رتبه اعتباری ایتالیا نیز کاهش یافت؛دومینوی سقوط رتبه اعتباری به ایتالیا رسید

رتبه اعتباری ایتالیا نیز کاهش یافت؛دومینوی سقوط رتبه اعتباری به ایتالیا رسید
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از تابناک ،گویا «استاندارد اند پورز» قصد توقف ندارد و این بار به سراغ ایتالیا آمده است؛ این موسسه بیش از یک ماه پیش با کاهش رتبه اعتباری آمریکا برای نخستین بار در تاریخ، یک سونامی به راه انداخت.

 
به گزارش «تابناک»، موسسه رتبه‌بندی اعتباری استاندارد اند پورز با انتشار بیانیه‌ای در لندن اعلام کرد: با توجه به اینکه چشم‌انداز اقتصادی ایتالیا منفی پیش‌بینی می‌شود، احتمال می‌رود رتبه اعتباری این کشور بیش از پیش کاهش یابد.
 
در این بیانیه اعلام شده است: این کاهش رتبه اعتباری، بازتاب‌دهنده دیدگاه ما درباره تضعیف چشم‌انداز رشد اقتصادی ایتالیاست.
 
مؤسسه استاندارد اند پورز همچنین اعلام نمود: احتمالا ائتلاف شکننده حاکم بر ایتالیا و اختلافات در پارلمان این کشور، همچنان توانایی این کشور را برای واکنش قاطعانه به این چالش، محدود خواهد کرد.
 
همچنین روز جمعه، موسسه رتبه‌بندی اعتباری «مودیز» تهدید کرده بود، به رغم تصویب طرح ریاضت اقتصادی در ایتالیا، رتبه اعتباری این کشور را کاهش خواهد داد. این موسسه در عین حال، رتبه اعتباری ایتالیا را «AA2» اعلام کرد که رتبه‌ای به مراتب بهتر از رتبه «A» استاندارد اند پورز است.
 
بنا بر این گزارش، معنای کاهش رتبه اعتباری ایتالیا این است که این کشور باید نرخ بهره بالاتری به سرمایه‌گذاران بپردازد تا بتواند خطر احتمال ناتوانی خود از بازپرداخت بدهی‌هایش را جبران کند.

جامعه بین‌الملل هنوز آثار زیانبار کاهش رتبه اقتصادی آمریکا توسط استاندارد اند پورز را از یاد نبرده بود که این موسسه، فرانسه را تهدید و به سراق قبرس نیز رفت و پس از آن، دومینو به ژاپن رسید که رکود بدهی را با آمار بدهی دو برابر تولید ناخالص داخلی شکسته و سرانجام امروز، دومینوی سقوط‌های اقتصادی به سراغ سومین اقتصاد بزرگ اروپا، یعنی ایتالیا آمده است.

مؤسسه مودیز هم یکی از موسسات معتبر رتبه بندی اقتصادی است که پیشتر ایتالیا را به کاهش رتبه تهدید کرده بود؛ کاهش رتبه اعتباری ژاپن از اقدامات خبرساز این موسسه در ماه‌های اخیر بوده است.
 
گفتنی است، اقتصاد ایتالیا، سومین اقتصاد بزرگ منطقه «یورو»ست.

۳۰ شهریور ۱۳۹۰ ۱۵:۲۱

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP