شاخص رقابت پذیری ایران از سوی مجمع جهانی اقتصاد اعلام شد :صعود 7پله‌ای ایران در بین 142 کشور در شاخص رقابت پذیری

شاخص رقابت پذیری  ایران از سوی مجمع جهانی اقتصاد  اعلام شد :صعود 7پله‌ای ایران در بین 142 کشور  در  شاخص رقابت پذیری
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران به نقل از ایسنا ،مجمع جهانی اقتصاد در گزارش سالانه "شاخص رقابت‌پذیری جهانی" از ارتقای 7 پله‌ای رتبه ایران نسبت به سال گذشته خبر داد.


به گزارش خبرنگار ایسنا، براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، شاخص رقابت‌پذیری اقتصاد ایران از 4.14 در سال گذشته به 4.26 در سال جاری افزایش یافته و این ارتقا باعث صعود 7 پله‌ای ایران در جدول جهانی رقابت‌پذیری اقتصادی شده است.


به این ترتیب رتبه ایران از 69 در سال گذشته در بین 139 کشور جهان به رتبه 62 در سال جاری و در بین 142 کشور بهبود یافته است. ارتقای 7 پله‌ای ایران باعث شده تا کشورمان دهمین بهبود سالانه را از لحاظ رقابت‌پذیری اقتصادی در بین 142 کشور جهان به دست آورد.


شاخص رقابت‌پذیری اقتصاد با محاسبه 12 زیرشاخص وضعیت کسب و کار، زیرساختهای کشور، فضای اقتصاد کلان، بهداشت و آموزش، کارایی بازار کالا، بهره‌وری نیروی کار، توسعه بازار مالی، آمادگی تکنولوژیکی، حجم بازار، پیشرفت کسب و کار، و نوآوری به دست می‌آید.


پیشرفت ایران در گزارش سالانه شاخص رقابت پذیری جهانی در حالی رخ داده که رتبه آمریکا برای سومین سال پیاپی سقوط کرده است. تا سه سال پیش، آمریکا رقابت‌پذیرترین اقتصاد جهان را در اختیار داشت، اما بحران مالی اخیر باعث کاهش رتبه این کشور شده است. آمریکا در سال قبل در رده‌بندی جهانی شاخص رقابت‌پذیری رتبه چهارم را داشت، اما امسال به رتبه پنجم تنزل پیدا کرد.


سوئیس، سنگاپور، سوئد و فنلاند در رتبه‌های نخست شاخص رقابت‌پذیری اقتصادی در سطح جهان قرار دارند.


۱۹ شهریور ۱۳۹۰ ۰۸:۲۹

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP