروپا (یورواستات) گزارش داد سرمایه گذاری مستقیم خارجی سایر نقاط جهان در این بلوک، به میزان 72 درصد در سال 2010 در مقایسه با 54 میلیارد یورو در سال 2009 کاهش یافته و یک هشتم سال 2007 بوده است.

شرکت‌های داخل اتحادیه اروپا در واکنش به بحران منطقه یورو، سرمایه گذاریشان در خارج از این بلوک را کاهش داده و سرمایه گذاری مستقیم خارجی آنها از 281 میلیارد یورو در سال 2009 به 107 میلیارد یورو در سال 2010 رسید که یک کاهش 62 درصدی است.

شرکت‌های آمریکایی در واکنش به بحران منطقه یورو نگرانی بیشتری نشان داده و سرمایه گذاری‌های جدیدشان در اتحادیه اروپا را از 97 میلیارد یورو در سال 2009 به 28 میلیارد یورو در سال 2010 کاهش دادند اما شرکت‌های سوییسی نیز سرمایه گذاریشان را به طور چشمگیری کاهش دادند.
بزرگ‌ترین جذب کننده سرمایه از خارج از اتحادیه اروپا، کشور انگلیس بوده که عضو منطقه یورو نیست و 28 میلیارد یورو سرمایه‌های ورودی در سال 2010 داشته است.


اما دومین جذب کننده بزرگ سرمایه‌های ورودی این بلوک، ایرلند بود که عضو منطقه یورو و یک کشور دچار بحران است. این کشور تا اندازه زیادی به دلیل سرمایه گذاری‌های جدید 8.3 میلیارد یورویی شرکت‌های آمریکایی، توانست 21 میلیارد یورو سرمایه‌های ورودی جذب کند.
دو کشور دیگر منطقه یورو که ناچار شدند به کمک مالی اعضای دیگر این منطقه و صندوق بین المللی پول متوسل شوند، چندان موفق نبودند. یونان تنها یک میلیارد یورو و پرتغال 1.1 میلیارد یورو سرمایه گذاری خارجی جدید جذب کرد.

 

۱۸ تیر ۱۳۹۰ ۱۵:۲۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP