با ظرفیت 2.18 میلیون تن ؛ بزرگترین مجتمع پتروشیمی جهان راه‌اندازی می‌شود

با ظرفیت 2.18 میلیون تن ؛ بزرگترین مجتمع پتروشیمی جهان راه‌اندازی می‌شود
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از مهر ،بزرگترین مجتمع پتروشیمی جهان با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 180 هزار اتیلن و با سرمایه گذاری 900 میلیون دلاری تا بهمن ماه امسال در عسلویه به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدمهدی هاشمی در جمع خبرنگاران با اشاره به بهره برداری از فاز نخست مجتمع پتروشیمی کاویان به عنوان بزرگترین واحد تولیدکننده اتیلن جهان در سالجاری، گفت: فاز دوم این مجتمع پتروشیمیایی هم با فاصله سه ماهه تا بهار سال آینده در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

وی با اعلام اینکه  با بهره برداری از مجتمع پتروشیمی کاویان سالانه 2.6 میلیون تن خوراک اتان را از فازهای 4 و 5، 9 و 10، 15 تا 18 دریافت خواهد شد، اظهار داشت: این واحد با تولید دو میلیون و 180 هزار تن اتیلن و تامین خوراک خط اتیلن غرب و واحدهایی همچون پتروشیمی باختر، بزگترین تولید کننده اتیلن جهان خواهد بود.
 
رئیس مجتمع پتروشیمی کاویان با اعلام اینکه در حال حاضر فاز نخست پتروشیمی کاویان در مرحله پیش ‌راه‌اندازی قرار دارد، تصریح کرد: در شرایط فعلی تمامی تجهیزات این مجتمع پتروشیمیایی نصب شده و گروه بهره‌بردار مستقر شده‌اند.
 
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه پیشرفت فیزیکی فاز دوم مجتمع پتروشیمی کاویان کمی از نظر برنامه زمان بندی عقب تر است، اظهار داشت: درحال حاضر فقط برای یکی از ترین‌ها خوراک داریم.
 
هاشمی با اشاره به اینکه 66 شرکت داخلی و حدود هفت شرکت خارجی قطعات و تجهیزات مورد نیاز این پتروشیمی را تامین کرده‌اند، یادآوری کرد: اگر چه به‌ دلیل تحریم‌های دوم، ورود قطعات به کشور با تاخیر روبه‌رو بود ولی هم‌اکنون کل قطعات خارجی وارد سایت شده است.
 
وی با یادآوری اینکه پیش بینی می شود فاز دوم مجتمع پتروشیمی کاویان تا بهار سال اینده در مدار بهره برداری قرار بگیرد، تاکید کرد: فاز نخست این مجتمع پتروشیمیایی بهمن ماه امسال راه اندازی خواهد شد.
 
رئیس مجتمع پتروشیمی کاویان با بیان اینکه در حال حاضر درحال حاضر مجموع پیشرفت عملیات اجرایی فاز اول و دوم مجتمع پتروشیمی کاویان حدود 92 درصد است، خاطر نشان کرد: برای ساخت و بهره ‌برداری این دو واحد در مجموع بیش از هشت میلیون و 993 میلیون ریال (حدود 900 میلیون دلار) سرمایه‌گذاری انجام شده است.
 
عبدالحسین بیات معاون وزیر نفت با اشاره به کمبود خوراک اتان برای راه اندازی پتروشیمی کاویان تولید تجاری محصول در این مجتمع پتروشیمی را در گروی راه اندازی فازهای 15 تا 18 پارس جنوبی اعلام کرده بود.
 
به گزارش مهر، عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی کاویان در سال 1385 آغاز شده است که با بهره برداری از این واحد پتروشیمیایی علاوه بر تامین خوراک خط لوله اتیلن عرب، سالانه حدود دو میلیون و 180 هزار تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور افزوده می شود.
 
خوراک پتروشیمی‌های مسیر خط لوله اتیلن غرب در فاز اول از طریق پتروشیمی کاویان (الفین 11) به ظرفیت 2 میلیون و 180 هزار تن و پتروشیمی مروارید با تولید یک میلیون و 50 هزار تن اتیلن در سال تامین شود.
 
پیش بینی می شود با بهره برداری نهایی از خط لوله اتیلن غرب و ساخت 11 مجتمع پتروشیمی در مسیر این خط لوله در مجموع بیش از سه میلیون و 500 تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمیایی ایران افزوده شود.

۲۳ شهریور ۱۳۹۰ ۱۴:۴۳

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP