علیشیری در ملاقات با معاون موسسه تحقیقات توسعه ای چین اعلام کرد : ضرورت توسعه روابط پایدار و مستحکم اقتصادی چین و ایران

علیشیری در ملاقات با  معاون موسسه تحقیقات توسعه ای چین اعلام کرد : ضرورت توسعه روابط پایدار و مستحکم اقتصادی چین و ایران
بهروز علیشیری معاون وزیر اقتصاد در ملاقات با" لو زونگیان" معاون وزیر و معاون موسسه تحقیقات توسعه ای چین که به ایران سفر کرده بود، رابطه اقتصادی چین و ایران در بخش تجارت و مبادلات کالارا خوب و در حال رشد ارزیابی کرد و افزود : دو کشور باید تلاش کنند این روابط از سطح مناسبات تجاری به رابطه پایدار و مستحکم یعنی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دو کشور تبدیل نمایند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران علیشیری در ادامه افزود :آمارهای مربوط به حجم روابط اقتصادی و تجاری دو کشور و همچنین ملاقاتهایی که در سالهای اخیر بین مقامات دو کشور انجام شده است گویای این مطلب است که رابطه دو کشور  ایران و چین در طی این سالها ،همواره عمیق تر و محکم تر شده است و از نظر اقتصادی به صورت دو اقتصاد مکمل می توانند روابط خوب و موثری داشته باشند.


معاون وزیر اقتصاد در عین حال خاطر نشان کرد :روابط اقتصادی ایران و چین در سه سطح قابل تعریف است: سطح اول مربوط به تجارت و مبادلات کالا می باشد که این ساده ترین سطح روابط اقتصادی است ،سطح دوم اقتصادی مربوط به فعالیت شرکتهای ارائه خدمات فنی و مهندسی و پیمانکاری بین دو کشور و سطح سوم سرمایه گذاری مستقیم خارجی است .


رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی وفنی ایران در ادامه   با تاکید بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی به عنوان یک رابطه اقتصادی  پایدار و مستحکم بین دو کشور خاطر نشان کرد : ایران و چین از نظر مبادلات تجاری همکاری مناسب و رو به رشدی دارند ولی در زمینه سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران  ضروری است با همکاری دو جانبه روابط اقتصادی دو کشور در این زمینه ارتقایابد.         

                                         
ایران ، سرزمین فرصتهای اقتصادی 


علیشیری با اشاره به موقعیت ایران به عنوان بزرگترین تولید و صادر کننده ذخایر نفتی و  دومین کشور تولید کننده گاز و سایر منابع هیدرو کربنی در جهان، جایگاه ایران در  بین ده کشور اول  دنیا از لحاظ ذخایر  معدنی نظیر آلومینیوم،کبالت، منگنز، روی و آلومینیوم و همچنین موقعیت مناسب  جغرافیایی این کشور به منظور مبادلات انرژی، کالا و تجارت با کشورهای حوزه خلیج فارس خاطر نشان کرد:این ویژگی ها جزو مزیتهای ذاتی و طبیعی ایران است که این کشور را به یکی از کم نظیر ترین کشورها برای جذب سرمایه گذاران خارجی تبدیل کرده است.


وی همچنین در خصوص مزیتهای اکتسابی و تدوین شده توسط مسولین در زمینه جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی گفت: نخستین و مهمترین ویژگی ، ویژگی قانونی در این زمینه می باشد که سرمایه گذاران می توانند تحت هر گونه ترتیبات قراردادی نظیر BOT,BOO و... در ایران سرمایه گذاری کنند و دومین ویژگی مربوط به بخشها و حوزه های سرمایه گذاری خارجی است که سرمایه گذار ی در کلیه حوزه هایی که بخش خصوصی ایران اجازه سرمایه گذاری دارد، برای سرمایه گذاران خارجی نیز مجاز می باشد .


معاون وزیر اقتصاد همچنین تاکید کرد: برای سرمایه گذاران خارجی محدودیتی از نظر سقف سهامداری و مالکیت وجود ندارد و آنها می توانند مالکیت صد درصد پروژه را بر عهده داشته باشند.
به گزارش خبرنگار ما ،علیشیری  امکان  نقل و انتقال اصل و سود سرمایه و همچنین عدم نیاز به مجوز صادرات کالا و تولیدات برای سرمایه گذاران خارجی را از دیگر مزیتهای سرمایه گذاری در ایران برشمرد و با اشاره به موافقتنامه دو جانبه ای که اخیرا بین ایران و چین امضا شده است گفت: بر اساس این موافقتنامه کلیه تسهیلات برا ی سرمایه گذاران کشور چین، در ایران فراهم شده است.


وی همچنین در خصوص سیاستهای خصوصی سازی در ایران گفت: تاکنون قریب به 80 میلیارد دلاراز بخش دولتی  به بخش خصوصی واگذار شده است که 50 درصد آن یعنی حدود 40 میلیارد دلار در دو سال اخیر صورت گرفته است و علاوه بر سهام شرکت مخابرات به ارزش 8 میلیارد دلار که اخیرا از طریق بورس به بازار عرضه شد، سهام برخی پالایشگاه ها و شرکتهای بزرگ نیز از همین طریق به بازار عرضه خواهد شد.
علیشیری در ادامه تصریح کرد : رشد بازار سرمایه ایران در دو سال اخیر جزو بالاترین و پیشرفته ترین کشورها بوده و نرخ سود یا بازگشت سرمایه در ایران قابل مقایسه با هیچ جای دنیا نیست.

لو زونگیان معاون وزیر و معاون موسسه تحقیقات توسعه ای چین که ریاست هیات چینی را برعهده داشت با تایید سخنان علیشیری در ادامه افزود:روابط اقتصادی ایران و چین نباید به تجارت کالا و خدمات محدود شود و باید به سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دو کشور گسترش یابد.


وی همچنین خاطر نشان کرد: ایران چشم انداز وسیع و گسترده ای در خاور میانه برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در حوزه های مختلف صنعت ، کشاورزی و مخابرات دارد و دولت چین سیاستهایی را برای تشویق موسسات و شرکتها به منظور سرمایه گذاری در ایران و سایر کشورها پیش بینی کرده است.


 معاون موسسه تحقیقات توسعه ای چین در ادامه تصریح کرد : این ملاقات فرصت بسیار مناسبی است که مسولین اقتصادی دو کشور به منظور تقویت و تحکیم روابط اقتصادی موافقتنامه ای  اقتصادی به امضا برسانند .


علیشیری ضمن استقبال از پیشنهاد مطروحه ، خاطر نشان کرد : در صورتی که پیش نویس این موافقتنامه در اختیار ما قرار بگیرد میتوانیم جزئیات آن رابررسی کرده و اقدامات لازم برای امضا و اجرایی شدن آن را انجام دهیم.


در پایان ملاقات ،علیشیری ضمن تشکر از حضور لو زونگیان و هیات همراه  یاد آور شد: دولت ایران آمادگی دارد در  هر گونه همکار ی اقتصادی با کشور چین به صورت سرمایه گذاری شرکتهای چینی در ایران ،‌سرمایه گذاری ایرانیان  در چین و یا سرمایه گذاری مشترک در کشور سوم مشارکت  نماید.

 

۲۲ شهریور ۱۳۹۰ ۰۹:۲۸

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP