علیشیری در نشست خبری اعلام کرد: رشد 120 درصدی سرمایه گذاری خارجی در طی دو سال

علیشیری در نشست خبری اعلام کرد: رشد 120 درصدی سرمایه گذاری خارجی در طی دو سال
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری در نشست خبری که امروز به مناسبت هفته دولت در محل این سازمان برگزار شد در جمع خبرنگاران رسانه ها حضور پیدا کرد تا پاسخگوی سئوالات خبرنگاران باشد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،علیشیری رقم جذب سرمایه گذاری خارجی ورودی در کشورمان در سال 2010 را حدود 3.7 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: طی دو سال 88 و 89 با رشد 124 درصدی جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی مواجه بودیم این در حالی است که در شرایط تحریمهای اقتصادی قرار داشتیم.

جذب منابع مالی بین المللی

علیشیری در این نشست با بیان این که مهمترین وظیفه سازمان سرمایه گذاری جذب منابع مالی بین المللی به صورت قرضی یا سرمایه گذاری مستقیم خارجی می باشد، خاطر نشان کرد: تاکنون اقدامات زیربنایی و ساختاری متعددی  برای افزایش جذب سرمایه های خارجی و بین المللی ، به  شرح ذیل صورت گرفته است:

ستادهای سرمایه گذاری خارجی

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از دیگر  اقدامات سازمان به تشکیل ستادهای سرمایه گذاری در 30 استان کشور به منظور رسیدگی به شکایات سرمایه گذاران اشاره کرد.

بر اساس این گزارش ستادهای سرمایه گذاری در استانها در صورت قصور دستگاه مشمول در صدور مجوز طبق مهلت زمانی مقرر در ماده 7 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجرای سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی می تواند تخلف مسئول یا مسئولان دستگاه مشمول را بررسی و فرد یا افراد متخلف را به هیئت تخلفات اداری ذی ربط معرفی نماید.

مراکز خدمات سرمایه گذاری خارجی

علیشیری تأسیس مراکز خدمات سرمایه گذاری در استانها به عنوان ایستگاه واحد رسیدگی به تقاضا و درخواست سرمایه گذاران خارجی را از دیگر اقدامات صورت گرفته عنوان کرد.

بر اساس این گزارش ،سازماندهی امور و گردش کار در" مرکز خدمات سرمایه گذاری " به گونه ای اسـت که سرمـایه گذاران خارجی به کـلیه اطـلاعات و راهکـارهای لازم دسترسـی مـی یابند و نیـازی به مراجـعات مکـرر به دستگـاه های اجـرایی گوناگـون وجـود نـدارد. مسئولیت خدمـات رسانی در مرکزتنها به مراحل قبل از اخذ تصمیم به سرمـایه گذاری محدود نمی شود بلکـه سرمایه گـذاران همواره و در طـول فرآیند سرمایه گذاری خود مـی توانند به" مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی"   مراجعه و از خدمات آن بهره مند شوند .

وی گفت: مرکز خدمات سرمایه گذاری که در 30 استان کشور تشکیل شده است به مجوزهای سرمایه گذاری خارجی رسیدگی می کند، همچنین بانک اطلاعات سرمایه گذاری خارجی نیز تشکیل شده است.  

فرصت یابی سرمایه گذاری

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،همچنین خاطرنشان کرد: کانال ارتباطی سازمان سرمایه‌گذاری با سرمایه گذاران خارجی به منظور جذب منابع مالی خارجی، برگزاری همایشهای داخلی و بین المللی و همچنین سایت تخصصی www.iio.ir  این سازمان می باشد که در آن  1000 طرح و پروژه برای معرفی و عرضه به سرمایه گذاران خارجی موجود می باشد.

وی در ادامه افزود:همچنین سایت اصلی سازمان سرمایه گذاری ایران به نشانی investiniran.ir  به شش زبان به سرمایه گذاران خارجی در خصوص قوانین سرمایه گذاری و محیط کسب و کار کشور ،خدمات ارایه می دهد.

دوره های آموزش مجازی

علیشیری با اشاره به این موضوع که آموزش کارشناسان تخصصی سرمایه گذاری در سراسر استانها به منظور مشاوره و راهنمایی سرمایه گذاران خارجی حائز اهمیت می باشد، عنوان داشت: تا کنون 16 دوره آموزش مجازی در این خصوص توسط سازمان سرمایه گذاری برگزار شده است که در ارتقاء دانش فنی کارشناسان مراکز خدمات سرمایه گذاری استانها ی کشور سهم بسزایی داشته است.

برگزاری همایش های داخلی و بین المللی

به گزارش خبرنگار ما ،علیشیری برگزاری همایش های داخلی و بین المللی را از سایر فعالیتهای سازمان در سال جاری برشمرد و افزود :  4  همایش داخلی(خوزستان- شیراز- یاسوج- کیش)و 8 همایش خارجی (قطر- چین (شیامن)- کره - مالزی- سنگاپور- چین (پکن)- هند تایلند-اسپانیا ایتالیا )  با حضور صاحبان پروژه ها و سرمایه گذاران خارجی برگزار شده است .

سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به ظرفیتهای ایرانیان خارج از کشور ، رقم سرمایه گذاری مستقیم مصوب ایرانیان خارج از کشور ثبت شده در سال 88 را بالغ بر 350 تا 400 میلیون دلار که در سال 89 به 2 میلیارد دلار رسیده است، اعلام کرد .

وی افزود : با توجه به فضای مطلوب اقتصاد کشور در آستانه انتقال مجدد سرمایه ایرانیان خارج از کشور به داخل هستیم.

علیشیری با بیان اینکه حجم عظیمی از تقاضا برای سرمایه گذاری خارجی در کشور وجود دارد که هنوز به ثبت نرسیده است، عنوان کرد: آمارهای اعلامی سرمایه گذاری خارجی کاملا دقیق و شفاف است.

وی سوددهی پروژه های سرمایه گذاری خارجی در ایران را بسیار بالا نسبت به سایر کشورها دانست و گفت: ایران دارای بالاترین نرخ بازگشت سرمایه گذاری است به طوریکه متوسط نرخ بازده سرمایه گذاری خارجی در بخش کشاورزی 29 درصد، در بخش معدن( نفت و گاز) 36 درصد، دامپروری 5.22 درصد، صنایع غذایی 5.37 درصد و فلزات اساسی 21 درصد است.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه با بیان اینکه  میزان تامین منابع مالی صورت گرفته در سال گذشته شامل سرمایه گذاری مستقیم خارجی،تسهیلات تجاری و پروژه ه ای بانک توسعه اسلامی و بانکهای تجاری را ،حدود 12 میلیارد دلار عنوان کرد . 

 

ارتقای 14رتبه ای فضای کسب و کار کشور

علیشیری در ادامه با اشاره به فعالیتهای سازمان برای ارتقای فضای کسب و کار کشور از بهبود 14 رتبه ای فضای کسب و کار در ایران در سال 2011 خبر داد و افزود: بر این اساس رتبه ایران از 143 به 129 در بین 187 کشور جهان بهبود یافته است.

ماده 68 قانون بودجه سال 90

علیشیری در ادامه با اشاره به ماده 78 قانون بودجه سال 90 افزود : بر اساس این قانون ،سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران مجاز اسـت جایزه جذب سرمایه خارجی تا سقف اعتبار مصوب را به میزان شش در هزار سرمایه خارجی واردشده به اشخاص حقوقی غیردولتی پرداخت نماید. این میزان برای مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته تا ده در هزار سرمایه خارجی جذب‌شده تعیین می‌گردد.

دیپلماسی اقتصادی

معاون وزیر اقتصاد برگزاری دوره های آموزشی با رایزنان بازرگانی سفارتخانه های کشورهای خارجی در ایران با موضوع فرصتها، مزایا و مشوقهای سرمایه گذاری در ایران را از سایر اقدامات سازمان سرمایه گذاری برای بهره گیری از ظرفیتهای نمایندگیهای سیاسی ایران در کشورهای مختلف برای جذب سرمایه گذاری خارجی مطرح کرد و افزود : در راستای بازاریابی بین المللی پروژه های سرمایه گذاری فهرستی از  144 طرح منتخب به سفارتخانه های ایران در سایر کشورها، برای  گفتگو با سرمایه گذاران خارجی  ارسال شده است.

علیشیری در ادامه افزود : برای اولین بار در کشور از 3 سفیر جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور ،که در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی به جمهوری اسلامی فعالیت کرده‌اند تقدیر شد و همچنین استاندارانی که در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی بیشتر فعالیت کرده‌اند لوح تقدیر دریافت کردند. 

معاون وزیر اقتصاد در ادامه از تاسیس صندوق مشترک سرمایه گذاری با کشور الجزایر و صندوق مشترک سرمایه گذاری با کشورهای عضو دی هشت خبرداد .

وی در عین حال تصریح کرد: این اقدامات شامل برگزاری  نشست های مشترک و امضا تفاهم نامه  با کشورهایی نظیر هند، چین و بوسنی و هرزگوین، ایجاد صندوق مشترک سرمایه گذاری با الجزایر و برنامه ریزی برای برگزاری اجلاس مشترک با کشورهای گروه D8 در آبان ماه سالجاری می باشد.

روابط عمومی بین المللی و مقابله با پروژه ایران هراسی

علیشیری در پایان با بیان اینکه کشور طی سال‌های گذشته با شدیدترین اقدامات ،برای جلوگیری از جذب سرمایه‌گذاری خارجی از سوی کشورهای متخاصم مواجه بوده است، گفت: ستادهای تصمیم‌سازی در غرب و آمریکا در راستای پروژه ایران هراسی به شدت تلاش می‌کنند تصویر واژگونه از اقتصاد ایران ارائه کنند و برای مقابله با آن ما به یک ستاد تبلیغاتی قوی در کشور نیاز داریم.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه انتشار گزارش اقتصادی ایران را یکی از مهمترین اقدامات سال گذشته این سازمان دانست و افزود: امسال نیز در تلاش هستیم گزارش بین المللی اقتصاد ایران را منتشر نماییم.

 

 

۶ شهریور ۱۳۹۰ ۱۰:۰۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP