نخستین نیروگاه زغال سنگ سوز ایران تا چهار سال‌ آینده بهره برداری می شود

نخستین نیروگاه زغال سنگ سوز ایران تا چهار سال‌ آینده بهره برداری می شود
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا ،قائم مقام سازمان توسعه برق ایران گفت: برق واحد نخست فاز اول نیروگاه طبس (به ظرفیت 325 مگاوات) تا چهار سال آینده وارد شبکه سراسری برق خواهد شد و واحد دوم آن نیز به فاصله شش ماه پس از آن وارد مدار خواهد شد.

  
'مصطفی علی ربانی' روز یکشنبه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: اگرچه ایران دارای منابع عظیم گازی است اما کاوش‌های مختلف نشان داده که کشورمان دارای منابع عظیم زغال سنگ نیز هست.


ربانی افزود: تفاوت سوخت زغال‌سنگ با گاز طبیعی در این است که براحتی می توان گاز طبیعی را به دورترین نقاط از طریق خط لوله انتقال داد و آن را صادر کرد اما این امر در مورد زغال‌سنگ بسیار مشکل و هزینه‌بر است.


قائم سازمان توسعه برق ایران گفت: بر این اساس زغال سنگ می تواند جایگزین مناسبی برای گاز طبیعی جهت تولید برق باشد تا امکان صادرات گاز بعنوان یک حامل انرژی گرانتر از زغال‌سنگ، بیش از پیش فراهم شود.


وی تصریح کرد: از سوی دیگر، تکمیل سبد انرژی کشور با استفاده از انرژی‌هایی مانند بادی، خورشیدی و نیز زغال‌سنگ انگیزه‌ای ایجاد کرد تا مطالعاتی در مورد منابع زغال‌سنگ کشور انجام شود که در این راستا منطقه طبس مورد کاوش قرار گرفت.


مجری طرح‌های نیروگاه بخار سازمان توسعه برق ایران اظهار داشت: با انجام مطالعات تا عمق 600 متری در منطقه طبس توانستیم وجود یک میلیارد و 500 میلیون تن زغال‌سنگ رابه اثبات برسانیم و با داشتن چنین ذخیره ارزشمندی تصمیم گرفته شد که سازمان توسعه برق اقدام به احداث نیروگاه زغال‌سنگ‌سوز در منطقه طبس کند.


ربانی خاطرنشان کرد: مطالعات مربوط به احداث نیروگاه طبس از سال 1381 آغاز شد و با توجه به اینکه احداث نیروگاه یادشده سرمایه‌گذاری کلانی نیاز دارد این مطالعات همه جانبه انجام شده، بطوری که در مورد وجود منابع آبی مورد نیاز نیروگاه نیز کاوشهای فراوانی در منطقه صورت گرفت که توانستیم به منابع آبی مناسبی دسترسی پیدا کنیم و همچنین با توجه به سابقه وقوع زلزله در طبس، ساختگاه (محل ساخت) نیروگاه با دقت کافی از نظر مقاومت خاک و لرزه خیزی انتخاب شده است.


وی یادآور شد: از سال 1388 کار احداث نیروگاه طبس آغاز شد که در این راستا فاز اول این نیروگاه با مجموع ظرفیت 650 مگاوات شامل دو واحد 325 مگاواتی در حال اجراست.
به گفته ربانی ساخت تجهیزات نیروگاهی مورد نیاز این طرح بر عهده شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) است و با توجه به اینکه فن‌آوری مربوط به نیروگاههای زغال‌سنگ‌سوز تاکنون در کشورمان وجود نداشته ضروری بود بخشی از کار مهندسی و تامین تجهیزات توسط یک شرکت خارجی صورت پذیرد که در این راستا شرکت چینی 'شانگهای الکتریک' قراردادی جهت همکاری با مپنا انتخاب شد.


این مقام مسوول اظهار داشت: سرمایه گذاری مورد نیاز برای احداث این نیروگاه در مجموع حدود 810 میلیارد تومان شامل 250 میلیون یورو هزینه ارزی است که بخشی از آن منابع عمومی دولت و بخشی از ان نیز از محل منابع داخلی وزارت نیرو تامین می شود.


ربانی تاکید کرد: مجوز سازمان محیط زیست برای احداث نیروگاه طبس اخذ شده و تمام امکانات جهت جلوگیری از آلودگی‌های زیست محیطی نیز پیش بینی شده است.
وی گفت: نیروگاه‌های بخاری تامین کننده بار پایه شبکه سراسری برق هستند و نیروگاه های زغال‌سنگ‌سوز نیز در تمام دنیا بعنوان بار پایه شبکه استفاده می شوند و بطور مداوم مورد بهره‌برداری قرار می گیرند.
ربانی تصریح کرد: احداث نیروگاه زغال‌سنگ‌سوز در نقاط دیگر کشور نیز عملی است اما باید صرفه‌های اقتصادی آن را مد نظر قرار داد چرا که انتقال زغال‌سنگ با کامیون و یا قطار بسیار گران تمام می شود و بر این اساس نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز باید نزدیک به منبع ذخیره آن احداث شود، اما با این وجود هم اکنون برخی از نیروگا‌ه‌های زغال‌سنگ‌سوز در اروپا سوخت مورد نیاز خود را از نقاطی ماند استرالیا، کانادا و یا چین وارد می کنند.


قائم مقام سازمان توسعه برق در پایان ابراز امیدواری کرد: با توجه به اینکه سیاست دولت تقویت سبد انرژی کشور و استفاده از نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز است و همچنین با توجه به صرفه اقتصادی ناشی از احداث این نوع نیروگاه‌ها در آینده شاهد گسترش استفاده از آنها در کشور باشیم. 
 

۲۷ شهریور ۱۳۹۰ ۱۳:۱۰

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP