معاون اول رئیس جمهوری با تشریح دستاوردهای سفر به آمریکای لاتین در فرودگاه مهرآباد:باید پیام ملت ایران را به تمام دنیا برسانیم

معاون اول رئیس جمهوری با تشریح دستاوردهای سفر به آمریکای لاتین در فرودگاه مهرآباد:باید پیام ملت ایران را به تمام دنیا برسانیم
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ،معاون اول رئیس جمهور ی گفت: در سفر به کوبا در خصوص پایداری و استحکام و ارتقاء روابط دو کشور مذاکراتی با مقامات بلند پایه این کشور انجام شد و توافقاتی برای ارتقای روابط اقتصادی فیمابین تا دوازده برابر وضعیت فعلی صورت گرفت که امیدواریم در آینده ای نزدیک این امر محقق شود.

محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: در سفر به کوبا در خصوص پایداری و استحکام و ارتقاء روابط دو کشور مذاکراتی با مقامات بلند پایه این کشور انجام شد و توافقاتی برای ارتقای روابط اقتصادی فیمابین تا دوازده برابر وضعیت فعلی صورت گرفت که امیدواریم در آینده ای نزدیک این امر محقق شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ،محمد رضا رحیمی صبح امروز پس از بازگشت از سفر به آمریکا لاتین در جمع خبرنگاران دستاوردهای سفر خود را تشریح کرد و گفت: این سفر که حدوداً 120 ساعت به طول انجامید و قریب به 55 ساعت آن صرف مسیر رفت و برگشت شد دستاوردهای مطلوبی را به همراه داشت.


معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: به محض ورود به کوبا مقدمات کارها و جلسات فراهم شد و جلسات متعددی در خصوص پیگیری توافقات قبلی و ارتقای روابط همه جانبه برگزار شد.
رحیمی با بیان اینکه در ملاقات با معاون اول رئیس جمهور کوبا مطالبی که در گذشته میان دو کشور به توافق رسیده بود مورد جمع بندی قرار گرفت ، تصریح کرد: در این دیدار طولانی مدت که با رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا انجام شد همه زمینه ها برای ارتقای همه جانبه روابط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیماتی نیز برای روابط آتی دو کشور اتخاذ شد.


معاون اول رئیس جمهور با اشاره به بازدید خود از مرکز ژنتیک و بیوتکنولوژیک کوبا اظهار داشت: این مرکز پیشرفت های مطلوبی را داشته است و با توجه به دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی ایران در این زمینه، مقرر شد این دو کشور همکاری ها و تبادل و انتقال تجربیات خود را افزایش دهند.
وی افزود: قرار است در آینده نزدیک نمایشگاهی در این خصوص در کوبا برگزار شود که یک هیات ایرانی نیز در این نمایشگاه شرکت کرده و بلافاصله پس از آن نمایشگاه، قرار است یک هیئت کوبایی برای بازدید از دستاوردهای بهداشت و درمان ایران و انعقاد قراردادها به کشورمان سفر کند.


رحیمی در ادامه با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون مشترک همکاری های ایران و کوبا که وزیر صنعت، معدن و تجارت ریاست طرف ایرانی را برعهده داشت، گفت: در این جلسه به رغم فرصت کمی که در سفر کوبا وجود داشت گام های اساسی برای ارتقای روابط دو کشور به ویژه در بخش اقتصادی برداشته شد.
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود از امضای پنج تفاهم نامه و سند همکاری میان ایران و کوبا خبر داد و افزود: این تفاهم نامه ها در بخش های مختلف از جمله همکاری های بهداشتی ، اقتصادی و خصوصی دو کشور و در زمینه هایی همچون بیمه ای ، علمی ، بازرگانی، صنعت و معدن و ورزش بود.


رحیمی با اشاره به فعالیت های گروه دوستی پارلمانی ایران و کوبا که در ایران فعالیت دارد، گفت: در دیدار با رییس مجلس کوبا مقرر شد گروه دوستی پارلمانی کوبا نیز به زودی تشکیل شود و برای ارتقای روابط دو کشور تلاش کند.


معاون اول رئیس جمهور در تشریح برنامه های سفر به کشور آکوادور نیز با بیان اینکه از ابتدای ورود هیات ایرانی به کیتو پایتخت اکوادور مردم این شهر با در دست داشتن تصاویری از رهبر معظم انقلاب و دکتر احمدی نژاد و با سر دادن شعارهای ایران، ایران و مرگ بر امپریالیسم هیئت ایرانی را مورد استقبال گسترده قرار دادند گفت : این رفتار مردم اکوادور و عشق و علاقه شدید آنها به جمهوری اسلامی ایران در طول مدت کوتاهی که در این کشور حضور داشتیم در تمامی رفتار و شئون آنها ملموس بود و حضور معنوی جمهوری اسلامی ایران و علاقه و عشق به مردم کشورمان در اکوادور مشاهده می شد.


رحیمی به ملاقات با معاون اول رئیس جمهور اکوادور اشاره کرد و افزود: در این دیدار توافقات خوبی در زمینه همکاری های دو کشور انجام شد و در مورد کارهایی که پیش از این اشکالاتی برای انجام آن وجود داشت که از جمله آنها احداث نیروگاه به وسیله شرکت های ایرانی در اکوادور بود جمع بندی نهایی صورت گرفت و طرفین به توافق رسیدند.


معاون اول رئیس جمهور با اشاره به دیدار و جلسه با رییس جمهور اکوادور وی را یکی از دوستان جمهوری اسلامی ایران برشمرد و خاطر نشان کرد : رئیس جمهور اکوادور اعضاء کابینه دولت خود را به دلیل رکودی که در برخی کارها از جهت همکاری با جمهوری اسلامی ایران وجود دارد در حضور هیات ایرانی مؤاخذه کرد و ضمن ابراز ارادت قلبی به رهبری معظم انقلاب و دکتر احمدی نژاد تاکید کرد که کار با دولت جمهوری اسلامی ایران از اولویت های جمهوری اکوادور است و افزود : رئیس جمهور اکوادور در تمامی زمینه ها از جمله همکاری های بهداشتی ، تجاری ، درمانی ، اقتصادی و مشارکت در بخش صنعت از همکاری با جمهوری اسلامی ایران استقبال کرد که این در نوع خود از جمله انواع بی نظیر عشق و ارادت به جمهوری اسلامی ایران بود .


رحیمی با بیان اینکه در کشور اکوادور 4 یادداشت تفاهم در زمینه مبارزه با پولشویی ، مبارزه با جرایم سازمان یافته ، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف ، همکاری های بهداشتی و دارویی و ساخت مراکز درمانی به امضا مسئولان دو کشور رسید ، گفت : در بخش مسکن امروز ما نه تنها در کشور خود یک نهضتی تحت عنوان مسکن مهر به راه انداختیم بلکه در ونزوئلا ، الجزایر ، عراق و اکوادور نیز پیمانکاران کشورمان در حال انعقاد قراردادهای ساخت مسکن هستند .


معاون اول رئیس جمهور انتقال تکنولوژی ساخت تراکتور و صادرات آن ، احداث کارخانه سیمان و ماشین آلات کشاورزی در اکوادور ، تولید مشترک دارو و همکاری های بهداشتی و تحقیقاتی و نیز انتقال تجربیات در مدیریت جامع منابع آب و انتقال آب شهری را از جمله توافقات صورت گرفته در مذاکره با مقامات اکوادور عنوان کرد .


رحیمی با اشاره به دیدار با شهردار کیتو و دریافت کلید شهر به عنوان شهروند افتخاری و استقبال گسترده ای که از هیئت ایرانی توسط مردم کیتو در میدان مرکزی این شهر صورت گرفت ، تصریح کرد : با وجود فاصله ای که میان تهران و کیتو وجود دارد ابراز علاقه شدید مردم کشور اکوادور به ملت ایران قابل ستایش است و ما باید تلاش کنیم پیام ملت ایران را به تمام دنیا برسانیم .


معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در جریان حضور در میدان شهر کیتو مردم کیتو نسبت به حضور هیئت ایرانی ابراز علاقه کرده و هدایایی به هیئت ایرانی می دادند به ابراز علاقه شدید یک زن روستایی و هدیه او برای دکتر احمدی نژاد اشاره کرد و گفت : در همه جای اکوادور عشق به ملت ایران موج می زند.


رحیمی اظهار امیدواری کرد : که این سفر دستاوردهای موفقی در ارتقاء روابط با کشورهای آمریکای لاتین از جمله کوبا و اکوادور داشته و ثمرات خوبی برای ملت ایران و مردم کشورهای کوبا و اکوادور در پی داشته باشد.

۲۰ شهریور ۱۳۹۰ ۱۶:۱۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP