ایران، ترکیه، نیجریه و مالزی قرارداد تجارت ترجیحی را اجرا می کنند

ایران، ترکیه، نیجریه و مالزی قرارداد تجارت ترجیحی را اجرا می کنند
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از ایرنا، وزارت امورخارجه ترکیه روز سه شنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد، با تصویب قرارداد تجارت ترجیحی در ترکیه، ایران، نیجریه و مالزی به عنوان کشورهای عضو گروه دی-8، این قرارداد از 25 آگوست (سوم شهریور) سالجاری بین این کشورها اجرا می شود.

  
 
به گزارش ایرنا، این اطلاعیه با مهم خواندن جایگاه گروه 'دی- 8 ' در جهان، این سازمان را یک سازمان مهم اقتصادی و تجاری برای افزایش روند تجارت بین کشورهای عضو برشمرد .


وزارت خارجه ترکیه هدف اصلی گروه دی 8 را ارتقای سطح رفاه اقتصادی و اجتماعی کشورهای عضو با تکیه بر همکاری با دیگر اعضا، ارتقای سطح اقتصادی کشورهای عضو در سطح حهانی و استفاده از امکانات جدید با تکیه بر ارتقای سطح روابط تجاری و نیز مشارکت بیشتر در سطح جهانی خواند و افزود: اجرای قرارداد تجارت ترجیحی بین کشورهای گروه دی 8 به برآورده شدن این اهداف کمک خواهد کرد.


پیشنهاد تشکیل گروه دی 8 از سوی مرحوم ' نجم الدین اربکان' نخست وزیر فقید و اسلامگرای ترکیه بعد از روی کار آمدن حزب ' رفاه' در اواخر دهه 1990 میلادی مطرح شد.


گروه دی 8 متشکل از هشت کشور بزرگ اسلامی شامل ایران، ترکیه، مصر، نیجریه، مالزی، اندونزی، پاکستان و بنگلادش است.

۳۰ شهریور ۱۳۹۰ ۱۲:۰۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP