دو عامل اصلی عدم افزایش سرمایه گذاران خارجی بازار سهام ایران

دو عامل اصلی عدم افزایش سرمایه گذاران خارجی بازار سهام ایران
مدیران شرکت سرمایه گذاری فیروزه که تاکنون ۱۵۰ میلیون دلار را به بورس تهران واردکرده اند با اعلام ورود دومین گروه سرمایه گذاران خارجی به کشور ،دلایل عدم افزایش تعداد سرمایه گذاران خارجی در بازار سهام را اعلام کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری فیروزه با حضور در جمع خبرنگاران از ورود دومین گروه سرمایه گذاران خارجی به ایران با هدف آشنایی با بازار سرمایه و اقتصاد خبر دادند و ضمن تشریح فعالیت های مربوط به بازار سهام کشور، به سئوال فارس مبنی بر دلیل عدم حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس اوراق تهران به رغم بازدهی های خیره کننده چند وقت اخیر آن پاسخ دادند.

*برنامه بازدید گروه ۳۰ نفره سرمایه گذاران خارجی


براساس این گزارش، روزبه پیروز رئیس هیئت مدیره این شرکت اظهار داشت: در پی کسب نتایج مطلوب بازدید سال گذشته گروه ۳۰ نفره سرمایه گذاران خارجی از کشور و آشنایی این گروه با ابعاد اقتصاد و بازار سرمایه ایران، روزگذشته هم گروه دیگری از سرمایه گذاران خارجی وارد کشور شده اند تا با توجه به رونق بازار سهام در روزهای آغازین سال زمینه توسعه حضور بیشتر سرمایه گذاران خارجی در بورس فراهم شود.

وی با بیان اینکه سعی ما این بوده دعوت شدگان از گروه مدیران صندوق سرمایه گذاری و برخوردار از منابع مالی باشند، ادامه داد: این گروه ۳۰ نفره متشکل از سرمایه گذاران کشورهای انگلستان، ایتالیا،فرانسه ،سوییس، کشور های خاور دور و عربی هستند که بعد از بازدید امروز بورس تهران و دیدار با برخی مقامات بلندپایه اقتصاد کشور با فعالیت های چندکارخانه مطرح هم از نزدیک آشنا خواهند شد.


به گفته وی برنامه خصوصی سازی و واگذاری شرکت های دولتی به همراه برخورداری ایران از منابع طبیعی قابل توجه و نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده از جمله جاذبه های مورد توجه سرمایه گذاران خارجی است.

*جذب ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه خارجی به بورس تهران


رامین ربیعی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری فیروزه هم با اشاره به سابقه ۵ ساله این شرکت اظهار داشت: با هدف جذب سرمایه گذاران خارجی به بورس تهران تاکنون ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه خارجی معادل ۹۰ درصد ارزش سرمایه گذاری خارجی دربورس ایران را جذب و در بازار سهام بکارگرفته ایم.این درحالی است صندوق سرمایه گذاری مشترکی هم راه اندازی شده و در ۹ ماه فعالیت ۳۵ درصد بازدهی به دست آمده است.


وی با اعلام برنامه خرید یک شرکت کارگزاری بورس تهران خاطر نشان کرد: بازار سهام کشورمان با بازدهی های خیره کننده و کسب رتبه های بالا در میان بورس های دیگر مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گرفته است.


ربیعی در مورد شرایط حال و آینده بازارسهام توضیح داد: هرچند سهام برخی شرکت ها و گروه ها به بالاتر از ارزش واقعی خود رسیده است، اما معتقدیم بورس تهران حبابی نیست. برهمین اساس براین باوریم وضعیت مناسبی در پیش روی بورس تهران در سال جاری بوده که البته نباید نگاه محتاطانه فراموش شود. به همین دلیل هیچ کدام از معاملات انجام شده با سرمایه های خارجی بر اساس شایعات نبوده و صرفا ” با استفاده از روش بنیادی صورت می گیرد.


به گفته وی علاوه بر تشکیل دو صندوق داخلی و خارجی ، یک شرکت خارجی هم با اخذ کد معاملاتی اقدام به سرمایه گذاری مستقیم در بورس تهران می کند.


*دو عامل در عدم ورود سرمایه های خارجی


در ادامه این جلسه ، روزیه پیروز در برابر این سئوال که چرا به رغم بازدهی های خیره کننده بازار سهام و اجرای اصل ۴۴ در ایران،سرمایه گذاران خارجی کمتری حاضر به سرمایه گذاری در بورس و اقتصاد کشور شده اند، پاسخ داد:این مسئله ناشی از دو مسئله است. مورد اول که در اختیار ما قرار ندارد به دلیل مسائل و فشارهای سیاسی و تحریم ها است.بطوری که در برابر تمایل به حضور اکثر سرمایه گذاران خارجی آشنا با ایران، ترس از مسائل حقوقی و یا برخورد کشورهایی مانند آمریکا با بخش های خصوصی مانع حضور این گروه در اقتصاد ایران شده است.


وی با بیان اینکه اما ما به این موضوع کاری نداشته و همچنان در بازاریابی و جذب سرمایه های خارجی فعالیت می کنیم، ادامه داد: نکته دوم که خیلی خیلی مهم است به نحوه اجرای اصل ۴۴ و واگذاری بنگاه ها در ۵ سال اخیر برمی گردد.چراکه در برابر حجم انبوهی از واگذاری ها این سئوال پیش می آید آیا دولت به همه تعهدات خودعمل کرده و بخش خصوصی واقعی در مدیریت شرکت ها نقشی داشته است؟این گونه مسائل برای سرمایه گذاری خارجی اهمیت دارد.


پیروز ادامه داد: خصوصی سازی فقط فروش خرد سهام شرکت ها نیست.از طرف دیگر شرکت ها باید بطور واقعی خصوصی شده و بین شبه دولتی ها و بخش خصوصی واقعی تفاوت هایی وجود داشته باشد.این در حالی است که شاید برخی با سنگ اندازی ها و ایجاد موانع نخواهند خواست دولت در ورود بخش خصوصی محقق شود.


وی در واکنش به دیگر سئوال فارس مبنی بر اینکه آیا امکان معرفی مزیت های بازارسهام ایران از طریق برگزاری همایش هایی در خارج از کشور وجود ندارد، توضیح داد: مشکلی در برگزاری همایش های معرفی قابلیت های بورس تهران در خارج از کشور نیست اما به دلیل گسترده بودن تبلیغات منفی علیه ایران، سعی در دعوت و حضور سرمایه گذاران خارجی به ایران داریم تا از نزدیک با واقعیت های کشور آشنا شوند، بطوریکه نظر و دیدگاه های اولیه و ثانویه این گروه به هیچ وجه قابل مقایسه نیست .


ربیعی هم در خاتمه در مورد برنامه حضور شرکت سرمایه گذاری فیروزه در بورس یا فرابورس هم گفت: ما شرکتی کاملا ” خصوصی هستیم، اما ممکن است آن شرکت خارجی که متولی سرمایه گذاری بوده در آینده در بورس لندن و تهران حضور داشته باشد.

 

۲۸ تیر ۱۳۹۰ ۱۶:۰۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP