مدیرعامل شرکت بورس خبر داد: بورس ایران تنها بورس مثبت دنیا در 6 ماه گذشته

مدیرعامل شرکت بورس خبر داد: بورس ایران تنها بورس مثبت دنیا در 6 ماه گذشته
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از شبکه ایران ،مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار گفت: طی 6 ماه اول سال جاری همه بورس‌های دنیا به جز بورس ایران که حدود 16 درصد بازدهی داشته منفی بودند.

 به گزارش شبکه ایران حسن قالیباف اصل در مراسم آغاز به کار پنجمین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی در رابطه با آخرین وضعیت بازار سهام کشور و برنامه‌های آتی مد نظر ارائه اظهار داشت: در حالی توسعه بازار سرمایه منجر به رشد اقتصادی کشور خواهد شد که این حوزه با توجه به فعالیت‌ها و موفقیت‌های متعددی که کسب کرده قابل مقایسه با گذشته نیست و از تنوع و تحرک و حضور مردم بیشتری برخوردار شده است.

وی ادامه داد: این تنوع و رشد منجر شده متغیرهای بازار سهام هم با جهش‌های قابل توجهی روبرو شوند به طوری که در سال 75 ارزش بازار سهام ایران 32 هزار میلیارد تومان بود که با رشد 4.5 برابری هم اکنون به 127 هزار میلیارد تومان رسیده است.

قالیباف افزود: همچنین با توجه به حضور شرکت‌ها و صنایع مهم و مادر کشور تنوع مناسبی در سرمایه‌گذاری ایجاد شده که هیچ بازاری چنین تنوعی نداشته و سرمایه‌گذاران با انتخاب‌های متعددی روبرو هستند. این در حالی است که در 6 ماهه سال گذشته حجم معاملات 11 هزار میلیارد تومان بود اما در 6 ماهه سال جاری حجم معاملات به 12.3 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های این فدراسیون‌ها بورس تهران از لحاظ متغیرهایی مانند بازدهی، رشد ارزش بازار و معاملات جزء بورس‌های اول و دوم است این در حالی است که طی  6 ماه سال جاری به جز بورس تهران که 16 درصد بازدهی داشته همه بورس‌ها منفی بودند. این در واقع اتفاق نشان از فرصت‌های زیاد بازار سرمایه کشور به دلیل رشد اقتصادی است.

بورس باید در تامین مالی جای بانکها را بگیرد

مدیر عامل شرکت فرابورس نیز در این مراسم با بیان اینکه بازار سرمایه یکی از شفاف‌ترین بخش‌های اقتصادی است،‌گفت: نمایشگاه بورس،‌بانک، بیمه وخصوصی سازی با سطح خوبی برای آشنایی با دستاوردهای بازار سرمایه و چالش‌های پیش روی آن است.

مصطفی امید قائمی اظهار داشت: امروزه بازار سرمایه یکی از شفاف‌ترین بخش‌های اقتصادی بوده و توانسته است سهم خود را در تامین مالی نسبت به گذشته افزایش دهد و بخشی از تامین مالی که پیش از این در اختیار بانکها بوده است را انجام دهد.

وی افزود: با گذشت 3 سال از راه‌اندازی فرابورس ارزش این بازار هم اکنون به 22 هزار و 400 میلیون تومان رسیده که 19 هزار و 700 میلیارد تومان آن مربوط به ارزش بازار اول و دوم فرابورس و هزار و 800 میلیارد تومان آن مربوط به بازار پایه است.

مدیر عامل فرابورس با بیان اینکه 46 شرکت در فرابورس پذیرفته شده و 23 شرکت تاکنون عرضه شده است،‌گفت: حجم معاملات امسال فرابورس سه هزار و 700 میلیارد تومان بوده و طی این سه سال ابزارهای متعددی از جمله اوراق مسکن وارد این بازار شده است.

 

۲۶ شهریور ۱۳۹۰ ۱۲:۵۷

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP