وزیر امور اقتصادی و دارایی؛ ایران از قطب‌های رشد اقتصادی خاورمیانه است

وزیر امور اقتصادی و دارایی؛ ایران از قطب‌های رشد اقتصادی خاورمیانه است
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران ،به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت : این عده اذعان دارند که اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 و هدفمند کردن یارانه‌ها، ایران را به یکی از قطب‌های رشد خاورمیانه تبدیل کرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: طرح تحول اقتصادی، افق جدیدی پیش روی ما قرار داد و آنهایی که همیشه از اقتصاد ایران انتقاد می‌کردند،امروز اصلاحات اقتصادی ایران را مدبرانه و موفقیت‌آمیز می‌دانند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ،  حسینی افزود: این عده اذعان دارند که اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 و هدفمند کردن یارانه‌ها، ایران را به یکی از قطب‌های رشد خاورمیانه تبدیل کرده است.


 وی تاکید کرد: در سیستم‌های مهمی مانند یارانه، مالیات، گمرک، بانک، توزیع، بهره‌وری و ارزشگذاری پول ملی نیز نیازمند اصلاح ساختارها هستیم که در در بخش‌هایی نیز اجرایی شده است.
حسینی گفت: قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تصویب شده و در حال اجراست و لایحه گمرکی، مراحل نهایی تصویب را پشت سر می‎گذارد.


وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد : لایحه اصلاح سیستم مالیاتی و سیستم ارزشگذاری پول ملی نیز تهیه شده و در دبیرخانه طرح تحول اقتصادی در حال تهیه ویرایش نهایی است.


حسینی درباره هدفمند کردن یارانه‌ها اظهار داشت: منافع اجرای قانون فراتر از منابع نقدی حاصل از آن است و به طور مشخص رشد مصرف در بخش انرژی، آب و گندم متوقف شده و حتی 5 تا 30 درصد در بخش‌های مختلف کاهش یافته است.


وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد : در هشت ماه گذشته حدود 700 هزار تن در مصرف آرد و 4 میلیارد لیتر در مصرف انواع فرآورده‌ها صرفه جویی شده است.


از وارد کننده آرد و بنزین به صادر کننده تبدیل شدیم


وی افزود: قاچاق در بخش‌هایی چون آرد و بنزین به صفر گراییده است و در این بخش‌ها از وارد کننده به صادر کننده تبدیل شده‌ایم.
حسینی گفت: سال گذشته در چهار ماه نخست حدود 1650 میلیون دلار بنزین و گندم وارد کردیم که در دوره مشابه امسال حدود 50 میلیون دلار بوده است و 2 میلیون تن گندم و یک میلیارد لیتر بنزین صادراتی هم داریم.


وزیر امور اقتصادی و دارایی  تصریح کرد : اصلاح الگوی مصرف، بهبود فرآینـد تولید و تحول در الگوی تجارت انجام شده است و نرخ تورم 10.8 درصد سال 1388 به 12.4 درصد در سال 1389 رسید و هم اکنون تورم منتهی به تیر ماه 16.3 درصد است و کاهش تورم نقطه به نقطه آغاز شده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد  : نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 1388 بهتر از سال 1387 بوده و سال 1389 نیز حتماً بهتر از سال 1388 است، در حالی که مخالفـان طرح، تورم‌های 60 تا 70 درصدی، رکود عمیق و حتی آشوب‌های اجتماعی را گوشزد می‎کردند.

۱۴ شهریور ۱۳۹۰ ۱۲:۲۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP