در گفتگو با مهر اعلام شد: توسعه بزرگترین میدان نفت سنگین خاورمیانه در خلیج فارس

در گفتگو با مهر اعلام شد: توسعه بزرگترین میدان نفت سنگین خاورمیانه در خلیج فارس
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از مهر ،مدیر برنامه ریزی شرکت ملی نفت از آغاز تولید نفت از میدان فردوسی به عنوان بزرگترین میدان نفت فوق سنگین خاورمیانه در برنامه پنجم خبر داد و گفت: توسعه این میدان دریایی به حجم قابل توجه ای از سرمایه گذاری نیاز دارد.

عبدالمحمد دلپریش در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت توسعه میدان فردوسی به عنوان بزرگترین میدان نفت فوق سنگین خاورمیانه، گفت: در حال حاضر مطالعات توصیفی برای توسعه این میدان نفت سنگین در خلیج فارس به پایان رسیده است.

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه برای توسعه و تولید نفت فوق سنگین از میدان فردوسی در خلیج فارس در مقایسه با میادین نفت سنگین به مراتب به میزان بالاتری از سرمایه گذاری نیاز است، تصریح کرد: با توجه به تجربیات توسعه برخی از میادین نفت سنگین در خلیج فارس، باید نسبت به توسعه این میدان دریایی اقدام کرد.
 
این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت با اعلام اینکه پیش بینی می شود توسعه میدان فردوسی تا پایان برنامه پنجم توسعه آغاز شود، اظهار داشت: علاوه بر این در شرایط فعلی توسعه برخی از میادین با نفت فوق سنگین خشکی همچون کوه موند و زاغه هم در دستور کار شرکت ملی نفت قرار دارد.
 
به گزارش مهر، در حال حاضر حجم ذخایر نفت درجای ایران بیش از 560 میلیارد بشکه برآورد می شود که از این میزان حجم ذخایر نفت قابل استحصال کشورمان به نزدیک 140 میلیارد بشکه می رسد که حجم نفت خامهای سنگین و فوق سنگین قابل برداشت به 70 میلیارد بشکه برآورد شده است.
 
در سالهای اخیر با کاهش حجم ذخایر نفت سبک ایران، میزان ذخایر نفت سنگین و فوق سنگین کشور افزایش یافته است به طوری که هم اکنون بسیاری از میادین نفت سبک همچون اهواز، مارون، آغاجاری، بی بی حکیمیه، گچساران، پازنان و رگ سفید در نیمه دوم عمر خود به سر می برند.
 
افزایش هزینه تولید و بهره برداری، افت تولید سالانه 10 و تا 15 درصدی معادل 300 هزار بشکه در روز و کاهش ظرفیت تولید نفت خام کشور از مشکلات پیش روی برای توسعه میادین نفت سبک و قدیمی صنعت نفت به شمار می رود.
 
در سالهای اخیر سیاست شرکت ملی نفت ایران توسعه میادین نفت سنگین و فوق سنگینی همچون آزادگان، یادآوران، آزادگان شمالی، کوه موند، زاغه، فردوسی، بوشگان و کوه کاکی بوده است.
 
تاکنون مذاکراتی با شرکتهایی از چین، استرالیا و اکراین برای توسعه سه میدان نفت سنگین بوشگان، کوه کاکی و موند انجام شده است که هنوز این مذاکرات منجر به امضای قرارداد توسعه نشده است.
 
همچنین تاکنون ساخت پالایشگاههای نفت سنگین هرمز با ظرفیت 300 هزار بشکه، خوزستان با ظرفیت 180 هزار بشکه و استفاده از روشهای سبک سازی نفت سنگین در دستور کار وزارت نفت برای استفاده از ذخایر نفت سنگین قرار گرفته است.

۳۰ شهریور ۱۳۹۰ ۱۵:۲۵

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP