گزارش مثبت صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران و سردرگمی غرب

گزارش مثبت صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران و سردرگمی غرب
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از شبکه خبر، براساس گزارش نشریه فارین پالیسی در شرایطی که آمریکا سعی دارد تحریم های اقتصادی خود علیه ایران را موثر نشان دهد گزارش مثبت صندوق بین المللی پول در مورد وضعیت اقتصادی ایران غرب را با سردرگمی زیادی روبرو کرده است.

 
به گزارش  شبکه خبر،  این نشریه طی گزارشی تحلیلی نوشت گزارش اخیر صندوق بین المللی پول در خصوص وضعیت اقتصادی ایران غرب را با سردرگمی زیادی روبرو کرده است.
 
صندوق بین المللی پول در این گزارش ارزیابی مثبتی از اصلاحات اقتصادی در ایران داشته و چشم انداز مثبتی را نسبت به رشد اقتصادی ایران ارائه کرده است.
 
این در حالی است که آمریکا سعی دارد وضعیت اقتصادی ایران را نامناسب جلوه دهد و این گونه وانمود کند که اقتصاد ایران در اثر تحریم ها ضربه سختی خورده است.
 
صندوق بین المللی پول در این گزارش ضمن اشاره و حمایت از طرح هدفمندی یارانه ها در ایران اعلام کرد این طرح موجب کاهش 100 میلیارد دلار یارانه انرژی در اقتصاد ایران خواهد شد.
 
صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد اجرای این طرح موجب افزایش قدرت رقابت و بهره وری و ارتقای سطح توزیع درآمد کاهش فقر در ایران خواهد شد.
 
به گزارش  شبکه خبر،اجرای این طرح از سوی دیگر موجب مصرف بهینه حامل های انرژی خواهد شد و تقاضای کل انرژی در اقتصاد ایران را کاهش خواهد داد.
 
فارین پالیسی افزود: البته این نخستین بار نیست که صندوق بین المللی پول ارزیابی مثبتی نسبت به تحولات اقتصادی ایران داشته است در سال های گذشته نیز صندوق بین المللی پول ارزیابی مثبتی از اجرای اصلاحات اقتصادی در ایران به خصوص در بخش های خصوصی سازی، کاهش نقش دولت در فعالیت های اقتصادی آزاد سازی قیمت انرژی و محصولات کشاورزی داشته است.
 
ولی گزارش اخیر صندوق بین المللی پول با واکنش های منفی زیادی از سوی محافل غربی روبرو شده است.

به گزارش  شبکه خبر،برخی از رسانه های گروهی بزرگ آمریکایی ضمن انتقاد شدید از گزارش اخیر صندوق بین المللی پول اعلام کردند در این گزارش از نکات منفی اقتصاد ایران که شامل تاثیرات منفی تحریم های بین المللی بر اقتصاد این کشور، سوء مدیریت و ناکار آمدی بخش های مختلف اقتصادی است چشم پوشی شده است.

این گزارش افزود: بی شک اقتصاد ایران هنوز با چالش های ساختاری زیادی روبرو است که در گزارش صندوق بین المللی پول به آنها اشاره ای نشده است.
 
اما اجرای اصلاحات اقتصادی در ایران در بلند مدت آثار مثبت زیادی به همراه خواهد داشت.
 
این اصلاحات در بلند مدت موجب افزایش رشد اقتصادی بهره وری و قدرت رقابت اقتصاد ایران خواهد شد.
 
گسترش خصوصی سازی شرکت های دولتی طی سال های گذشته یکی از مهمترین اصلاحات اقتصادی در ایران به شمار می رود.

بر اساس آمارهای سازمان خصوصی سازی ایران طی پنج سال گذشته بیش از 589 شرکت دولتی به ارزش 83 میلیارد دلار به بخش خصوصی واگذار شده است.
 
ایران از سال 2008 تا کنون پیشرفت زیادی در زمینه خصوصی سازی شرکت های دولتی داشته است.
 
البته سرعت و روند خصوصی سازی شرکت های دولتی در ایران هنوز کند و آرام است.
 
بخش غیر نفتی ایران نیز طی سال های اخیر رشد چشمگیری داشته و سهم این بخش در رشد اقتصادی ایران رو به افزایش است.
 
رشد چشمگیر صنعت پتروشیمی ایران نیز طی سال های اخیر تاثیر زیادی در افزایش صادرات غیر نفتی داشته است.
 
بر این اساس میزان صادرات غیر نفتی ایران طی شش سال گذشته چهار برابر رشد داشته است و از 6.4 میلیارد دلار در سال 2004 به بیش از 26.3 میلیارد دلار در پایان سال 2010 رسیده است.
 
گرچه نفت هنوز سهم زیادی از درآمدهای ارزی ایران را تشکیل می دهد و افزایش قیمت نفت نیز طی سال های اخیر به نفع اقتصاد ایران بوده است ولی سهم صادرات غیر نفتی نیز در کل صادرات ایران طی سال های اخیر رشد زیادی داشته و 30 درصد کل صادرات ایران را تشکیل می دهد.

افزایش سرمایه گذاری خارجی 
 
به  گزارش شبکه خبر ،اجرای اصلاحات اقتصادی و خصوصی سازی موجب شده تا ایران در زمینه جلب سرمایه گذاری های مستقیم خارجی موفق عمل کند.
 
علی رغم کاهش سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در اقتصاد جهان طی سال های اخیر آمارهای آنکتاد نشان می دهد میزان سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در ایران طی شش سال گذشته 13 برابر رشد داشته است.
 
میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در اقتصاد ایران از سال 2008 به شدت رشد داشته است و در سال 2009 با رشد 86 درصدی و در سال 2010 نیز با رشد 20 درصدی روبرو شده است.

به گزارش شبکه خبر ،البته میزان سرمایه گذاری خارجی در ایران هنوز در مقایسه با سایر کشورهای در حال توسعه و همسایه ایران مثل ترکیه و عربستان ارقام ناچیزی به شمار می رود.

بر اساس این گزارش اقتصاد ایران تا دستیابی به رشد و رونق باثبات و پایدار اقتصادی و کاهش وابستگی به صادرات نفت راهی طولانی را در پیش دارد.
 
آمریکا و متحدان غربی آن قصد دارند با اعمال تحریم های بین المللی بر ضد ایران برنامه هسته ای این کشور را متوقف کنند و این تحریمها بی شک تاثیرات منفی بر روند اصلاحات اقتصادی در ایران به همراه داشته است.

۲۹ مرداد ۱۳۹۰ ۱۶:۵۶

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP