اعتراف اوباما به وضعیت نابسامان اقتصاد آمریکا/ سنگین ترین رکود اقتصادی را در چند دهه اخیر تجربه می کنیم

اعتراف اوباما به وضعیت نابسامان اقتصاد آمریکا/ سنگین ترین رکود اقتصادی را در چند دهه اخیر تجربه می کنیم
'باراک اوباما' رییس جمهوری آمریکا در گفت و گو با یک خبرگزاری روسی ، به مشکلات اقتصادی کمرشکن آمریکا اشاره و اذعان کرد: آمریکا سنگین ترین رکود اقتصادی را در چند دهه اخیر تجربه می کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از خبرگزاری ایرنا، اوباما در مصاحبه با ایتارتاس ، گفت: در آمریکا سنگین ترین رکود و افت اقتصادی رخ داد که در دوره پس از سال های 1930 میلادی بی سابقه بود.


وی افزود: طبیعی است تمام توجه من بر غلبه بر معضل بیکاری و برقراری ثبات مالی در آمریکا با مشارکت گروه هشت کشور صنعتی و 20 کشور صنعتی متمرکز شده است.
تازه ترین گزارشهای وزارت کار آمریکا نشان می دهند که در زمان حاضر بیش از 14 میلیون و یکصد هزار نفر در آمریکا بیکار هستند و نرخ بیکاری در این کشور 2/9 دهم درصد است.


بحران بدهی دولتی آمریکا نیز با توجه به بدهی 14 هزار و 300 میلیارد دلاری این کشور ، بر مشکلات اقتصادی این کشور چند برابر افزوده و لایحه افزایش سقف مجاز بدهی آمریکا پس از کشمکش اوباما و کنگره آمریکا به زحمت به تصویب رسید.


اوباما در گفت و گو با ایتارتاس اعتراف کرد که در شرایط بسیار دشوار کاری بسر می برد.
وی با اشاره به اکثریت جمهوریخواه در کنگره آمریکا که عرصه برای دولت وی را تنگ کرده است، افزود: زمانی که در سال 2008 انتخاب شدم ، کنگره تحت کنترل دمکرات ها قرار داشت و هر چند که مسائل خود را داشت اما همه در یک جهت حرکت می کردیم. اما در سال 2010 جمهوریخواهان بر مجلس نمایندگان کنترل یافتند.

وی با بیان اینکه در سیستم حکومت آمریکا ، قدرت کنگره یکسان با رییس جمهور است، خاطرنشان کرد: زمانی که مجلس نمایندگان آمریکا را حزبی کنترل می کند که مواضع مخالف با دیدگاههای کاخ سفید دارد، این مساله باعث بروز مناقشه و مجادله و اختلاف می شود.
رییس جمهوری آمریکا گفت: علاوه بر آن شاهد تحولات بنیادین و بزرگ در عرصه بین المللی هستیم.

وی اظهار داشت: همچنان به تلاش برای کاهش اقدامات نظامی در عراق می پردازیم و تا پایان امسال باید تمام واحدهای نیروهای مسلح خود را از این کشور خارج کنیم.
اوباما گفت: در افغانستان هم دوره ای آغاز شده است که در آن مسئولیت تامین امنیت کشور بر عهده خود دولت این کشور گذاشته می شود.

وی خاطرنشان کرد: بهار عربی (قیام های مردمی در کشورهای عربی) هم امکان مناسبی برای تحولات و در عین حال چالش بزرگ به شمار می آید زیرا که وضعیت آن در حال تحول است. بدین ترتیب جهان در حال تحول است و این امر بار بر دوش ریاست جمهوری را سنگین ترمی کند.

وی در ادامه مصاحبه، روسیه را شریک آمریکا در عرصه جهانی دانست و افزود: با تشریک مساعی به برقراری ثبات در جهان می پردازیم اما اقتصاد جهانی هنوز ضعیف است و این مساله بار کار مرا سنگین تر می کند.
رییس جمهوری آمریکا درباره نوسازی در روابط کشورش و روسیه اظهار داشت: در دوره نامزدی ریاست جمهوری بارها بر لزوم نوسازی روابط با روسیه تاکید کردم و پس از انتخاب به مقام رییس جمهوری، از 'دمیتری مدودیف' رییس جمهوری روسیه برای تحقق این امر درخواست مشارکت کردم. 


وی امضای پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی بنام 'استارت-2' را از ثمرات نوسازی روابط دو کشور عنوان کرد که بدون این امر حاصل نمی شد.
اوباما مذاکرات دو کشور در باره عضویت روسیه در سازمان تجارت جهانی، همکاری در عرصه هسته ای و مساله امنیت موشکی را از موضوعات مهم در روابط روسیه و امریکا عنوان کرد.

۱۷ مرداد ۱۳۹۰ ۰۹:۵۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP