از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد؛ لایحه موافقتنامه همکاری های گمرکی بین ایران و چین

از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد؛ لایحه موافقتنامه همکاری های گمرکی بین ایران و چین
براساس این لایحه ،گمرکات طبق درخواست یا به ابتکار خود ،اطلاعات خام و تحلیلی را که به حصول اطمینان ازاجرای صحیح قوانین گمرکی و به جلوگیری،تحقیق و مبارزه با تخلفات گمرکی کمک می کند به یکدیگر ارائه می کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ، لایحه موافقتنامه گمرکی بین ایران وچین با هدف اجرای صحیح قوانین گمرکی و جلوگیری ،تحقیق و مبارزه با تخلفات گمرکی از سوی رئیس جمهور برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شد.

بر اساس این گزارش لایحه موافقتنامه بین ایران و چین در مورد کمک متقابل بین گمرکات آنها که بنا به پیشنهاد معاونت حقوقی ریاست جمهوری به تصویب هیئت وزیران رسیده است، برای طی تشریفات قانونی از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد.


در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است:با در نظر گرفتن اینکه تخلف از قانون امور گمرکی برای منافع اقتصادی، تجاری، مالی، اجتماعی و فرهنگی دولت ها زیان‌آور است و نیز اهمیت تعیین دقیق حقوق گمرکی و سایر مالیاتهایی که به هنگام واردات یا صادرات وصول می‌شوند و حصول اطمینان از اجرای صحیح اقدامات درباره ممنوعیت، محدودیت و کنترل و یا تشخیص و نیاز به همکاری بین‌المللی در مورد موضوعات مربوط به اعمال و اجرای قوانین گمرکی و با اعتقاد به اینکه اقدام علیه تخلفات گمرکی می‌تواند به واسطه همکاری نزدیک بین گمرکات ایران و ازبکستان بر اساس مقررات قانونی مؤثر انجام شود، لذا لایحه موافقتنامه گمرکی بین ایران وچین برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس می شود.


بر اساس این لایحه، هر یک از طرف‌ها باید همه کمک‌هارا بر اساس این موافقتنامه طبق قوانین خود و در محدوده منابع موجود گمرک خود انجام دهد. و گمرکات طرفها در زمینه جلوگیری، تحقیق و مبارزه با تخلفات گمرکی طبق مفاد این موافقتنامه، همکاری و به یکدیگر کمک خواهند کرد.

دامنه شمول


براساس این لایحه ،گمرکات طبق درخواست یا به ابتکار خود ،اطلاعات خام و تحلیلی را که به حصول اطمینان از اجرای صحیح قوانین گمرکی به جلوگیری،تحقیق و مبارزه با تخلفات گمرکی کمک می کند به یکدیگر ارائه می کنند.


براساس این موافقتنامه ،گمرک درخواست شونده برحسب درخواست اطلاعات مربوط به قانون گمرکی و رویه هایی را که در آن طرف متعاهد قابل اجراست و مرتبط با استعلام های مربوط به یک تخلف گمرکی است ارائه خواهدکرد.


همچنین،هریک از گمرکات برحسب درخواست یا بنا با ابتکار خود اطلاعات دردسترس خود را درباره شیوه های جدید اجرای قوانین گمرکی که اثر بخشی آنها به اثبات رسیده باشد؛روندها ،شیوه ها یا ابزار های جدید ارتکاب تخلفات گمرکی ؛کالاهایی که معلوم شده موضوع نقض شدید قانون گمرکی است و وسایط نقلیه ای که دلایل متعارفی برای استفاده یا احتمال استفاده از آنها برای نقض قانون گمرکی وجود دارد،ارسال خواهدکرد.

۱۷ مرداد ۱۳۹۰ ۰۹:۴۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP