در جشن چهلمین سال روابط تهران و پکن؛ گسترش همکاری چین و ایران مورد تاکید قرار گرفت

در جشن چهلمین سال روابط تهران و پکن؛ گسترش همکاری چین و ایران مورد تاکید قرار گرفت
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در مراسمی به مناسبت چهلمین سال روابط جمهوری اسلامی ایران و چین، بر گسترش روزافزون روابط میان دو کشور تاکید کرد.

  
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از خبرنگار فرهنگی ایرنا، 'محمدجواد محمدی زاده' روز جمعه در این مراسم که با حضور 'هه گو چیانگ' عضو کمیته دایمی رهبری حزب کمونیست چین برگزار شد، به روابط دیرینه دو کشور و اهمیت گسترش آن اشاره و خاطر نشان کرد: توسعه روابط بانکی، تجاری و توسعه رفت و آمد و ارتباطات مالی و نیز بسط همکاری ها در زمینه زیست محیطی با چین در برنامه دولت ایران قرار دارد.


وی افزود: روابط دو کشور ایران و چین بسیار دوستانه و پایدار است و این بهترین فرصت برای سرمایه گذاری و همکاری های بیشتر را فراهم می سازد.


معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست چهلمین سال روابط دو کشور را سال خبرگی و پختگی تلقی کرد و گفت: اراده مقامات عالی رتبه دو کشور برای پشتیبانی و حمایت از هر گونه تلاش برای همکاری در تمامی زمینه ها با توجه به ظرفیت های بالای دو کشور می تواند زمینه خوبی برای امضای تفاهمنامه های بیشتر همکاری در زمینه مسایل مختلف از جمله زیست محیطی باشد.

وی افزود: گرچه در سال 2004 میلادی توافقنامه ای در زمینه زیست محیطی میان دو کشور به امضا رسید اما اقدام موثر و جدی در اجرای آن صورت نگرفته است.
محمدی زاده گفت: در این زمینه نیاز است در سطح بالاتری امکان بهره گیری از ظرفیت های بالقوه در حوزه محیط زیست برخوردار شویم.


'هه گو چیانگ' عضو کمیته دایمی رهبری حزب کمونیست چین نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از سفر به ایران، فرارسیدن چهلمین سال روابط میان دو کشور را تبریک گفت.
وی به روابط دیرینه دو کشور و روند مثبت گسترش همکاری بویژه در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: این روابط همیشه مثبت و اهتمام مسوولان دو کشور نیز در جهت تقویت آن بوده است.
چیانگ افزود: ایران اکنون دومین و بزرگترین شریک تجاری و یکی از مهمترین تامین کننده نفت خام چین در منطقه آسیای غربی و آفریقای شمالی است و در مقابل چین نیز یکی از مهمترین شریک تجارتی ایران محسوب می شود.


وی گفت: همکاری دو کشور در زمینه های گوناگون از جمله انرژی، زیر ساخت ها، حمل و نقل، مخابرات، فرهنگی و غیره پیش رفته و ثمرات خوشایندی در پی داشته و سود و منفعت واقعی را برای مردم دو کشور به ارمغان آورده است.
به گفته چیانگ، در شرایطی که اوضاع بین المللی و منطقه ای دستخوش تحولات پیچیده است، استحکام و توسعه همکاری های دو جانبه به نفع منطقه و حتی جهان است.


عضو کمیته دایمی رهبری حزب کمونیست چین افزود: در 40 سالگی، روابط هر چه بیشتر پخته می شود و معتقدم روابط چین و ایران پس از 40 سال بطور قطع وارد مرحله تازه ای می شود.
مراسم جشن چهلمین سال روابط ایران و چین در هتل اسپناس برگزار شد

 


 

۲۸ تیر ۱۳۹۰ ۱۳:۲۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP