وزیر اقتصاد اعلام کرد :تلفیق سرمایه گذاری داخلی و بین المللی زمینه ساز توسعه اقتصادی کشور است

وزیر اقتصاد اعلام کرد :تلفیق سرمایه گذاری داخلی و بین المللی زمینه ساز توسعه اقتصادی کشور است
سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم اعلان انتشار گزارش جهانی سرمایه گذاری خارجی (World Investment Report 2011 ) در جمع نمایندگان بخش خصوصی داخلی و خارجی ، مقامات و مسئولین دولتی و بانکها ، تحرکات و تغییرات کنونی اخیر در اقتصاد کشور را به عنوان تحول در نظام تامین مالی کشور دانست .

وی ،افزود : تحقق اهداف کلان اسناد  بالادستی کشور  ، رشد اقتصادی  8 درصدی ، کاهش بیکاری  به 7 درصد و تورم یک رقمی ، بی تردید در  ارتقای حجم و کیفیت  تامین  و تجهیز منابع مالی  کشور خواهد بود .

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،حسینی در ادامه تصریح کرد: تامین و تجهیز مالی در کشور باید فراتر از تامین و تجهیز مالی در چار چوب منابع و  بودجه عمومی کشور باشد.


وی در عین حال خاطر نشان کرد : سقف بودجه عمومی کشور و رشد آن محدود است و بودجه عمومی کشور ، کفاف رشد اقتصادی کشور را نمی کند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی  در ادامه با بیان اینکه منابع ملی هم تمام ظرفیت قابل دسترس برای تامین رشد اقتصادی نیست و باید از سطح منابع ملی به سمت  منابع بین المللی حرکت کنیم ،یادآور شد:  راهکار شتاب بخشیدن  به رشد اقتصادی کشور ،  استفاده بهینه از پس انداز ملی و  گره زدن  آن با پس انداز فرا ملی  و در نتیجه  تامین و تجهیز منابع بین المللی خواهد بود.


حسینی افزود: امروزه فرایند تامین منابع مالی به پس انداز و تبدیل آن به سرمایه گذاری محدود نمی شود. تجارت تبدیل به منبعی برای تامین مالی شده است.
به گفته وی ، کشوری که  جریان ممتد فروش یک منبع را دارد یعنی یک مرجع قوی تامین مالی است که باید مدلهای تامین  مالی بهینه تعریف کند که رسیدن به این هدف نیازمند یکپارچکی نهادی و فرایندی و همکاری نهادهاو دستگاههای اجرایی و سیاستگزار و تمرکز بر روی تامین مالی می باشد.


جذب سرمایه گذاری خارجی به عنوان اولویت دولت


  وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه با بیان اینکه جذب سرمایه گذاری خارجی به عنوان اولویت دولت است ،افزود: منابع مالی در قالب بودجه  ، منابع بانکی و شورای های برنامه ریزی استان ها سیاستگذاری می شود  که خوشبختانه با نظر مثبت مجلس محترم شورای اسلامی  این رویه در قانون بودجه سال 90 به نحوی تغیر یافته است که هر دستگاهی که در جذب منابع بخش خصوصی و خارجی موفقتر عمل نماید  سهم بیشتری از این منابع را  در اختیار خواهد گرفت که این موضوع نوعی رقابت بین دستگاهها جهت جذب هر چه بیشتر منابع مالی خارجی بوجود خواهد آورد.


وزیر امور اقتصادی و دارایی  با اشاره به ارتقای قانون بودجه امسال  به قانون  تامین مالی و سرمایه گذاری افزود: احکام این قانون ،امکان  تلفیق منابع عمومی را با منابع خصوصی و منابع ملی را با منابع بین المللی بوجود می آورد. به عنوان مثال 500 میلیون دلار برای پیش پرداخت منابع مالی قرضی پیش بینی شده است و  هر دستگاهی که بتواند منابع مالی خارجی را به پروژه های خود وارد نماید از  محل  پیش بینی شده در بودجه ، پیش پرداخت های خود را انجام خواهد داد  که در واقع این موضوع  قدرت چانه زنی  و مدیریت دستگاهها را برای جذب منابع مالی خارجی نشان می دهد.

ارتقای رتبه فضای کسب و کار ایران

 حسینی در ادامه با اشاره به ارتقای رتبه  فضای کسب و کار ایران از 146 در سال 2008 به 129 در سال 2010 و رشد 126 درصدی جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران از  سال 2008 تا 2010  علیرغم کاهش 29 درصدی مجموع سرمایه گذاری جهانی در طی همین سال،تصریح کرد :ارتقای این رتبه ها نشان از قابلیت و ظرفیت ایران در تدوام این رشد و تکرار آن در سالهای آتی با شتاب بیشتر دارد، به طوری که با تعریف چند پروژه در حوزه نفت وگاز پتروشیمی ، انرژی های نو و  پروژه های زیر بنایی کشور می توانیم افزایش قابل توجهی در جذب منابع مالی خارجی داشته باشیم.


به گزارش خبرنگار ما ،وزیر اقتصاد یادآور شد: اختصاص 100 میلیارد ریال به عنوان تشویق سرمایه گذاری خارجی در بودجه سال 90 گام دیگری در جهت تشویق از جذب منابع مالی خارجی در کشور می باشد که البته باید در کنار تسهیل صدور مجوز های سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار ، به دنبال تعریف مشوقهای جدید سرمایه گذاری باشیم و در گامهای بعدی مجوزها را به مشوقها تبدیل کنیم.


وی در پایان با تاکید بر ارتقای تامین مالی در بخش خصوصی و دولتی به عنوان  اولویت دولت اظهار داشت :   مدیران مالی دستگاههای اجرایی کشور  و شرکتهای خصوصی  باید به مدیران تامین مالی تبدیل شوند بطوری که این مدیران ضمن  آشنایی با مدلهای تامین و تجهیز منابع مالی،  مدل تامین مالی مناسب را برای توسعه شرکتها و طرحهای کشور طراحی نمایند.


وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان ،از دستگاههای اجرایی ملی و استانی کشور خواست که تخصیص منابع  را به فرایند تلفیق منابع گره زده و بخشی از منابع خود را به آن حوزه ای که در جذب منابع مالی خصوصی ملی و بین المللی  موفقتر عمل نماید تخصیص دهند. 

 

۵ مرداد ۱۳۹۰ ۱۱:۲۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP