اختصاصی فارس/ موسسه فریزر آمریکا گزارش داد:صعود 2 پله‌ای ایران در رده‌بندی اقتصادهای آزاد جهان

اختصاصی فارس/ موسسه فریزر آمریکا گزارش داد:صعود 2 پله‌ای ایران در رده‌بندی اقتصادهای آزاد جهان
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از فارس ،موسسه تحقیقاتی فریزر در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد ایران با صعود 2 پله‌ای در رده‌بندی اقتصادهای آزاد جهان رتبه 105 در میان 141 کشور دنیا را به خود اختصاص داد.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، گزارش "سال 2011 آزادی اقتصادی در جهان " موسسه تحقیقاتی فریزر آمریکا درجه آزادی اقتصادی 141 کشور دنیا را بر اساس اطلاعات سال  2009(1388) کشورها برآورد کرده است.
 این موسسه معتبر پنج شاخص مهم را در تعیین درجه آزادی اقتصادی کشورها موثر می داند . این شاخصها عبارتند از ، حجم و اندازه دولت ، ساختار قانونی و امنیت حقوق مالکیت ، نقدینگی ، آزادی تجارت بین المللی و قوانین اعتبارات، بازار کار و تجارت .

صعود 2 پله‌ای ایران در رده‌بندی اقتصادهای آزاد جهان

بر اساس این گزارش درجه آزادی اقتصاد ایران طی سال 1388 نسبت به سال قبل بیشتر شده و رتبه جهانی ایران در این زمینه 2 پله افزایش داشته است. در حالی که ایران طی سال 1387 با کسب نمره 6.15 رتبه 107 جهان از نظر آزادی اقتصادی را کسب کرده بود در سال 1388 نمره 6.16 را بدست آورده و در جایگاه 105 جهان از این نظر قرار گرفته است.
گزارش فریزر از 5 شاخص اصلی تعیین کننده درجه آزادی اقتصادی حاکی است: شاخص حجم و اندازه دولت ایران 6.47 از ده است که از این لحاظ ایران در جایگاه 55 جهان قرار گرفته است . شاخص ساختارهای قانونی و امنیت حقوق مالکیت ایران نیز 6.01 است که از این لحاظ نیز ایران در جایگاه 54 قرار دارد . از لحاظ نقدینگی نیز ایران دارای شاخص 8.18 و رتبه جهانی 69 است و از نظر آزادی تجارت بین المللی ایران دارای شاخص 4.93 و رتبه 113 است و بالاخره از لحاظ قوانین اعتبارات ، بازار کار و تجارت نیز دارای شاخص 5.35 و رتبه جهانی 111 است.

دولت ایران کوچکتر شد

 بر اساس گزارش فریزر، نمره ایران از نظر حجم دولت به میزان 0.21 واحد در سال 1388  افزایش یافته و از 6.26 به 6.47 رسیده است که این امر نشان دهنده کوچکتر شدن دولت ایران طی این سال است. به همین ترتیب رتبه ایران از 69 به 55 رسیده است.
 شاخص حجم دولت بر اساس معیارهایی مثل هزینه و مصرف دولت ، پرداختهای انتقالی و یارانه ها ، سرمایه گذاری دولتی و نرخ های مالیاتی ارزیابی شده اند و هزینه های دولتی در مدت مورد بررسی کاهش یافته و معیارهای دیگر یعنی سرمایه گذاری دولتی و نرخهای مالیاتی در این مدت تغییری نداشته است.

ایران پنجاه و چهارمین کشور قانونمند جهان در اقتصاد شناخته شد

 شاخص دوم یعنی ساختارهای قانونی و امنیت حقوق مالکیت نیز دارای معیارهایی از جمله استقلال دستگاه قضایی ، دادگاههای عادل و بی طرف ، حمایت از حقوق مالکیت ، دخالتهای نظامی ، جنبه حقوقی قراردادها و موانع قانونی فروش دارایی واقعی است و درجه این شاخص از 6.12 در سال گذشته به 6.01 کاهش یافته است.این امر نشان دهنده افت قابل توجه ایران از نظر ایجاد ساختارهای قانونی و اجرای قانون در جهت حمایت از بخش خصوصی است.
در نتیجه رتبه جهانی ایران از این نظر 3 پله نزول پیدا کرده است و از 51 در سال 1387 به 54 در سال1388 نزول پیدا کرده است. در این شاخص،ایران از نظر فاکتور اجرای قراردادها ارتقاء داشته و تقریبا در بقیه شاخصها تغییری نداشته اند.


نقدینگی در اقتصاد ایران بیشتر شد

 موسسه تحقیقاتی فریزر شاخص سوم یعنی نقدینگی را نیز بر اساس معیارهایی مثل رشد پول ، انحراف معیار تورم ، نرخ تورم و آزادی مالکیت ارز خارجی ارزیابی کرده است و بر این اساس شاخص نقدینگی در ایران از 7.88 به 8.18 تنزل یافته است. بدین ترتیب از نظر نقدینگی وضعیت ایران طی سال 1388 بدتر شده است. رتبه جهانی ایران از این نظر از 68به 69 رسیده است.
حجم نقدینگی و تورم طی این مدت افزایش یافته اما انحراف معیار تورم نزول داشته و آزادی مالکیت ارز خارجی بدون تغییر باقی مانده است.جالب این که ایران از نظر آزادی مالکیت ارز خارجی نمره کامل 10 را کسب کرده است.

آزادی تجارت بین‌المللی در ایران کاهش یافت
 
شاخص چهارم یعنی آزادی تجارت بین المللی نیز با معیارهای مالیات بر تجارت بین المللی ، موانع قانونی تجارت ، حجم تجارت و بازرگانی ، نرخ ارز در بازار سیاه و کنترلهای بین المللی بر بازار سرمایه براورد شده است و موسسه فریزر شاخص آزادی تجارت بین المللی ایران را از 5.03 به  4.93 کاهش داده است اما رتبه ایران از این نظر از 111 به 113 افزایش یافته است.
 این گزارش درباره شاخص بازار سیاه ارز بهترین نمره و عملکرد یعنی عدد ده را به ایران اختصاص داده است و کنترلهای بین المللی بر بازار سرمایه کمترین نمره یعنی صفر را به خود اختصاص داده است. شاخص پنجم یعنی قوانین اعتبارات ، بازرگانی و بازار کار نیز در این گزارش از 5.29 به  5.35 افزایش پیدا کرده است و رتبه ایران از نظر این شاخص نیز از 112 در سال 1387 به 111 در سال 1388 ارتقا پیدا کرده است.


هنگ‌کنگ همچنان آزاد‌ترین اقتصاد جهان

 بر اساس گزارش فریزر، هنگ‌کنگ با درجه آزادی 9.01 همانند سالهای گذشته در رتبه اول این فهرست قرار گرفته است و کشورهای سنگاپور ، نیوزلند ، سوییس ، استرالیا، کانادا، شیلی، انگلیس، موریتوس  و آمریکا در رتبه های دوم تا دهم  قرار دارند و کشورهای چاد، بوروندی،  جمهوری دموکراتیک کنگو، گینه بیسائو،جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری کنگو ،آنگولا، ونزوئلا، میانمار، و بالاخره زیمبابوه بسته‌ترین اقتصادهای جهان را به خود اختصاص داده اند.
 بر اساس این گزارش اقتصاد کشورهایی چون سوریه،سریلانکا، پاکستان، مراکش، آرژانتین، سنگال، اوکراین و الجزایر نسبت به ایران بسته تر اعلام شده است.

 

۳۰ شهریور ۱۳۹۰ ۱۲:۲۲

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP