بانک جهانی گزارش داد:پوشش اطلاعات سامانه اعتبارسنجی در ایران 4 برابر شد

بانک جهانی گزارش داد:پوشش اطلاعات سامانه اعتبارسنجی در ایران 4 برابر شد
به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری به نقل از خبرگزاری فارس ،در گزارش جدید بانک جهانی، پوشش اطلاعات سامانه اعتبارسنجی (Private Bureau Coverage) در جمهوری اسلامی ایران در سال 1389 نسبت به سال 1388 چهار برابر شد و از میانگین منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا فراتر رفت.

به گزارش فارس به نقل از شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران، بانک جهانی در گزارش بهبود فضای کسب و کار سال 2012 (Doing Business 2012 Report) که 27 مهر ماه 1390 منتشر شد، درصد پوشش اطلاعات سامانه اعتبارسنجی جمهوری اسلامی ایران را نسبت به سال گذشته میلادی، 429 درصد رشد داده است.


در این گزارش آمده است؛ متوسط درصد پوشش اطلاعات سامانه‌های اعتبارسنجی (درصد پوشش نسبت به جمعیت بالغ هر کشور) در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا 9.3 درصد و در کشورهای پیشرفته 63.9 درصد است که ظرف دو سال از شکل‌گیری سامانه اعتبارسنجی شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران، با پشت سر گذاشتن دو و نیم برابری میانگین منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، فاصله کشورمان با میانگین کشورهای توسعه یافته بهبود چشمگیری یافته است.


شایان ذکر است این آمار در حالی است که درصد پوشش 63.9 درصدی مربوط به کشورهای توسعه یافته بر اساس میانگین جمعیت بالغ این کشورها در دوره پنج ساله گذشته است و با توجه به اینکه در ایران، پوشش اطلاعاتی 24.4 درصدی جمعیت بالغ کشور در سامانه اعتبارسنجی ظرف دو سال محقق شده، در سه سال آینده در صورت تداوم مسیر و همکاری بانک‌های کشور می‌توانیم به میانگین کشورهای توسعه یافته دست یابیم. در حال حاضر سامانه اعتبارسنجی بانکی دربردارنده بیش از 95 درصد اطلاعات اعتباری بانک‌ها بالغ بر 17 میلیون رکورد تسهیلات اعطایی نظام بانکی از ابتدای سال 1388 تاکنون می‌باشد و نشان می‌دهد که در سال‌های 1388 و 1389، بیش از 24 درصد جمعیت بالغ کشور توانسته‌اند از تسهیلات اعطایی نظام بانکی کشور بهره‌مند شوند.


همچنین این گزارش می‌افزاید: سامانه اعتبارسنجی در سال گذشته در بردارنده اطلاعات 2.4 میلیون شخص حقیقی و 100 هزار شخص حقوقی بود که این ارقام به ترتیب به 12.7 میلیون شخص حقیقی و 140 هزار شخص حقوقی افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، تعداد اشخاص حقیقی که اطلاعات آن‌ها در سامانه موجود است، 10.3 میلیون نفر افزایش یافته که این میزان بیانگر رشد 429 درصدی است. همچنین این میزان در مورد اشخاص حقوقی با افزایش 40 درصدی مواجه شده است.


بر اساس گزارش مذکور در سال گذشته میلادی، جمهوری اسلامی ایران از نظر شاخص پوشش اطلاعات سامانه اعتبارسنجی رتبه هفتم را در خاورمیانه و شمال آفریقا داشته که در سال جاری میلادی با سه رتبه بهبود، جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است و در صورت تداوم همکاری نظام بانکی کشور دستیابی به مقام اول با روند رو به توسعه این سامانه در یکی دو سال آینده دور از انتظار نخواهد بود.


طبق گزارش بهبود فضای کسب و کار سال 2012 بانک جهانی، جمهوری اسلامی ایران در شاخص اخذ اعتبار «Getting Credit» در میان 183 کشور دنیا، جایگاه 98 و در میان کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا رتبه پنجم را کسب نموده است. این در حالی است که متوسط منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در این زمینه 119 می‌باشد و جمهوری اسلامی ایران با کسب این رتبه حائز رتبه‌ای بالاتر از متوسط کشورهای منطقه شده است.


گفتنی است عملیاتی‌شدن سامانه اعتبارسنجی شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران موجب ارتقاء بیست رتبه‌ای جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته میلادی گردید و گزارش جدید این نهاد بین‌المللی، حاکی از حفظ بهبود حاصل شده در سال گذشته و همچنین افزایش میزان پوشش اطلاعات جامعه در سامانه اعتبارسنجی است.

 

۳ آبان ۱۳۹۰ ۱۰:۵۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

بارکد2

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
MAP