قوانین شفاف،راه حل جذب سرمایه های خارجی

قوانین شفاف،راه حل جذب سرمایه های خارجی
به گزارش شبکه ایران ،ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در ایران بسیار بیشتر و متنوع‌تر از کشورهایی مثل ترکیه و عربستان است اما بدلیل مقررات دست و پا گیر، کشور ما از لحاظ جذب سرمایه خارجی در رده پایین‌تری نسبت به این کشورها قرار گرفته است.

آخرین گزارش سازمان تجارت و توسعه ملل متحد، آنکتاد، نشان می‌دهد که سهم ایران از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان در سال 2010 معادل 3 میلیارد و ششصد میلیون دلار است که ششصد میلیون دلار بیشتر از سال ۲۰۰۹ است.

 


بر اساس گزارش آنکتاد حجم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در سال 2010 نسبت به سال قبل از آن 20 درصد رشد داشته است و رقم منتشر شده از سوی این سازمان، نشان می‌دهد که افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در کشور در سال ۲۰۰۹، در سال ۲۰۱۰ هم تکرار شده است.

به گزارش شبکه ایران ،با این حال، به رغم این افزایش، حجم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران در مقایسه با کشور‌هایی مثل عربستان و ترکیه در سطح کمتری است.
 
به گزارش شبکه ایران،این در حالی است که به گفته دکتر حسین راغفر کشورهایی مثل ترکیه و عربستان از لحاظ موقعیت جذب سرمایه اصلا با ایران قابل قیاس نیستند و ظرفیت‌ها کشور ما برای جذب سرمایه‌های خارجی بسیار بیشتر از این کشورها است.
راغفر در گفت و گو با شبکه ایران وجود قوانین دست و پا گیر در کشور را که "مدام نیز در حال تغییر هستند" را از جمله موانع جذب سرمایه در کشور می‌داند.


به گزارش   شبکه ایران و  به گفته راغفر فضای کسب و کار نامناسب در کشور و قوانینی که از شفافیت لازم برخوردار نیستند ورود و خروج سرمایه خارجی در کشور را محدود کرده است.
با نگاهی به ابلاغیه مقام معظم رهبری در مورد اشتغال در کشور بهبود فضای کسب و کار یکی از راه های مهم جذب سرمایه در کشور نام برده شده است.


دکتر راغفر اجازه تاسیس بانک‎های خارجی در کشور با نرخ سود تسهیلاتی که خود این بانک‌ها تعیین می‌کنند از جمله اقدامات برای افزایش سرمایه گذاری در کشور برشمرد و از آن استقبال کرد.
وی تنوع و نوسانات شدید در سیاست‌های دولت را از جمله موانعی دانست که امکان پیش‌بینی را از سرمایه گذار خارجی سلب می‌کند.


وی تاکید کرد کشور ما نیازمند بازنگری جدی در قوانین برای جذب و افزایش سرمایه گذاری است.
دکتر راغفر این سرمایه گذاری را فقط شامل سرمایه های خارجی ندانست و سرمایه ایرانیان خارج از کشور را نیز برای افزایش سرمایه گذاری در ایران را بسیار مهم خواند.
وی گفت: یکی از علت های افزایش سرمایه گذاری در ترکیه سرمایه های داخلی است که به این کشور مهاجرت کرده اند.


راغفر  افزایش تولید را از مسیر جذب سرمایه خارجی را برای جذب این سرمایه ها بسیار مهم دانست و محور اصلی راهبرد توسعه اقتصادی کشور را بر پایه افزایش تولید از راه جذب سرمایه در کشور نام برد.
او گفت: در سرمایه‌گذاری مستقیم، سرمایه‌گذار خارجی به گونه‌ای موثر در تامین سرمایه و تکنولوژی و اداره یک واحد تولیدی شرکت می‌کند، خطر‌ها را می‌پذیرد و طبعا در منافع هم، به صورت درازمدت، سهیم می‌شود.

برای ملاحظه منبع خبر ،لطفا لینک خبر ذیل را مشاهد نمایید:

http://www.inn.ir/newsdetail.aspx?id=81251

۱۷ مرداد ۱۳۹۰ ۱۲:۱۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP