علیشیری خبر داد:20 درصد رشد سرمایه‌گذاری خارجی کشور در سال2010-خبر تکمیلی 1

علیشیری خبر داد:20 درصد رشد سرمایه‌گذاری خارجی کشور در سال2010-خبر تکمیلی 1
حجم سرمایه خارجی وارده به کشور در سال 2010 با 20 درصد رشد نسبت به سال قبل به 3 میلیارد و 616 میلیون دلار رسید.

بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد در مراسم اعلان رسمی گزارش سرمایه‌گذاری خارجی سال 2010، ضمن اشاره به رشد 5 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی جهانی، از کشورهای متعددی نام برد که در سال گذشته میلادی با کاهش سرمایه‌گذاری خارجی روبرو بوده‌اند. عمده کشورهای توسعه‌یافته و همچنین کشورهای حوزه خلیج فارس که در سال‌های قبل بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاری خارجی جهانی را به خود اختصاص می‌دادند، در سال 2010 با کاهش ورودی سرمایه‌خارجی مواجه شده‌اند.


به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،علیشیری افزود: این در حالی‌است که جمهوری اسلامی ایران با برنامه‌ریزی هدفمند، سعی در حفظ روند رو به رشد سرمایه‌گذاری خارجی کشور نموده و با راهبری پروژه‌‌های سرمایه‌گذاری خارجی و اهتمام در رفع موانع پیش‌رو، آمار سرمایه‌گذاری خارجی کشور در سال 2010 میلادی را به 3 میلیارد و 616 میلیون دلار رسانده است.


بدین ترتیب ایران در گروه 10 کشور برتر آسیا در جذب سرمایه خارجی قرار گرفته و  میزان رشد آن از کشورهای چین، ترکیه، امارات،کره جنوبی، عربستان سعودی، پاکستان، هندوستان، قطر و ... پیشی گرفته است.

سیاست‌گذاری‌های ضروری در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی


رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران ضمن معرفی آخرین سیاستگذاری‌های سایر کشورها در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی، در خصوص اقدامات لازم در این زمینه گفت: مهم‌ترین گام در راستای هدفمند‌نمودن و افزایش سرمایه‌گذاری خارجی تدوین راهبرد توسعه صنعتی است. به نحوی که اولویت‌ بخش‌های اقتصادی در جذب منابع خارجی مشخص و مشوق‌های هر گروه از اولویت‌ها نیز تعیین گردند تا در قالب فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در اختیار سرمایه‌گذاران خارجی بالقوه از سراسر دنیا قرار گرفته و در جذب منابع خارجی موثر واقع شوند.


علیشیری در عین حال خاطر نشان کرد: در این راستا پروژه‌ها و بخش‌های زیربنایی کشور از پتانسیل قوی در جذب سرمایه گذاری خارجی برخوردارند که دکتر علیشیری از فقدان پروژه‌های تعریف‌شده و مطالعات لازم در این زمینه گلایه کرده و آن را نیاز اساسی در تقویت زیربناهای کشور دانست.


این مقام مسئول ضمن اشاره به نقش صندوق‌های توسعه‌ای دولتها در افزایش و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی ،تصریح کرد: صندوق توسعه ملی یکی از ابزارهای توانمند در این راستا  است. 

تغییر الگوی تامین مالی پروژه‌ها


علیشیری در پایان مهم‌ترین اقدام لازم‌الاجرا از سوی دولت را تغییراز نگرش بودجه‌‌‌ای به نگرش تامین مالی برشمرد  و از دستگاههای اجرایی کشور وهمچنین بخش خصوصی خواست تا تنها به منابع داخلی و ملی اتکا نکرده و با تدوین الگوهای پیشرفته تامین مالی اقدام به جذب منابع مالی خارجی نمایند.


معاون وزیر اقتصاد در پایان از برگزاری کارگاه بین المللی آموزشی مدل سازی تامین مالی PPP و همچنین برگزاری بزرگترین همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران در ماههای آتی خبر داد و اظهار امیدواری کرد این اقدامات در کنار برگزاری نشست‌های فنی با اتاق‌های بازرگانی، انجمن‌ها، سندیکاها و سایر مراکز صنعتی منجر به تامین مالی بهتر پروژه‌ها از طریق جذب سرمایه‌ خارجی بیشتر در کشور گردد.


لازم به یادآوری است کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد (آنکتاد) هر ساله اقدام به انتشار گزارش سرمایه‌گذاری خارجی جهانی می‌نماید که به طور همزمان در سراسر کشور اعلان رسمی می‌گردد. "گزارش سرمایه‌گذاری خارجی جهانی 2011" امروز 4 مرداد ماه 1390 مطابق با 26 جولای 2011 به طور همزمان در 141 کشور جهان منتشر  و رونمایی گردید.

اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال خواهد شد .
 
 سخنرانی دکتر علیشیری در مراسم اعلان گزارش سرمایه گذاری جهانی

۴ مرداد ۱۳۹۰ ۱۶:۴۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP