مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران؛ 100 میلیارد دلار پروژه در بخش نفت آماده سرمایه گذاری است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران؛ 100 میلیارد دلار پروژه در بخش نفت آماده سرمایه گذاری است
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از ایرنا ،مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با استقبال از حضور گسترده پیمانکاران داخلی درطرح های صنعت نفت کشور گفت:هم اکنون 100 میلیارد دلار پروژه تعریف شده در بخش نفت کشور آماده سرمایه گذاری توسط متقاضیان داخلی و خارجی است.

 
    به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، 'احمد قلعه بانی' روز دوشنبه در نشستی خبری اظهار داشت: شرکت ملی نفت ایران از بزرگترین شرکت های فعال دنیاست که در اقتصاد کشور نقش کلیدی و منحصر بفردی را عهده داراست و سرمایه گذاری در بخش نفت موجب توسعه کشور و پویایی بخش صنعت می شود.


** 142 میلیارد دلار نیاز سرمایه گذاری در پنج سال آینده


وی ادامه داد: شرکت ملی نفت کشور در پنج سال آینده نیاز به 142 میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد و هم اکنون نیز بیش از 120 میلیارد دلار پروژه توسط این شرکت در دست اجرا قرار دارد که 70 میلیارد دلار از این میزان مربوط به میادین مشترک و بخش عمده ای از آن در پارس جنوبی و میادین غرب کارون است.
قلعه بانی افزود: تاکنون سه بانک داخلی در زمینه سرمایه گذاری در صنعت نفت کشور ساختارهای مورد نیاز را ایجاد کرده اند که در آینده نزدیک قراردادهای مهمی با آنها منعقد خواهد شد، اما باید توجه داشت که بانک هایی مانند صادرات و سپه سهمی از فروش نفت خام ایران ندارند و پول فروش نفت به طور مستقیم به خزانه واریز می شود.


به گقته این مقام مسئول درسال گذشته 18 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش نفت کشور جذب شد که این میزان حدود 90 درصد از میانگین سرمایه گذاری 30 سال گذشته در بخش نفت بیشتر است درحالی که قرار بود سال 89 بیش از 25 میلیارد دلار سرمایه گذاری جذب صنعت نفت شود ولی بخشی از آن محقق نشد.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: برای اجرای طرح های صنعت نفت درحال مذاکره با شرکت ها و پیمانکاران خارجی هستیم این شرکت ها به راحتی می توانند در صنعت نفت ایران حضور یابند.


وی تاکید کرد: در سال جاری حدود 8.5 میلیارد دلار توسط شرکت ملی نفت ایران سرمایه گذاری انجام شده که چهار میلیارد دلار آن از منابع داخلی و مابقی از طریق منابع خارجی و اوراق مشارکت ارزی تامین شده و دراین میان تنها برای میدان پارس جنوبی 2 میلیارد و 700 میلیون یورو اوراق مشارکت ارزی به فروش رفته است.


قلعه بانی افزود: در سال گذشته نیز در خواست فروش سه میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی برای توسعه میدان پارس جنوبی ارایه شد که فقط بخشی از آن محقق گردید.
وی انتشار اوراق مشارکت ارزی را به نفع شرکت ها و تامین کنندگان مالی پروژه های نفتی کشور دانست و افزود: ضروری است در کشور بانک های سرمایه گذاری تاسیس شود تا پول ملی نقش بیشتری در توسعه ملی پیدا کند.


این مقام مسئول با بیان اینکه هم اکنون درحال مذاکره برای توسعه سه میدان نفت سنگین هستیم ، عنوان داشت: میادین نفت سنگین بیشتر به صورت مشترک هستند .
وی در مورد سرمایه گذاری شرکت سایپا در صنعت نفت گفت: مذاکرات اولیه با شرکت خودروسازی سایپا جهت تامین منابع مالی پروژه های نفتی آغاز شده همانطور که شرکت مپنا نیز در میدان فروز B در حال سرمایه گذاری پنج میلیارد دلاری است.


**میزان تولید نفت


مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: میزان تولید روزانه نفت در سال گذشته 15 هزار بشکه نسبت به سال 1388 افزایش داشته است و در چهارماه نخست امسال 96.8 درصد از اهداف تولید محقق شده است.
قلعه بانی درعین حال کاهش میزان تولید نفت کشور را ناشی از افزایش برداشت از مخازنی دانست که نیمه دوم عمر خود را سپری می کنند وبرای افزایش تولید آنها نیاز به تزریق گاز و نیز حفاری چاه های جدید وجود دارد.


وی اضافه کرد: با هدف تولید صیانتی از ذخیره نفتی روزانه باید 134 میلیون مترمکعب گاز به این میادین تزریق شود که هم اکنون به علت افزایش مصرف گاز در بخش های مختلف صنعت، نیروگاه و حمل و نقل تنها 96 میلیون مترمکعب از این میزان ترزیق می شود.


قلعه بانی ابراز امیدواری کرد با راه اندازی فازهای 9 و 10 پارس جنوبی و تولید 56 میلیون متر مکعب گاز در روز تا مهرماه سال جاری بخشی از این گاز تولیدی به چاه های نفتی کشور تزریق شود.

۱۹ مرداد ۱۳۹۰ ۱۴:۵۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP