جذب 52 طرح سرمایه گذاری خارجی به مبلغ 1859 میلیون دلار در استان فارس

جذب 52 طرح سرمایه گذاری خارجی به مبلغ 1859 میلیون دلار در استان فارس
سرپرست استانداری فارس گفت: ستاد سرمایه گذاری استان پناهگاه و مکان امید صاحبان سرمایه است و هر مشکلی که فعالان این بخش داشته باشند به همت مدیران فارس در این ستاد مرتفع می شود.

 

 دکتر سید فرهاد سجادی در جلسه ستاد سرمایه گذاری استان فارس در محل پارک سرمایه گذاری استان، اظهار داشت: فلسفه وجودی پارک سرمایه گذاری و ستاد سرمایه گذاری استان فارس فعال کردن بخش اقتصادی و سرمایه گذاری در استان فارس است .


وی با بیان این موضوع که باید از حداکثر ظرفیت های قانونی ستاد سرمایه گذاری استان فارس استفاده شود، گفت: بر اساس اصل 44 قانون، از زمانی که یک سرمایه گذار تقاضای خود را ارائه کرد دستگاه باید در مدت زمان یک هفته نتیجه آن را به متقاضی اعلام کند و در واقع تمام مراحل اخذ مجوز سرمایه گذاری نباید بیشتر از یک ماه طول بکشد که ما به دنبال تحقق کامل این قانون در استان فارس هستیم.

سرپرست استانداری فارس بیان داشت: این روند در حالی است که اگر اخذ مجوز در زمان بیشتر از یک ماه انجام شد، ستاد سرمایه گذاری موظف است اقدام کند و پاسخ لازم را به متقاضی بدهد که این جواب این دستگاه به منزله حکم قانونی است و برابر قانون نیز باید اجرا شود.

دکتر سجادی با بیان اینکه ستاد سرمایه گذاری و قوانین آن باید مورد توجه دستگاه های اجرایی باشد، تصریح کرد: اگر در اجرای پروژه سرمایه گذاری، دستگاه اجرایی بنا به دلایلی مخالفت کند و ستاد سرمایه گذاری تشخیص دهد که این مخالفت صحیح نیست، رای ستاد به رای دستگاه ارجحیت دارد که مدیران دستگاه های اجرایی یاید این موارد را مورد توجه قرار دهند.  


 * مجتمع ذوب آهن و فولاد اقلید با سرمایه گذاری 8500 میلیارد ریالی بخش خصوصی  از افتخارات پارک سرمایه گذاری  


 وی افزود: پارک سرمایه گذاری در استان فارس به منظور تسهیل امور مربوط به سرمایه گذاری و کوتاه شدن فرآیند رسیدگی به امور سرمایه گذاران ایجاد شد که با فعالیت این پارک اکنون مدت زمان رسیدگی به در خواست های سرمایه گذاری به چند ماه تقلیل یافته و این در حالی است که در گذشته فعالیت ها در این بخش در فارس در پروسه زمانی دو الی سه سال انجام می شده که بعضاً موجب فرار سرمایه گذار می شده است.

سرپرست استانداری فارس خاطرنشان کرد: آغاز عملیات اجرایی مجتمع فولاد و ذوب آهن اقلید با حجم سرمایه گذاری بالغ بر 8500 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی از جمله پروژه های مهم استان است که تمام مراحل پیگیری انجام این طرح از اخذ مجوزهای قانونی لازم تا آعاز عملیات اجرایی آن در پارک سرمایه گذاری استان دنبال شد و این پروژه از افتخارات پارک سرمایه گذاری استان فارس است.

دکتر سجادی همچنین اعلام کرد: اگر دستگاه و مدیری بیش از یک ماه در ارائه مجوز های قانونی تعلل کرد، سرمایه گذار به ستاد سرمایه گذاری استان مراجعه کند و این ستاد موظف است در کمتر از دو هفته به موضوع رسیدگی و نتیجه را اعلام کند، زیرا معتقدیم در کمترین زمان باید تکلیف سرمایه گذار مشخص شود. 

  *پروژه های مهم عمرانی با سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی از مهمترین افتخارات دولت در توسعه استان فارس 


  وی در ادامه اذعان داشت: گفتمان قالب مدیریت ارشد استان فارس برای رسیدن به اهداف توسعه در نظام جمهوری اسلامی در دهه چهار انقلاب اسلامی در استان فارس توسعه سرمایه گذاری است که یکی از روش های توسعه عدالت اجتماعی به معنای نهادینه کردن عدالت و پیشرفت و تعالی در کشور همین شناسایی، جذب و تجهیز منابع جدید سرمایه گذاری است.

سرپرست استانداری فارس گفت: باید بپذیریم که با منابع محدود دولتی وابسته به در‌آمد متغیر و ناپایدار نفت، نمی شود در کشور کار جدی و اساسی انجام داد، بلکه وابستگی به اعتبارات دولتی مدیران اجرایی را به مدیران توزیعی تبدیل می کند.

دکتر سجادی ضمن اشاره به اجرای تعدادی از پروژه های مهم عمرانی در دست اجرا در استان فارس گفت: پروژه سد هایقر با مشارکت وزارت خانه های نفت و نیرو با 25 درصد پیشرفت فیزیکی، پروژه نیروگاه 1000 مگاواتی شمال فارس با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حدود 8000 میلیارد ریال، پروژه آزاد راه شیراز – اصفهان با مشارکت وزارت راه و ترابری و بخش خصوصی با سرمایه گذاری 6000 میلیارد ریال ، پروژه راه آهن شیراز – بندرعباس با مشارگت 85 درصدی بخش خصوصی با سرمایه 12000 میلیارد ریال و پروژه نیروگاه  BOT شیراز با پیشرفت فیزیکی 60 درصدی و سرمایه گذاری 8000 میلیارد ریال از شاخص ترین پروژه های در دست اجرا در اقصی نقاط استان فارس هستند که دستاورد پیگیری و تلاش مجموعه مدیران بخش دولتی و خصوصی استان است. 


  *فارس پیشتاز در جذب سرمایه گذاری خارجی است 


  وی اظهارداشت: یکی از مشکلات در استان فارس وجود ذهنیت مدیریت انحصار طلب و متکی به منابع دولتی است که این نگرش باید در سطح مدیران ارشد و مدیران میانی تغییر کند زیرا با این روش نمی شود کار سرمایه گذاری انجام داد.

سرپرست استانداری فارس با اشاره به اقدام انقلابی دکتر احمدزاده استاندار سابق فارس در راه اندازی پارک سرمایه گذاری و اثر بخش بودن این اقدام گفت: تا کنون 52 طرح سرمایه گذاری خارجی در استان بررسی شده که از این تعداد 21 طرح با اعتباری بالغ بر یک میلیارد دلار به مرحله اجرا رسیده و 31 طرح با سرمایه گذاری 859 میلیون دلار نیز در دست اقدام است.

دکتر سجادی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: برخی افراد در استان فارس، آمارهای نادرست در خصوص مباحث مختلف استان اعلام می کنند که باید بدانند این جفای به دولت است و باید آمار را از طریق مراکز رسمی جمع‌آوری کرده و اعلام کنند. وی افزود: بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی مراجع ذیصلاح رسمی، استان فارس در جذب سرمایه گذاری خارجی در بین استان های کشور پیشتاز است. 


  *بررسی و حل مشکلات 200 واحد صنعتی در 12 جلسه ستاد تسهیل استانی با حضور استاندار در سال 1389 


  سرپرست استانداری فارس با اشاره به برخی اقدامات مجموعه مدیریتی استان فارس در پیگیری و حل مشکلات تولید کنندگان و کارآفرینان نیز گفت: در این جهت در سال گذشته 12 جلسه تسهیل استانی برگزار شد که در این جلسات مشکلات 200  واحد صنعتی پیگیری و حل شد که نمایندگان رسانه های جمعی استان خود در این نشست ها حضور داشتند و از نزدیک شاهد روند امور بوده اند.

دکتر سجادی تاکید کرد: مقام معظم رهبری فرموده اند: بزرگترین ظلم به جامعه ایجاد یاس در مردم است و بر اساس این دستور شرعی و قانونی رهبری نباید برخی افراد خدمات ارزشمند دولت نهم و دهم را کوچک جلوه داده و یا زیر سوال ببرند چرا که دولت دکتر احمدی نژاد  کاری ترین، خدمت گذار ترین، صادقانه ترین و عدالت خواه ترین دولت در طول تاریخ ایران بوده است. وی با بیان اینکه اولین شاخصه جذب سرمایه گذاری احساس امنیت است، گفت: آمده ایم که کار کنیم افتخار ما تنها خدمتگزاری مردم است و این شعار را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده ایم که سرباز ولایت و خدمتگزار مردم باشیم. 
 

*فضای استان فارس فضای "جهاد اقتصادی"  کار و تلاش و امید است  

سرپرست استانداری فارس افزود: از تمام دستگاه های اجرایی در استان فارس می خواهم در مقابل عملکرد و تضعیف حقی که از دولت می شود، پاسخ دهند واطلاع رسانی کنند.

دکتر سجادی بیان داشت: فضای استان فضای کار و تلاش است و مجموعه مدیریتی استان همچنان فعالیت خود را  در مسیر اطاعت از فرامین و منویات رهبری و خدمت بی منت و صادقانه به مردم شریف فارس فارغ از هر وابستگی سیاسی و گروهی دنبال می کند.

وی خطاب به مدیران استان فارس نیز گفت: مدیران دستگاه های استان فارس خدمات بی نظیر دولت خدوم و عدالت محور را در فارس برای مردم شریف استان اطلاع رسانی کنند 

 

۲۸ تیر ۱۳۹۰ ۱۶:۰۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP