پایین بودن ریسک اقتصادی و سیاسی ایران برای سرمایه گذاری خارجی

پایین بودن ریسک اقتصادی و سیاسی ایران برای سرمایه گذاری خارجی
رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد: نخستین گام برای افزایش سطح سرمایه گذاری خارجی در کشور تبیین راهبرد توسعه صنعتی و مشخص کردن مزیت ها و مشوق های مرتبط با آن است.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از واحد مرکزی خبر، بهروز علیشیری، معاون وزیر اقتصاد در مصاحبه با بخش گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گام مهم دیگر در افزایش سطح سرمایه گذاری خارجی درکشور را انجام اصلاحات بنیانی نظیر اصلاح قانون تجارت و کار برای بهبود فضای کسب و کار دانست و گفت:با انجام اصلاحات اساسی ، قوای سه گانه بویژه قوه قضائیه می توانند اقدامات حمایتی خود را با هدف بهبود فضای کسب و کار بازنگری کنند.


معاون وزیر اقتصاد در تشریح روش های افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور گفت:‌ اگر دستگاه های اجرایی طرح های مشخص را مثلا در بخش های پتروشیمی، نیرو یا مترو تعریف کنند و به دنبال جذب شریک خارجی باشند به یکباره حجم سرمایه گذاری خارجی در کشور از رقم سه و هفت دهم میلیارد دلار موجود به بیش از 10 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.


وی گفت:‌ جذب سرمایه گذاری خارجی مستلزم یک کار جمعی است و در حال حاضر نیز حرکت های خوبی در کشور به راه افتاده بطوریکه میان استانها رقابت برای جلب سرمایه خارجی ایجاد شده است اما همچنان با وضع مطلوب فاصله داریم.
علیشیری با تاکید بر عزم جدی مسئولان

برای ورود سرمایه خارجی به کشور گفت: برای رسیدن به اهداف قانون برنامه پنجم توسعه مجموعا به 1000 میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم که در بهترین حالت تجهیز منابع داخلی، سه چهارم این میزان حاصل می شود.
وی ادامه داد: بنابراین در برنامه پنجم توسعه به 300 تا 400 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیاز داریم که پیش بینی می شود 60 تا 70 درصد این میزان از طریق فاینانس تامین شود.


رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی با اشاره به پایین بودن ریسک اقتصادی و سیاسی ایران برای سرمایه گذاری خارجی گفت: آنچه مشکل است ریسک بالای فضای کسب و کار کشور است.


معاون وزیر اقتصاد جذب سرمایه گذاری خارجی را مانند شرکت در المپیک، کار پیچیده ای دانست و گفت:‌ما در جذب سرمایه خارجی نوپا هستیم و در کنار بعضی ضعف ها مانند ارائه طرح ها بصورت بسته آماده برای مذاکره با سرمایه گذار، مزیت های فراوانی هم داریم که باید بیشتر به آنها توجه کرد.


علیشیری یکی دیگر از ضعف های اساسی در جذب سرمایه خارجی را آشنا نبودن فعالان اقتصادی با انواع روش های سرمایه گذاری و تامین مالی خارجی دانست و گفت:‌تاکنون 16 دوره آموزش مجازی در سراسر کشور برای آموزش این روشها برگزار شده است و این روند همچنان ادامه خواهد یافت.

 

۱۵ مرداد ۱۳۹۰ ۱۲:۱۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP