نیمی از تولید ناخالص داخلی جهان تا 2050 به آسیا اختصاص خواهد یافت

نیمی از تولید ناخالص داخلی جهان تا 2050 به آسیا اختصاص خواهد یافت
بانک توسعه آسیا مدعی شده است که تا سال 2050، اگر رشد اقتصادی قاره آسیا با همین روند ادامه یابد، نیمی از تولید ناخالص داخلی جهان به کشورهای این قاره اختصاص خواهد یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بی.بی.سی، این ادعا حاکی است، تولید ناخالص داخلی کشورهای آسیایی که در سال 2010 بالغ بر 17 هزار میلیارد دلار بوده است در سال 2050 به 174 هزار میلیارد دلار افزایش خواهد یافت که در این حالت سطح درآمد آسیایی ها با اروپایی ها برابر خواهد شد .


با این حال بانک توسعه آسیا از گسترش شکاف درآمد بین فقیر و غنی و افزایش فساد به عنوان تهدیدی جدی برای کشورهای درحال رشد قاره آسیا نام برده است.
بانک توسعه آسیا می گوید: اگر سهم تولید ناخالص داخلی قاره آسیا تا سال 2050 به 2 برابر یعنی 52 در صد افزایش یابد، موقعیت این قاره را به 300 سال پیش و شرایط ممتاز قبل از انقلاب صنعتی باز خواهد گرداند.
این بانک براین باور است که رقابت و پیروزی قاره آسیا در بخش اقتصادی در دهه های آینده به شدت به این مهم بستگی دارد که کشورهای تعیین کننده این قاره چگونه به نحو احسن از منابع طبیعی خود استفاده کرده و زمینه پیشرفت را فراهم کنند.


بانک آسیایی توسعه می گوید: با وجود اینکه رشد اقتصادهای آسیایی آنها را به مهره های اصلی بازی در اقتصاد کنونی جهان مبدل کرده است، مشاهده می شود که هنوز توجه لازم به مناطق توسعه نیافته و مردم فقیر آنها تحقق نیافته است .


در واقع نکات مهمی چون کاهش نابرابری بین اقشار ثروتمند و فقیر جامعه، کاهش درصد بی سوادی و مبارزه با تبعیض نژادی وقومی باید در راس فهرست اقدامات در نظر گرفته در کشورهای آسیایی قرار گیرد.
بانک توسعه توضیح داد که کشورهای آسیایی برای قرار گرفتن در موقعیت ممتاز اقتصادی تا سال 2050 باید به جز کاهش شکاف بین اقشار فقیر و غنی، به موضوع مهم ایجاد فرصت های شغلی برابر و دسترسی به منابع را برای توده ها فراهم کند که اگر این اتفاق به موقع نیافتد، افزایش نابرابر درآمد منطقه را به ثباتی خواهد کشاند.

۱۷ مرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۰۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP