سرمایه‌گذاری خارجی در ایران شتاب می‌گیرد

سرمایه‌گذاری خارجی در ایران شتاب می‌گیرد
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اجرای طرح تحول اقتصادی و حرکت کشورمان به سمت تولید اقتصادی و تجارت آزاد را بهترین فرصت کشورهای خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی خبرگزاری مهر، حمید صافدل در چهارمین اجلاس وزاری بازرگانی و تجارت خارجی کشورهای عضو اکو در کابل افزود: علی رغم بی ثباتی اقتصادی جهان طی سالهای 2005 تا 2009 ، سهم صادرات کشورهای عضو اکو از 1.85 درصد صادرات جهانی در سال 2005 به 2.56 درصد در سال 2009 افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: واردات کشورهای عضو اکو نیز در این سالها از 97/1 درصد واردات جهانی به 26/2 درصد رسیده است. صافدل با بیان اینکه در دوره زمانی سالهای 2005 تا 2009 صادرات و واردات جهانی به ترتیب 79/1 و 87/1 درصد رشد داشته اند اظهار کرد: صادرات و واردات کشورهای عضو اکو در این دوره زمانی به ترتیب 99/2 و 35/3 درصد رشد داشته است که نشاندهنده پتانسیل های موجود در منطقه است.
 
معاون وزریر بازرگانی در توسعه روابط اقصادی با اشاره به اینکه طی این دوره زمانی سرمایه گذاری خارجی در کشورهای عضو اکو به طور متوسط سالیانه 27/9 درصد رشد داشته است گفت: این رقم برای کل جهان 11/3 درصد بوده است و سهم خالص جریان سرمایه گذاری در کشورهای عضو اکو از 03/2 درصد 56/2 درصد افزایش یافته است که نشانگر رشد مناسب جذب سرمایه و جدابیت این کشورها در این حوزه است.
 
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام وجود تفاوتهای زیاد در متوسط تعرفه های بازرگانی کشورهای عضو اظهارداشت: این تفاوتها از یک سو نشاندهنده قابلیت تکمیل کنندگی اقتصاد این کشورها بوده و از سوی دیگر نمایانگر علایق و نگرانیهای متفاوت آنها است که برای تقویت و پایداری همکاریهای میان اعضا باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
 
صافدل با اشاره به نظام تعرفه ای متفاوت کشورهای عضو اکوتا افزود: این تفاوت های نظام های تجاری کشورهای عضو روند اجرای این پیمان را کند نموده است که ایجاد انگیزه در کشورها برای تغییر ساختار تجاری و دستیابی به یک نظام واحد و اجرایی ضروری است.
 
وی ادامه داد: اصلاح نظام تجاری ایران و اراده آن برای دستیابی به تجارت آزاد موجب پیگیری ویژه این کشور برای تحکیم و توسعه پیمانهای تجاری منطقه ای به ویژه اکوتاست.
 
صافدل گفت: اجرای طرح تحول اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران با هدف واقعی کردن قیمتها و هدایت تولیدات کشور به سمت و سوی اقتصادی از فرصتهای ویژه برای سرمایه گذاری مستقیم کشورهای خارجی در ایران به خصوص کشورهای عضو اکو است.
 
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به بحران اقتصادی جهان افزود: اجلاس پیشین وزاری بازرگانی کشورهای عضو اکو قبل از بروز این رخداد اقتصادی تشکیل شده بود که با توجه به این نکته تدوین استراتژی چند وجهی، جامع و انعطاف پذیر تجارت و سرمایه گذاری منطقه ای اکو متناسب با شرایط و اقتضائات اقتصادی همه کشورهای عضو و با نگاه دقیق به روند تحولات اقتصاد جهانی از اقداماتی است که به تعمیق همکاریهای اقتصادی بین اعضای اکو سرعت خواهد بخشید.
 
صافدل اولین اجلاس روسای سازمانهای توسعه تجارت اکو را مثبت ارزیابی کرد و افزود: تسهیل تجارت بین کشورهای عضو، برقراری ارتباط بین تجار، ارایه کمک به تجار در زمینه های مختلف از جمله بازاریابی و تبلیغات و تقویت بانک تجارت و توسعه اکو از الزامات تجاری کشورهای عضو است که اجلاس دوم می تواند این اقدامات را تداوم بخشد.
 
وی با اشاره به قرار گرفتن هفت عضو اکو در مراحل پیوستن به سازمان تجارت جهانی از اعضایی که سابقه طولانی تری در این عضویت دارند، خواست تا با در اختیار قرار دادن تجربیات خود در این زمینه اعضای دیگر این گروه را یاری نمایند.

 

۲۸ تیر ۱۳۹۰ ۱۵:۳۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP