باشگاه خبرنگاران جوان بررسی می کند؛تأثیر سرمایه گذاری خارجی بر بهبود فضای کسب و کار /الزام های حضور سرمایه گذاران خارجی در فعالیت های اقتصادی

باشگاه خبرنگاران جوان بررسی می کند؛تأثیر سرمایه گذاری خارجی بر بهبود فضای کسب و کار /الزام های حضور سرمایه گذاران خارجی در فعالیت های اقتصادی
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،با توجه به اینکه جذب سرمایه گذاران خارجی متاثر از عوامل تعیین کننده اقتصاد هر کشور است، ثبات در سیاستها و سیستم اقتصادی کشور لازمه جذب سرمایه گذاری خارجی ا ست.


به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان ، سرمایه گذاری خارجی  از مهم ترین پدیده های اقتصادی سده حاضر است، پس از دهه 1980 این پدیده جهان از رشد بسیار بالایی برخوردار بوده، به گونه ای که نرخ رشد آن از نرخ رشد دیگر شاخص های اقتصادی مانند صادرات، تجارت و تولید ناخالص ملی بیشتر بوده است.


سرمایه گذاری مستقیم خارجی عوامل مهمی در رشد و توسعه اقتصادی، رفع شکاف پس انداز سرمایه گذاری، انتقال تکنولوژی، دانش فنی و شیوه های مدیریت محسوب می شود.
براساس مطالعات، سرمایه گذاری مستقیم خارجی تابع عواملی از قبیل نرخ بازگشت سرمایه، زیر ساختها، رشد اقتصادی، سرمایه گذاری داخلی، منابع طبیعی،‌سرمایه انسانی ،تورم، نرخ ارز، بدهی خارجی، وضع مالی دولت، مالیات، حقوق سیاسی و نسبت مخارج دولت به تولید ناخالص داخلی است.


به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، رشد سرمایه گذاری خارجی در گرو عوامل و شاخص های موثر به طور کلی عواملی چون سیاستهای کشور میزبان، حمایت فعال کشورها به منظور توسعه و آسان سازی سرمایه گذاری، ویژگی های اقتصادی کشور میزبان از جمله عوامل مهم و موثر در جذب سرمایه گذاری خارجی به شمار می آیند.


اگر چارچوب مشخص و موثر برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی وجود داشته باشد،‌در آن صورت عوامل اقتصادی مهم ترین عوامل در تعیین محل سرمایه گذاری مستقیم خارجی به شمار می روند، دسترسی به منابع طبیعی نیز همواره در انتقال سرمایه گذاری مستقیم خارجی عاملی موثر بوده است.


*رشد سرمایه گذاری خارجی با تأسیس بانکهای خارجی


براساس این گزارش بحث حضور بانک های خارجی در ایران از اردبیهشت ماه سال 87 با مصوبه شورای پول و اعتبار قوت گرفت. شورای پول و اعتبار در آن زمان ماده واحده ای را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد که طبق آن تاسیس بانک با سرمایه  گذاری مشترک ایرانی و خارجی، تملک سهام بانک ایران و توسط سرمایه گذاران خارجی و ایجاد شعب بانک های خارجی در کشور مجاز  اعلام شد.


به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ،در همین راستا کامران صداقت عضو هیئت علمی پژوهشکده امور اقتصادی درگفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با تأکید بر اینکه تاسیس بانکهای خارجی در کاهش ریسک سرمایه گذاران خارجی موثر است، افزود: جذب سرمایه گذاری خارجی تاثیر قابل چشمگیری خواهد داشت چون موجب کاهش ریسک در سرمایه گذاران و ایجاد انگیزه در فعالیت آنها خواهد شد.


وی ادامه داد:‌ تاسیس بانکهای خارجی در کشور موجب رقابتی شدن بانکهای خصوصی داخلی و خارجی شده و همچنین زمینه را برای سرمایه گذاری خارجی فراهم خواهد کرد.
صداقت با اشاره به نقش دولت در تاسیس بانکهای خارجی گفت: دولت باید زمینه را برای فعالیتهای بانکهای خارجی فراهم و آنها را به سرمایه گذاری در بخش هایی هدایت کند که توسعه ساختاری و پایداری در کشور صورت گیرد.


به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، صداقت با تاکید بر نظارت بانک مرکزی در فعالیت بانکهای خارجی تصریح کرد:‌دولت باید نقش و دخالتهای خود را از فعالیتها و نوع عملکرد بانکهای خارجی کاهش دهد و این در حالیست که فعالیت بانکهای خارجی باید تحت نظارت بانک مرکزی صورت گیرد.


*بهبود شرایط اقتصادی با جذب سرمایه گذاری خارجی


با توجه به نقش مهم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سرعت دادن به اصلاحات و رشد اقتصادی،‌کشورهای در حال توسعه به شدت علاقه مند به جذب آن هستند بر همین اساس این کشورها قدمهایی برای بهبود شرایطی که از دید سرمایه گذاران مستقیم خارجی در گزینش حمل سرمایه گذاری موثر است، برداشته اند.
مهمترین عامل گزینش محل سرمایه گذاری مستقیم خارجی با ساختار مناسب سیاسی، معیار اقتصادی است که مهم ترین نقش را پس از ساختار سیاسی مناسب بر عهده دارد.


به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ،در بخش عمده ای از کشورهای توسعه یافته سرمایه گذاری داخلی اثری مثبت بر جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی دارد و این امر به دو صورت تحقق پیدا می کند، از یک سو به وسیله علامت دهی مناسب برای سرمایه گذاری خارجی و از سوی دیگر، با سرمایه گذاری در زیر ساختها که در هر صورت می تواند منجر به افزایش جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی شود.


یک متغیر مهم دیگر که به عنوان شاخص برای سرمایه گذاری در زیر ساخت ها، سرمایه انسان و در نهایت، نیروی کار ماهر در نظر گرفته شده، سهم تحقیق و توسعه کشورهای مختلف در کل مخارج دولت است، همچنین این متغیر در اکثر کشورهای توسعه یافته دنیا اثری معنی دار و مثبت بر جذب سرمایه گذاری خارجی دارد.


*افزایش جذب سرمایه های خارجی با ثبات در ساختار اقتصادی


هر چه ساختار و زیر ساختهای اقتصادی یک کشور قوی تر باشد سرمایه گذاران خارجی تمایل بیشتری به سرمایه گذاری مستقیم در آن کشور خواهد داشت.
در این میان محمد جواد محقق عضو هیئت علمی پژوهشکده امور اقتصادی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با تاکید بر اینکه ثبات در سیستم اقتصادی کشور موجب بهبود فضای کسب و کار می شود تصریح کرد: با توجه به اینکه جذب سرمایه گذاری خارجی همراه با ورود تکنولوژی های نوین و پیشرفته است کاهش ریسک سرمایه گذاران خارجی بهبود فضای کسب و کار را در پی خواهد داشت.


به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ،محقق به نقش بخش خصوصی در بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد و گفت: دولت باید نقش خود را در بخش خصوصی به حداقل برساند و صرفاً‌ جنبه های نظارتی بر فعالیتهای این بخش را در اولویت کار خود قرار دهد.
براساس این گزارش برای جذب بیشتر سرمایه گذاری مستقیم خارجی، توجه به زیر ساختهای قانونی، تشویق و تقویت سرمایه گذاری داخلی بخش خصوصی، توجه به کارایی و بهره وری سرمایه گذاری انجام شده و توجه به بهره وری در مهارت نیروی کار و اقدامات در جهت افزایش ثبات سیاسی کشور منجر به جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی می شود.

۲۹ مرداد ۱۳۹۰ ۱۱:۳۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP