رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران آغاز اجرای فاز دوم پروژه بهبود فضای کسب و کار کشور را اعلام کرد.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران آغاز اجرای فاز دوم پروژه بهبود فضای کسب و کار کشور را اعلام کرد.
دکتر بهروز علیشیری صبح امروز در همایش «بررسی دستاوردهای پروژه بهبود فضای کسب و کار در کشور» در محل تالار خدمت وزارت امور اقتصادی و دارایی، به تشریح دستاوردهای یکساله این پروژه پرداخت.
دکترعلیشیری با بیان اشاره به رتبه ضعیف ایران (رتبه 144) در مقایسه با سایر کشورهای دنیا، به لحاظ شاخص فضای کسب و کار در آمار منتشره از سوی موسسه تامین مالی بین‌المللی گفت: این موسسه در این ارتباط، چند شاخص را به صورت مقیاس کلی استخراج کرده و به کشورهای دنیا رتبه داده است.
علیشیری با بیان اینکه با توجه به ظرفیت‌های و امکانات اقتصادی و زیربنایی کشور، رتبه اعلام شده در تقسیم‌بندی موسسه تامین مالی بین‌المللی در شأن ایران نیست، اظهار داشت: به همین سبب از یکسال قبل که فعالیت ما در قالب ده کارگروه برای انجام پروژه بهبود فضای کسب و کار در کشور شروع شد، اولین ماموریت خودمان و فاز اول کار را، «وضعیت‌شناسی» و «راست‌آزمایی» رتبه و شیوه ارزیابی موقعیت ایران توسط موسسه مذکور تعریف کردیم تا مشخص شود رتبه اعلامی، با واقعیت‌های کشور مطابقت دارد یا خیر؟
وی افزود: طی بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که برخی اطلاعات استنادی موسسه تامین مالی بین‌المللی ناقص و بعضاً مربوط به دهه‌های گذشته است.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران تصریح کرد: البته برخی شاخص‌ها واقعی بود که نیازمند برخی اقدامات اصلاحی جدی در این ارتباط هستیم.
وی گفت: موسسه تامین مالی بین‌المللی، فضای کسب و کار کشورها را براساس 10 شاخص کلی شامل "شروع کسب و کار"، "اخذ مجوزها"، "اشتغال"، "ثبت و انتقال اموال"، "اخذ اعتبارات"، "حمایت قضایی از سرمایه‌گذاران"، "پرداخت مالیات"، "تجارت فرامرزی"، "لازم‌الاجرا شدن قراردادها" و "تعطیل کسب و کار" مورد سنجش قرار داده است.
علیشیری یادآور شد: این شاخص‌ها به دلیل آنکه از متدولوژی عملیاتی تحلیل بین کشوری استفاده کرده و تقریباً هیچ معیار ارزشی و سیاسی در آن لحاظ نشده است به نظر می‌رسد از خطای کمتری به نسبت سایر آمار منتشره جهانی برخوردار باشد.
 
 وی ادامه داد: دولت در ارتباط با بهبود فضای کسب و کار وظایف مهمی از جمله شناسایی گلوگاه‌ها، رفتارها و موانع دولتی بر سر راه گسترش فعالیت بخش خصوصی، تهیه یک تصویر روشن از فعالیت‌های اقتصادی در کشور و شناخت و اصلاح نحوه تعامل دولت با بخش خصوصی را برعهده دارد.
وی با بیان اینکه برای کارگروه‌های عضو طرح بهبود فضای کسب و کار کشور دو هدف بلند و کوتاه مدت تعریف شده است، اهداف کوتاه مدت را "تعیین راهکارهایی به منظور بهبود شاخص فضای کسب و کار" و اهداف بلندمدت را "اصلاح و تصویب قوانین و رویه‌ها در طول زمان" ذکر کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه فاز اول برنامه به انجام رسیده و حداکثر ظرف 45 روز آینده باید گزارش کارگروه‌های دهگانه جمع‌بندی و ترجمه شده و به موسسه تامین مالی بین‌المللی ارسال شود، اعلام کرد: فاز دوم پروژه از همین امروز آغاز می‌شود.
رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران، عنوان فاز دوم پروژه بهبود فضای کسب و کار را «جهش برای بهبود» اعلام کرد و اظهار داشت: هدف‌گذاری خوشبینانه ما، دو رقمی کردن رتبه ایران از نظر شاخص بهبود فضای کسب و کار در این فازاست.
علیشیری با عنوان این موضوع که برای محاسبه دقیق‌تر شاخص‌ها نیازمند پرسشنامه‌های استاندارد و توزیع زمان آن در جامعه آماری هستیم، گفت: برای نیل به این هدف دست کم باید 300 نوع پرسشنامه طراحی شود که سعی می‌کنیم با برگزاری جلسات متعدد مشورتی با بخش خصوصی آن را محقق کنیم.
 
۱۲ بهمن ۱۳۸۷ ۱۱:۵۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP